گنبد های شیشه ای خیره کننده

کلیسای کاتولیک ساگرادا فامیلیا، بارسلونا
شاید تماشایی ترین اثر آنتونی گائودی، این کلیسای جامع مدرنیسم کاتالان باشد که آسمان بارسلونا را تسخیر کرده است و شامل رنگین کمان خیره کننده ای از پنجره های استیند گلس انتزاعی است. اگرچه کار ساخت آن در سال ۱۸۸۲ آغاز شد، ولی گائودی هرگز پنجره ها نصب شده آن را ندید، اما دستورالعمل های لازم را برای آن چیزی که آرزو داشت ساخته شود به جا گذاشته بود. این ساختمان که هنوز نیمه کاره است، اکنون ساختش به وسیله جوردی فولی اداره می شود، کسی که اخیرا اعلام کرده است که مرحله پایانی ساخت این بنا در سال ۲۰۲۶، درست یک قرن پس از مرگ گائودی، پایان می یابد.

گنبد های شیشه ای خیره کنندهگالری لافایت، پاریس

این بازار باشکوه در منطقه [Arrondissement] نهم پاریس، که یکی از محبوب ترین فروشگاه ها در شهر است، در سال ۱۹۱۲ تکمیل گردیده است. شاید تماشایی ترین ویژگی آنگنبد شیشه ای طرح مدرن به سبک شرقی ۱۴۱ فوتی آن باشد، که به وسیله شیشه گر فرانسوی، ژاک گروبر طراحی شده است تا نور طلایی را به مغازه های داخل بتاباند، کسی که هم اکنون سالانه بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار را در بازار بزرگ مد هزینه می کند.

گنبد های شیشه ای خیره کنندههتل بزرگ مکزیکوسیتی، مکزیکوسیتی

این مجموعه بزرگ با سقف استیند گلس تیفانی خود در لابی که در سال ۱۸۹۹ فروشگاه عظیمی بوده است، قبل از بازی های المپیک در سال ۱۹۶۸ به یک هتل باشکوه تبدیل شد. این سقف که میراث معماری مزوآمریکن را با صفحات به رنگ فیروزه ای و طلایی خود زنده کرده است، به وسیله صنعتگر فرانسوی ژاک گروبر طراحی شده است و همچنین لوستری به سبک دوران لوئی پانزدهم دارد.

گنبد های شیشه ای خیره کنندهگالری ملی ویکتوریا، ملبورن، استرالیا

این گالری هنری بزرگ که به وسیله دولت استرالیا ساخته شده است به وسیله معماری به نام روی گراندز طراحی شده است که در سال ۱۹۶۸ بازگشایی شد. در حال حاضر، سرسرای بزرگ آن سقفی از جنس استیند گلس دارد که طی پنج سال به وسیله صنعتگر استرالیایی، لئونارد فرنچ نصب شد و در آن زمان بزرگترین در جهان بود که قطعات شیشه های تزئینی آن از بلژیک و فرانسه وارد شده است.

گنبد های شیشه ای خیره کنندهمحل گردهمایی کلیسای بزرگ یورک، یورک، انگلستان

این مکان گردهمایی روحانیون در یکی از بزرگترین کلیسا های جامع در شمال اروپا، مجموعه قابل توجهی از استیند گلس های قرون وسطی را شامل می شود، از جمله  ابتدایی ترین پنجره های با نقوش معماری. اثر شیشه ای هندسی که تصویری از شهادت اسقف اعظم توماس بکت را به نمایش می گذارد و در اواخر قرن سیزدهم ساخته شده است، در زیر یکی از طاقچه های کلیسا قرار دارد، به اضافه چندین تصویر تمام قدی که در یک طاقچه دیگر قرار گرفته است. 
گنبد های شیشه ای خیره کننده
مطالب مرتبط