گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب

بررسی پروژه گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب

گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب

مکان پروژه : شهرک غرب

ابعاد پروژه : قطر گنبد ۳ متر و ارتفاع ۱ متر

 

گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب
گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب

پروژه دیگری که شرکت ایراچی نسبت به آن اقدام کرد، گنبد شیشه‌ای کلاسیک و دکوراتیو خوارزم بود. طراحی گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب بسیار ساده و هارمونیک است و از سبک شیشه‌های تزئینی استین گلاس ساخته شده است.

در این گنبد شیشه‌ای از شیشه‌های رنگی استفاده نشده است و تنها در بخش‌هایی از آن از شیشه‌های تراش خورده برنز بهره گرفته شده که زیبایی کار را دوچندان ساخته است. ابعاد این پروژه دارای ارتفاع ۱ متر و قطر آن ۳ متر است که در شهرک غرب نصب شده است.

گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب
گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب

این سقف دکوراتیو نورگیر از شیشه‌های استین گلاس ساخته شده و در طراحی آن از طرح و نقش‌های کلاسیک استفاده شده است. مهندسان شرکت ایراچی در ابتدا فریم یا سازه فلزی را ساخته و در مرحله‌ی بعد مقدمات ساخت شیشه‌های تزیینی را فراهم می‌آورند. این کارشناسان در ابتدا به طراحی الگو اقدام کرده و سپس شیشه‌ها را برش می‌‍دهند و در نهایت طرح را بر روی فریم قرار می‌دهند.

گنبد شیشه‌ای کلاسیک و دکوراتیو استین گلاس ( استیند گلس)

عاملی که بیش از هر چیزی سبب محبوبیت گنبد‌های شیشه‌ای استین گلاس شده است، سبک سنتی و قدیمی آن‌هاست. شما اگر به پروژه‌های شرکت ایراچی نگاهی بیاندازید می‌توانید ببینید که طراحی‌های آن‌ها بسیار نزدیک به نقوش و طرح‌هایی است که در کشور‌های اروپایی دیده می‌شود، البته نزدیک کردن این طرح‌ها به فرهنگ و سلیقه ایرانی هنری است که کارشناسان و متخصصان ایراچی دارند.

گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب
گنبد شیشه‌ای خوارزم شهرک غرب

به طور مثال از پروژه‌های بسیار شاخصی که می‌توان در این زمینه نام برد، پروژه گنبد شیشه‌ای هتل دلفین چابهار است که از طرح گل لاله در آن به زیبایی استفاده شده و همچنین پروژه اتاقک شیشه‌ای چیتگر که از طرح‌های اورسی ایرانی الهام گرفته شده است، همچنین این سقف نورگیر را به اشکال مدرن هم می‌توان طراحی و اجرا کرد.

مراحل نصب

بعد از اینکه ساخت شیشه‌های استین گلاس به پایان رسید، آن‌ها از کارگاه با ماشین‌های مخصوص حمل شیشه به محل پروژه ارسال می‌شود. در گام بعدی فریم‌های فلزی با دقت و مهارت مهندسین شرکت ایراچی نصب می‌شود و پس از آن لته‌های آماده شده در محل مربوطه قرار داده می‌شوند و ثابت می‌گردند.

گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب
گنبد شیشه‌ای پروژه خوارزم شهرک غرب

چرا گنبدهای شیشه‌ای

در مورد گنبد‌های شیشه‌ای استین گلاس باید گفت که آن‌ها علاوه بر عبور نور، به ایجاد شفافیت در محیط نیز کمک می‌کنند. همچنین انعکاس رنگ‌های بسیار جذاب این شیشه‌ها کیفیت فضای داخلی را بالا می‌برد و حس زیبایی شناسی را بالا می‌برد. نوری که به داخل تابیده می‌شود نیز بسیار آرامش‌بخش است و از ورود نور‌های مزاحم جلوگیری به عمل می‌آورد. در گنبد‌های شیشه‌ای استین گلاس ابتدا شیشه‌های تزئینی نصب می‌گردد و سپس مرحله‌ی آب‌بند کردن گنبد انجام می‌شود که دارای اهمیت بسزایی است. 

چند مورد دیگر از پروژه‌های انجام شده در ایراچی:

سقف نورگیر شیشه‌ای هرمی شکل ویلای آقای خواجه امیری

سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد

سقف نورگیر و اتاق شیشه‌ای چیتگر با تکنیک استین گلاس (تیفانی)

سقف نورگیر استین گلاس (استیند گلس) مجتمع تجاری صالح آباد تهران

پروژه‌ی گنبد شیشه‌ای بازار تهران

گنبد شیشه‌ای رستوران پاسداران

گنبد شیشه‌ای فیروزه نشان ساری

گنبد شیشه‌ای ماهشهر

مطالب مرتبط