گنبد شیشه ای در اماکن مذهبی

ساخت گنبد در مساجد و اماکن مذهبی جزیی جدایی ناپذیر از معماری است . گنبد به عنوان نمادی از آسمان و عروج در اماکن مذهبی می تواند حسی روحانی و مقدس را در فضا ایجاد نماید . استفاده از گنبدهای آجری با پوششی از کاشیهای فیروزه ای با نقوش هندسی و اسلامی متداول ترین فرم در اجرای گنبد اماکن مذهبی می باشد . حال تصور اینکه این گنبد بتواند علاوه بر تمام این زیباییها و نقوش نور را نیز از خود عبور داده و نمایی از آسمان را نیز در بین خطوط طراحی شده و رنگی نیز پدیدار سازد , امریست که می تواند زیبایی و روحانیت گنبد و فضای داخلی را چندین برابر نماید .استفاده از گنبدهای شیشه ای این امر را امکان پذیر می سازد .

اماکن مذهبیگنبدهای شیشه ای با تکنیک ساخت منحصر بفردی که دارند این امکان را در اختیار طراحان و معماران قرار می دهند تا زیبایی نور و رنگ را در خدمت گرفته و طرحهای بدیعی را در اختیار معماری مذهبی قرار دهند . استفاده از گنبدهای شیشه ای که به تازگی تکنولوژی ساختشان در ایران ایجاد شده است بایستی در خدمت معماری ایرانی و اسلامی قرار گیرد تا به خلق شاهکارهای هنر مذهبی در معماری منجر شود . از آنجاییکه ایران همیشه بستری مناسب جهت بروز خلاقیتهای هنرمندان و معماران عرصه هنرهای مذهبی بوده است و بهترین استادکاران در این بخش از قرنها پیش در این سرزمین پرورش یافته اند به نظر می رسد امروز نیز گنبدهای شیشه ای می تواند چنین بستری را برای هنرمندان ایرانی ایجاد نمایند .

اماکن مذهبی
گنبدهای شیشه ای علاوه بر زیبایی خیره کننده خود و امتیاز عبور نور که در دیگر انواع گنبدها وجود ندارد وجوه تمایز دیگری نیز دارند . گنبدهای شیشه ای به نسبت گنبدهای آجری از وزن کمتری برخوردار بوده و در مجموع وزن سازه بسیار سبک تر می باشد . دومین مورد نصب ساده این گنبدهاست که به نسبت گنبدهای آجری بسیار ساده تر اجرا می شوند . یک سازه فلزی که بر روی پایه گنبد قرار میگیرد می تواند قطعات شیشه را در خود جای دهد . شیشه ها در فضایی مجزا ساخته می شوند و در طی چند روز بر روی سازه فلزی نصب می گردند که همین امر باعث سرعت بخشیدن به ساخت گنبد شیشه ای به نسبت سایر گنبدهاست .

اماکن مذهبیامکان اجرای طرحهای هندسی , اسلیمی , ختایی , خط نوشته با انواع خطوط نستعلیق یا کوفی و یا هر طرح دیگری بر روی این شیشه ها قابل اجراست . چنین امکانی با این سهولت می تواند بهترین گزینه برای ساخت گنبدهای شیشه ای اماکن مذهبی باشد .

ساختار شیشه ای به همراه فلزهای درون آن باعث شده تا گنبدهای شیشه ای استیند گلاس بتواند به طور کامل ایمن و مقاوم در برابر زلزله و یا ضربه باشد و به همین دلیل این نوع شیشه در دنیا به عنوان اولین گزینه برای اجرا در سقف و گنبد در نظر گرفته می شود .

امکان آب بند شدن کامل گنبد از بیرون توسط جداره خارجی که شیشه های خم دو قوس لمینیت شده می باشد , گنبد شیشه ای را از هر حیث مناسب اجرا می کند .

اماکن مذهبیهر چند در ایران ساخت و اجرای گنبدهای شیشه ای امریست نوپا ولی ضروری به نظر می رسد با وجود تکنولوژی ساخت این گنبدها که توسط گروه ایراچی بنیان گذاشته شده است  بایستی ساخت چنین گنبدهایی برای اماکن مذهبی و مساجد صورت گیرد تا اوج زیبایی این گنبدها در اختیار معماری مذهبی و ایرانی قرار گیرد تا هویتی باشد در معماری اسلامی کشور عزیزمان ایران تا به عنوان یکی از باشکوه ترین سازه های ایرانی و اسلامی به جهان معرفی گردد .

اماکن مذهبیگروه ایراچی با افتخار ساخت گنبدهای شیشه ای خود را در خدمت معماری فضاهای اسلامی و مذهبی قرار می دهد تا نمادی باشد از اعتلای هنر ایرانی و اسلامی .

در اینجا میتوان از نمومنه های اجرا شده گنبد های شیشه ای مسجد جابری بندر عباس پروژه ای با دو گنبد شیشه ای به سبک استین گلاس نام برد.

مطالب مرتبط