زیباترین پنجره های استیند گلس جهان را بشناسید

میدان شکرگذاری (Thanks Giving)، دالاس، تگزاس
در سال ۱۹۷۷ فیلیپ جانسون کلیسای سفید مارپیچی ای را طراحی کرد تا مامن ۱۲۰۰۰ مترمربعی آرامی را در دل مرکز شهر دالاس خلق کند. این ساختار فوق العاده زیبا پر از شیشه های رنگی درخشان است که ۷۳ صفحه درب استیند گلس ساخت دست صنعتگر فرانسوی، گابریل لوئر را در بر می گیرد.

پنجره های استیند گلسکلیسای جامع سنت سباستین شهر پایتخت، ریودوژانیرو
چهار مسیر مستقیم الخط از شیشه های تزئینی که از کف تا سقف ۲۰۰ فوتی این کلیسای جامع شبیه به شکل کندوی عسل، ساخته سال ۱۹۷۶، کشیده شده است، به این مکان مذهبی سرد و کم نور، روشنایی و گرما بخشیده است. تا ۲۰۰۰۰ نفر می توانند در این کلیسای طراحی شده به وسیله ادگار فونسکا حضور یابند که در فصای زیرین آن موزه مذهبی مقدسی هم قرار دارد.
پنجره های استیند گلسمرکز فرهنگی شیکاگو، شیکاگو
گنبد لوئیس کاموفورت تیفانی در مرکز فرهنگی شیکاگو، قطری به اندازه ۳۸ فوت دارد که آن را به یکی از بزرگترین گنبد شیشه ای طرح مدرن در جهان تبدیل می  کند. این گنبد که در سال ۱۸۹۷ کارش به پایان رسیده، همان سالی که این بنا به عنوان اولین کتابخانه عمومی شهر بازگشایی شد، به وسیله یک چارچوب چدنی زیبا ساخته شده است که شامل حدودا ۳۰۰۰۰ تکه استیند گلس به شکل پولک های ماهی است. این گنبد در سال ۲۰۰۸ تحت بازسازی های دقیقی قرار گرفت و حالا به صورت الکتریکی روشنایی آن تامین می شود.
پنجره های استیند گلس

مسجد نصیرالملک، شیراز، ایران
این مسجد رنگارنگ در جنوب ایران که در پایان قرن نوزدهم تکمیل شده است، همراه با پنجره های استیند گلس همراه با طرح های شلوغ، کاشی های رنگی زیاد، ستون های حکاکی شده و فرش های دست بافت، مزین شده است. به سبب موقعیت مکانی خاص این مسجد، آفتاب در صبح زود فضایی با رنگ های بسیاری در این محیط ایجاد می کند، مسجدی که به لطف تیرهای چوبی منعطف درون دیوارهایش از زلزله های متعددی جان سالم به در برده است.

پنجره های استیند گلسکلیسای کینگز کالج، کمبریج، انگلستان
در سال ۱۴۴۶، شاه هنری ششم، پایه این کلیسای تاریخی سبک گوتیک در انگلیس را بنا نهاد که بزرگترین طاق هلالی جهان را دارد. ۲۶ صفحه استیند گلس آن بیش از یک قرن بعد تحت سلطنت شاه هنری هشتم نصب شد، کسی که از آن ها برای تقویت جایگاه خود به عنوان سرپرست عالی این کلیسای انگلیسی پس از قطع رابطه با رومی ها، استفاده کرد.

پنجره های استیند گلس

مطالب مرتبط