۱۰ چیزی که باید درباره لامپ ها تیفانی بدانید-قسمت اول

راهنمایی برای جمع آوری کلکسیون : ۱۰ چیزی که باید درباره لامپ ها تیفانی بدانید.  
متخصص طراحی بث ویلینسکی کسی است که از لامپ های اصل تیفانی استفاده می کند و در اینجا توصیه هایی که باید هنگام خرید در نظر بگیریم را برای ما مطرح می کند
آباژور تیفانی با قطعات شیشه ای لوئیس کامفورت تیفانی از مجموعه کارگاه های تولیدی شیشه تیفانی که با سرب به هم چسبیده شده اند، واقعا تماشایی هستند.
این لامپ ها که در اواخر دهه ۱۸۹۰ مطرح شدند، همچنان در میان کلکسیون دارهای جهان تقاضا خود را دارند. منبع اصلی الها بخش تیفانی در تمام شاهکارهای او طبیعت بود، و عشق او به گل ها به باشکوه ترین شکل ممکن در طراحی لامپ های او بازتاب پیدا کرده است.

 

شیشه تیفانی

کارهای اصل کارگاه تیفانی
لوئیس کامفورت تیفانی (۱۸۴۸-۱۹۳۳) یک صنعتگر، دکوراتور (آذینگر) و طراح بود که با توجه به اینکه پدر او چارلز تیفانی، کسی بود که کارگاه جواهرسازی Tiffany & Company را تاسیس کرد، جای تعجب ندارد.
بث ویلینسکی، متخصص طراحی در حراجی Christie در نیویورک، توضیح می دهد “بعد از تجربه موفق در حرفه نقاشی و طراحی داخلی، لوئیس تصمیم گرفت تا تمرکزش را بر روی طراحی و تولید پنجره های استیند گلس بگذارد”.
” آباژور های شیشه تزئینی سربی او تکه ای از طبیعت بودند.
کارخانه او، که در کوئینز نیویورک قرار دارد برای تقریبا ۴۰ سال این کارها و انواع دیگر اشیاء دکوری را تولید کرده است.”

همه چیز درباره پایه لامپ ها
فقط حباب لامپ ها نیست که پر اهمیت است پایه لامپ نیز یک بخش کلیدی این طراحی است. بیشترشان از برنز ریخته گری تیفانی در کوئینز ساخته می شدند، در حالیکه بعضی ها هم پایه های لعاب کاری شده و موزاییکی داشتند.
این پایه ها را می توان برای حباب های مختلفی استفاده کرد، این خاصیت ترکیب پذیری نه تنها بر روی طراحی تاثیر منفی ندار، بلکه هنر صنعتگرش را نشان می دهد.
طراحی های زیادی هستند که به پایه ای خاص نیاز دارند، مثلا گلیسین (Wisteria)، همیشه روی پایه ای شبیه به تنه درختان قرار می گیرد، ولی بیشتر حباب های سنجاقکی (Dragonfly) را می توان به طور کلی روی پایه های مختلفی قرار داد.
ویلینسکی می گوید “اهمیت عامل تطبیق بین حباب و پایه مخصوصا از نظر نسبت و شکل، ظاهر کل کار را شکل می دهد. یک حباب بزرگ روی پایه ای کوچک و یا برعکس، تجانس کافی را ندارد.”
مطالب مرتبط