۱۲ عدد از گرانترین لامپ های جهان-قسمت دوم

چلچراغ های بلوری ژنوی ۶۷۷۲۰۳ دلار
این اثر با جادوی از جنس قرن هجدهم، چشمان یکی از کلکسیون دارها مشتاق آن را در سال ۲۰۱۰ مجذوب خود کرد. ترکیبی از چلچراغ های فلز زراندود شده و سنگ بلور به قیمت عجیب ۶۷۷۲۰۳ دلار در طی حراجی از شرکت Sotherby در پاریس فروخته شد بیش از دو برابر ارزشش.

 

چلچراغ بلوری ساخت کارگاه Daum ۶۸۰۰۰۰ دلار
این چلچراغ نوگرایانه کاملا منحصر به فرد، از طراحی فرانسوی بهره برده است و نهایت یک شاهکار هنری است مجموعه دلربا و ظریف و زیبای به هم پیوسته ای از ۴۴۸ رز بلوریDaum Crystal، که هرکدام به زیبایی و با دست برای الهام بخش شدن فضا و روشنایی آن ساخته شده اند.
چلچراغ فرانسوی ۴۸ شمعی کلاسیک ۷۴۰۰۰۰ دلار
این روشنایی ۴۸ شمعی عجیب، که از چلچراغ های کاخ ورسای و لوئی پانزدهم الهام گرفته شده است، به طرز فوق العاده ای یادآور آن دوران از افراط گرایی های سلطنتی است، با وزنی بیش از ۲۷۵ کیلوگرم از قطعات شیشه و برنز زراندود شده که ماهرانه برش خورده اند.
چلچراغ Salviati ۱۰۰۰۰۰۰ دلار
این چلچراغ بلوری که یک اثر لذت بخش سبک گوتیک و با این حال زیبا و ظریف از طراح ایتالیایی جولیو سالویاتی (Giulio Salviati) است، طی قرن نوزدهم ساخته شده است و نمونه ای مشابه آن ساخته نشده است و بی نظیر است.
بدین شکل، متخصصان تخمین زده اند که ارزشش می تواند بالای ۱۰۰۰۰۰۰ دلار باشد.
لامپ گلیسین (Wisteria) تیفانی ۱۵۶۵۰۰۰ دلار
یکی دیگر از کارهای تماشایی شیشه تیفانی، این شاهکار باشکوه زیبا است که رنگ زیبا و حالت آویزان فوق العاده درخت گلیسین را به عاریه برده است.
این اثر که در سال ۲۰۱۰ به وسیله Sotherby به مزایده گذاشته شد، با قیمتی برابر با ۱٫۵ میلیون دلار فروخته شد خیلی بیشتر از تخمین ۶۰۰۰۰۰ دلاری که برای آن زنده شده بود.
چلچراغ مرکزخرید کویت ۱٫۸ میلیون دلار

گرانترین چلچراغ خاورمیانه، زمانی شکوه خود را در مرکزخرید بزرگ ۳۶۰ در کویت به نمایش می گذاشت. اما، این چلچراغ که عمر زیادی داشت و فرسوده شده بود، وقتی که یک نوجوان عصبانی کفشش را به سمت آن پرتاب کرد و باعث شد بر روی زمین بیافتد، به طور تصادفی تخریب شد و غیر قابل بازسازی دوباره بود.

لامپ تیفانی Pink Lotus ۲٫۸ میلیون دلار
لامپ ها با گنبد شیشه تیفانی طراحی پیچیده ای دارند، با مهارت ساخته شده اند و خیلی کمیاب هستند.
لامپ Pink Lotus که در حراجی Christie در نیویورک و تاریخ ۱۲ دسامبر ۱۹۹۷ فروخته شد، از ۲۰۰۰ قطعه شیشه تزئینی ساخته شده است که به زیبایی در کنار هم قرار گرفته اند تا اثری حیرت انگیز را ایجاد کنند که نه تنها منبع نور است بلکه یک اثر هنری واقعی است.
مطالب مرتبط