چ​را تمرکز دنیای طراحی روی شیشه است

در ۲۱ ژوئن، Bohams نیویورک میزبان مزایده طراحی و هنر تزئین مدرن بوده است که شامل (گذشته از کارهای عالی Le Corbusier و Pierre Jeanneret) مجموعه ای جالب توجه از اشیاء معرق شیشه ای بود. برخلاف دیگر مزایده های کارهای هنری تزئینی، Bohams بیش از حد معمول از طراحهای ستاره طراحان وسایل منزل تشکیل شده است.
اما چرا تمرکز بر شیشه است؟  با نگاهی به این وسایل، پاسخ کاملا روشن می شود. کارهای شیشه ای در ویترین ها بیشتر از نقطه ای کانونی هستند؛ قایق شناور دیل چی­هولی پر از حباب های با رنگ روشن قبلا در حوض یک اقامتگاه مسکونی در پام اسپرینگز قرار داشت.
معرق شیشه ای
وقتی از دو متخصص درباره توضیح این کارهای شیشه ای سوال کردیم، بر عنصر هنری ذاتی آن ها تاکید داشتند. بن واکر، سرپرست فروش، مختصرا توضیح می دهد “تلاقی مهارت استادکاری با هنرهای تزئینی.” آنجلا پست، متخصص ارشد هنر تزئینی و طراحی مدرن، به دسته بندی آن ها می پردازد :
“من فکر می کنم هنرمندان احساس می کنند که با دنیای هنرهای ظریف تلاقی پیدا کرده اند و بله، گرچه آن ها چند ظرف هستند و برای سودآوری ساخته شده اند، ولی هیچ چیز سودآوری در این کارها نیست.”
گرچه کیفیت آن ها به عنوان اشیاء کاربردی مورد بحث است اما کیفیت هنری آن ها چنین نیست  تکنیک های دمیدن، رنگ دادن و اضافه کردن الگو به کارهای کاشی شیشه ای هر یک را به اثری منحصر به فرد تبدیل می کند که شبیه بقیه نیست.
معرق شیشه ایبدون شک تماشای ساخت کارهای شیشه های تزئینی ساختمانی محسورکننده است تماشای تبدیل شدن شیشه از یک جسم نرم به یک ظرف زیبا با صداهای میله دم با مهارت یک صنعتگر.
قسمت مهیجی دیگر آن است که چه کسی می تواند چشمانش را از هنرمندی با نقاب و دستکش که با حبابی ۱۰۰۰ درجه کار می کند و آن را شکل می دهد بردارد؟

واکر ماهیت تماشای هنر شیشه صنعتگران در ارتباط نزدیک با مشتریان را تایید می کند. او می گوید “من فکر می کنم ماهیت کارگاه ها، اطمینان دادن به مشتری ها از اینکه آن ها بخشی از فرآیند هستند، بود.
در واقع شما چنین چیزی را در دیگر بخش های هنرهای تزئینی به دست نمی آورید.” او اضافه می کند که چهار یا پنج مشتری که هفته گذشته از سالن نمایش Bonham بازدید کردند، توانستند از خوردن نوشیدنی هایی با لینو تاگلیپیترا لذت بردند .
شاید بهترین کار بعدی نوشیدن وسکی با هنرمندی باشند که خودش اثری را که خلق کرده تحسین می کند. واکر می گوید “اینجا در دسترس ترین فضا برای مجموعه داران است، و جایی است که همه می توانند از آن لذت ببرند.”
مطالب مرتبط