چطور یک لامپ تیفانی اصل را تشخیص دهیم-قسمت دوم

سرمنشاء لامپ : اگر شما در یک فروشگاه عتیقه فروشی یا جای دیگر هستید، از فروشنده بپرسید که مالک قبلی آن لامپ چه کسی بوده است. فونتین می گوید، اگر آن لامپ جزء دارایی های خانواده ای بوده است و یا برای بیش از ۴۰ تا ۵۰ سال توسط یک فرد نگهداری می شده است، احتمال زیادی وجود دارد که آن لامپ، یک لامپ تیفانی اصل باشد.
سندبرگ می گوید، افرادی که معمولا کارهای اصل دارند، آن را از خانواده شان دارند؛ که یا آن را به ارث برده اند و یا آن را در زیرزمین یا پشت بام خانه شان پیدا کرده اند.
کمتر پیش می آید ولی مواردی وجود دارد که کارها اصلی در فروشگاه های عتیقه فروشی و یا حراج دارایی ها پیدا شده است.
نشان کار : پایه لامپ های تیفانی اکثرا نشانی از کارگاه های تولیدی تیفانی همراه با یک عدد دارند. تعداد زیادی از حباب ها نیز نشانی بر روی خود دارند.
همچنین مهم است که توجه داشته باشید، اجناسی که نشان Tiffany & Co.، فروشگاه جواهرات گرانبها و کالاهای ظریف را دارند، با هم یکسان نیستند. لامپ هایی که به وسیله لوئیس کامفورت تیفانی ساخته شده اند، نشان Tiffany Studios New York را دارند.
نشانه های عمر کار : لامپ اصل شبیه به لامپ های مدرن نیست. لامپ ها اصل ظاهری دارند که پتینه نام دارد محوشدگی و یا تغییر رنگ کوچک روی قسمت های برنزی لامپ. اما حتی با این مورد هم همیشه نمی توان جعلی بودن را ثابت کرد.
فونتین می گوید، بازتولیدها و کارهای تقلیدی که به خوبی انجام شده اند، حتی عمر کار روی پایه ها را هم تقلید کرده اند.

سوکت لامپ : سندبرگ می گوید، کارگاه های تیفانی معمولا در لامپ های شان از کلیدهای صاف پیچشی (Turn-Paddle Knob) برای خاموش و روشن کردن لامپ استفاده کرده اند.
تعدادی کمی هم با استفاده از کلیدهای زنجیری ساخته شده اند که با کشیدن خاموش و روشن می شوند. سندبرگ می گوید اکثرا شرکت هایی مثل Genenral Electeric، Bryant و Perkins، این سوکت ها را تولید کرده اند.
اگر سوکت لامپی عوض شده باشد، می تواند روی ارزش کار تاثیرگذار باشد. بعضی از لامپ های استیند گلس کارگاه تیفانی هم ممکن است کلید خاموش و روشنی روی پایه شان داشته باشند.
پرشدگی با سرب: فونتین می گوید، چون هنگام ساخت لامپ ها، قیمت برنز بالا بود، کارگاه های تیفانی پایه هایشان را توخالی ساخته اند. برای اینکه این پایه تکیه گاه محکمی برای حباب های سنگین شیشه های دکوراتیو باشد، یک حلقه سربی سنگین در پایه جا داده شده بود.
اگر پایه را بلند کنید و به داخل پایه نگاه کنید باید این قطعه سربی خاکستری رنگ را ببینید.
ضربه زدن به حباب: با دستتان بالای حباب شیشه ای را بگیرید و به آرامی به شیشه ضربه بزنید. فونتین می گوید، به خاطر عمر کار و خشک شدن مومی که در آن برای نگه داشتن شیشه ها به یکدیگر استفاده شده است، حباب باید صدای تق تق بدهد. حباب شیشه ای محکمی که صدای تق تق نمی دهد می تواند تقلبی باشد.
ضمانت بخواهید : اگر فکر می کنید چیزی که قرار است بخرید یک لامپ تیفانی اصل است، ضمانت استرداد پول تان را بخواهید. اگر فروشگاهی نخواهد چنین ضمانتی به شما بدهد، ممکن است پول زیادی را برای چیزی خرج کنید که تقلبی است.
مطالب مرتبط