۱۰ چیزی که باید درباره لامپ ها تیفانی بدانید-قسمت دوم

آیا سیم کشی یک لامپ را می توان دوباره انجام داد؟

ویلینسکی می گوید “سیم کشی دوباره قطعا امکان پذیر و قابل درک است و اگر به حساسیت کافی انجام شود تاثیری روی ارزش کار نمی گذارد”.
این نکته مهمی است که بتوان لامپ را در ایمنی کامل استفاده کرد ولی کلکسیون دارها باید مراقب خش افتادن روی لایه پتینه ی پایه، یا استفاده از سوکت هایی که می تواند ارزش کار را کاهش دهد، باشند.


گرانترین لامپ تیفانی در حراجی ها

ارزشمندترین آباژور تیفانی که فروخته شده است به مبلغ ۲٫۸ میلیون دلار در طی حراجی در سال ۱۹۹۸ و در حراجی Christie&rsquos انجام شده است.
ویلینسکی می گوید ” لامپ “Pink Lotus” شکل بسیار نادری دارد و امروزه تعداد کمی از آن ها موجود است. این لامپ عناصر عجیب زیادی از جمله یک پایه موزائیکی زیبا و خارق العاده در خود دارد”.
مدل های سربی شیشه تیفانی را می توان با قیمتی هایی که از ۵۰۰۰ دلار برای لامپ های “هندسی” آغاز می شود، پیدا کرد.

شرایط محیطی چقدر اهمیت دارد؟

مثل هر جسم عتیقه دیگر، شرایطی که لامپ در آن استفاده می شود، بسیار مهم است. این متخصص توضیح می دهد “این شئ ۱۰۰ سال عمر دارد، پس من انتظار ندارم کامل و بی نقص باشد.
معمولا چند ترک کوچک قابل قبول است. اما اگر حباب به روی زمین بیوفتد و یا یک تکه شیشه تزئینی نداشته باشد، قضیه فرق می کند.
وقتی که برای اولین بار کارم را در Christie شروع کردم، لامپی را از یک باشگاه مردانه خصوصی در کلیولند گرفتم و فروختم. این اشخاص محترم در باشگاه، تمرین ضربات گلف می کرند و چندین بار به لامپ ضربه زده بوند، یعنی فرورفتگی های گرد زیادی در حباب وجود داشت.
اما همچنان این کار بر روی پایه ای خارق العاده قرار داشت، پس هنوز می شد آن را با وجود سختی هایی که تحمل کرده بود، ۴۰۰۰۰۰ دلار فروخت!”


آیا بازسازی بر روی ارزش کار تاثیر دارد؟

بررسی دقیق لامپ از نظر اینکه بازسازی روی آن انجام شده یا نه مهم است، اگرچه اینکار گهکاهی می تواند بسیار سخت باشد، مخصوصا اگر هنرمندانه انجام شده باشد. بازسازی های قدیمی مثل بازسازی های امروزی تمیز، دقیق و بی عیب نیست.
یک بازسازی خوب ممکن است تاثیری روی قیمت کار نداشته باشد. اما مثل هر وسیله عتیقه دیگر، هرچه بخش های اصل بیشتر باشد، بهتر است.
مطالب مرتبط