کلیسای نوتردام پاریس، و پنجره های استیند گلس خارق العاده اش

شاید شما نیز، جزءِ کسانی باشید که بارها و بارها، با تصاویر پنجره های رنگی استیند گلسِ موجود در کلیسای نوتردام پاریس، مواجه شده باشید و از محل قرار گرفتن این پنجره ها، کاملا بی خبر باشید. کلیسای نوتردام، یکی از مشهور ترین بناهای موجود در کشور فرانسه است که از سبک معماری گوتیک بهره می برد.

اما آنچه این بنا را، از دیگر نمونه های مشابه در معماری گوتیک متمایز کرده است، وجود پنجره های عظیم الجثه ای است که به شیشه های رنگی استیند گلس، مزین شده اند.

یکی از مشهورترین قسمت های این کلیسا، پنجره ی ساوت رز (رز جنوبی) است که توسط لویی نهم، پادشاه فرانسه در آن زمان، به این کلیسا، اهدا شده است. طراحی و ساخت این بخش از کلیسا، بر عهده ی ژان دوشلس و پیر دومونتریل بوده و در سال ۱۲۶۰، در مکان مورد نظر نصب شده است.

شواهد و مدارک نشان می دهند که قطر این سازه۱۳ متر است و این پنجره از ۸۴ پنل فلزی تشکیل شده است. این پنجره ی عظیم الجثه از ۴ دایره ی مجزا تشکیل شده است که هر یک از دایره ها، از تعداد زیادی شیشه ی رنگی اسیتند گلس، ساخت شده اند و روی هم رفته طرحی خارق العاده و منحصر به فرد را رقم زده اند.

استفاده از شیشه های استیند گلس در کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

 

استفاده از شیشه های استیند گلس در کلیساها و اماکن مذهبی، از دیرباز تا کنون، رایج و متداول بوده است. این شیشه های رنگی، حال و هوایی متفاوت را در فضای این کلیسا رقم می زنند و احساسی خارق العاده را، در افراد به وجود می آورند.

استفاده از شیشه های رنگی استیند گلس در مقیاس بزرگ، رقص نوری منحصر به فرد را در درون کلیسای نوتردام به وجود می آورد. بازتاب نور خورشید در رنگ های مختلف، فضایی معنوی و بسیار زیبا را، در این کلیسا به ارمغان آورده، و شکوه و عظمتی خارق العاده را، در فضا القا می نماید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، سالانه بیش از ۱۳ میلیون نفر از سراسر دنیا، از این بنای تاریخی بازدید می کنند و غرق در زیبایی اعجاب انگیز این کلیسا و پنجره های رنگی خارق العاده اش می گردند.

تعداد پنجره های به کار رفته در این کلیسا، ۱۱۳ عدد می باشد و شیشه های استنید گلس به کار رفته در آن ها، از مشهورترین نمونه های استیند گلس موجود در دنیا می باشند.

کلیسای نوتردام، تا مدت ها پس از ساخته شدنش، بزرگترین گلیسای موجود در اروپا بوده است و بسیاری از بناهاو اماکن مذهبی دیگر،از پنجره های استیند گلس موجود در این کلیسا، الگو برداری نموده اند.

مطالب مرتبط