۱۰ چیزی که باید درباره لامپ ها تیفانی بدانید-قسمت سوم

استادکاری ممتاز

تیفانی چند تن از بهترین صنعتگران آمریکا را استخدام کرد تا حس زیبایی شناختی خود را در تکه شیشه هایی تزئینی که با سرب به هم متصل می شوند، تحقق بخشد. ساخت حباب لامپ فرآیند طاقت فرسا و پرزحمتی بود، چون هر بخش از این شیشه باید به دقت از میان هزاران ورقه ای که در دسترس مردان و زنان در سازمان های برش کاری بود انتخاب می شد.
ویلینسکی می گوید ” بهترین حباب برای لامپ ها، هارمونی فوق العاده ای از رنگ های مختلف را با رنگ های ظریفی همراه با الگوهای پیچیده به نمایش می گذارد”.
شیشه هایی تزئینی

چطور یک جنس تقلبی را تشخیص دهیم؟

ویلینسکی می گوید “کارهای تقلبی زیادی وجود دارد، که درجه کیفیتی متفاوتی هم دارند. حتی رقیبان تیفانی هم طرح های مشابهی را ساخته اند، ولی بازتولیدهای زیادی از دهه ۱۹۷۰ را می توانید بیابید.
خیلی سخت می توان یک جنس تقلبی خوب را از اصل تشخیص داد و در با وجودی که ممکن است لامپ مارک “Tiffany Studios” را هم داشته باشد، ولی هیچ تضمینی بر اصل بودن آن نیست. یک متخصص همیشه به دقت به طراحی لامپ و شرایط می نگرد تا ارزش آن را تعیین کند. ویلینسکی می گوید “هر لامپ را باید با دقت و موشکافانه بررسی کرد.
من سرب کاری، پتینه کاری، الگوی کار، ریخته گری برنز پایه و از همه مهمتر نوع و کیفیت شیشه تیفانی که در آن استفاده شده است را بررسی می کنم. برخی بازتولید ها را می توان خیلی ساده تشخیص داد. ولی اغلب به چشمان ریزبینی برای اینکار نیاز است.”
شیشه هایی تزئینی

آیا لامپ های تیفانی به خوبی با فضا ترکیب می شود؟

لامپ های تیفانی در بین جامعه نیویورک آن زمان و هنگام تولیدشان بسیار محبوب بودند، و امروز هم هنوز به شدت مورد توجه کلکسیون دارها هستند. این شاهکارها را نه تنها برای خانه هایی پر از وسایل عتیقه، بلکه می توان برای هر چیدمانی به کار برد.
ویلینسکی می گوید “این لامپ ها درست مثل یک نقاشی و یا مجسمه ای خاص، کارهای هنری منحصر به فردی هستند”. و مثل یک نقاشی یا مجسمه، یک لامپ تیفانی هم می تواند نقطه کانونی فضای شما باشد.

کارگاه های تولیدی تیفانی، چه چیزهای دیگری را تولید کرده است؟

کارگاه های تیفانی اغلب بیشتر به لامپ های شیشه ای سربی خود شناخته می شوند ولی جالب است بدانید که لوئیس تیفانی بیشتر به گلدان هایی که با شیشه گری دمی ساخته شده بود و پنجره شیشه ای تیفانی اش، افتخار می کرد.
موزائیک ها، سرامیک ها، لعاب ها و کارهای تجملی آن نیز بسیار تحسین شده اند و امروزه در بین کلکسیون دارها خواهان زیادی دارد.  
مطالب مرتبط