گرانترین لامپ رومیزی جهان-قسمت اول

اگر از نظر مالی مشکلی نبود، آیا شما بیش از دو میلیون پوند را برای یک لامپ آذینی خرج می کردید؟ خوب کسی بوده که این کار را بکند. اما آیا ارزشش را دارد؟ …
وقتی بحث از قدردانی از طراحی لامپ رومیزی باشد ما به هیچکس تعظیم نمی کنیم … البته احتمالا به جز یک نفر. او شخص فوق ثروتمند ناشناسی است که لامپی را در حراجی Christie در نیویورک، و در ۱۲ دسامبر سال ۱۹۹۷ با قیمت جالب ۲٫۸ میلیون دلار خرید.
و آن لامپ Pink Lotus، ساخته کارگاه های تیفانی در سال ۱۹۰۶ است. این لامپ خیلی خوب و همه چیز تمام است … اما چرا اینقدر گران؟ خوب، Pink Lotus سه چیز دارد که می تواند پاسخ این سوال باشد : این لامپ بی نظیر است، منحصر به فرد، برخی معانی و مفاهیم تاریخی را دارد و زیبا است. اما آیا این سه عامل تا ۲٫۸ میلیون ارزش دارد؟ در اینجا مشخص می کنیم …
اول، بدون شک این لامپ منحصر به فرد و بی نظیر است. این لامپ سفارشی ویژه برای خانواده ریگلی (Wrigley)  نجیب زادگان شیکاگو که در صنعت آدامس بودند در سال ۱۹۰۵ بود.
آن ها جمع آوری اشیاء جالب را دوست داشتند (آسمان خراش ها، زمین های بیس بال، اقیانوس پیما ها و غیره) پس هزینه کردن برای یک لامپ سفارشی کاهش زیادی در سرمایه آن ها نبود.
اما، کارهای کارگاه های تولید تیفانی در نیویورک حتی در آن زمان به نسبت گران بودند. در صده ۱۹۰۰، یک لامپ شیشه تیفانی می توانسد تا ۷۰۰ دلار هزینه داشته باشد تقریبا معادل با میانگین درآمد سالانه یک کارگر ساده.
لوئیس کامفورت تیفانی (۱۸۴۸-۱۹۴۳)، عکس بالا، احتمالا مشهور ترین طرفدار آمریکایی طراحی به سبک هنر نو است.
او که پسر بزرگ چارلز لوئیس تیفانی (موسس فروشگاه صبحانه Tiffany & Co. مشهور به تیفانی است)، مشغول به علاقه خود برای برقراری ارتباطی میان هنر و کسب و کاری بزرگ شد.
او در واقع یک هنرمند بود که تمام کارهای حیرت انگیزش را به صورت استیند گلس ساخته است اما او همچنین یک بازاریاب متخصص برای محصولات خود، مخصوصا لامپ های شیشه تزئینی، نیز بود.
آباژور تیفانی به هنر استادانه و ظریف خود و به تکنیک ابتکاری “ورق مس” خود شناخته می شدند و می شوند -، که در آن لبه های تکه شیشه های برش خورده مجزا را با ورقه های مس به هم متصل می کنند و در نهایت همه آن ها را به هم جوش می دهند تا در نهایت کارهای ظریف را بسازند.
الگوها، که از جنبش های The Arts & Crafts و هنر نوی فرانسه الهام گرفته شده اند، منحصر به فرد و باشکوه اند.
مطالب مرتبط