چطور یک لامپ تیفانی اصل را تشخیص دهیم-قسمت اول

وقتی بحث از لامپ های تیفانی می شود، همه فکر می کنند که یکی از همان اصلی هایش را دارند.
دنیس تسدل، یک کارگزار خصوصی آباژور تیفانی و مشاوری که از طریق سایتش درباره بررسی لامپ ها مشاوره می دهد، می گوید “از بیش از ۱۰۰ ایمیلی که من دریافت کردم، تنها شاید ۴ یا ۵ درصد از آن ها لامپ های اصل را داشتند”.
جان فونتین، متصدی حراج در گالری حراج Fontaine s، کسی که برای ۴۲ سال در این کسب و کار بوده است اضافه می کند “دیگر عادی شده است. به هر لامپ سرب کاری شده، لامپ تیفانی می گویند”.
فونتین طی هفته بیش از ۵۰ تماس دریافت می کند که  از او درخواست می کنند ببیند لامپ شان اصل هست یا نه. که بیشترشان جنس اصل نیستند.
چیزی که آن ها فکر می کنند دارند یک لامپ تیفانی اصل ممکن است ارزشش در حد یک جنس کوچک باشد. کارهای اصیل، یعنی آنهایی که در دهه های ۱۸۹۰ و ۱۹۳۰ به وسیله کارگاه های تولیدی تیفانی و زیر نظر چشمان لوئیس کامفورت تیفانی ساخته شده اند، می تواند ارزشی از ۴ هزار تا ۱ میلیون دلار داشته باشند.
بیشترین پولی که برای یکی از این کارهای اصل پرداخت شده ۲٫۸ میلیون دلار بود که در حراج سال ۱۹۹۷ حراجی Christie s به فروش رفت.
جنی سندبرگ، متخصص هنرهای دکوراسیون قرن بیستم در حراجی Christie s می گوید “لامپ های با طرح گل بیشترین پیشنهادها را دارند. رنگ های زیاد و پیچیده چیزی است که مردم دوست دارند.
لامپ های هندسی به طور کلی ارزشی کمتر از لامپ های با طرح گل دارند”. (لامپ ها تیفانی که برای حراج موجود است را می توانید در آلبوم ما ببینید.)
کارهای تقلید شده زیاد هستند. چندین شرکت در دهه ۱۹۲۰ با مدل هایی ارزانتر و با کیفیت کمتر از سبک لامپ های تیفانی تقلید کرده اند. در ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته، کارهای جعلی در بازار زیاد شده اند که می تواند کلکسیون دارها و حتی متخصصان را گول بزند.
پس شما که فکر می کنید یک لامپ تیفانی دارید باید چکار کنید؟ اصولا باید آن را به یک متخصص که سال ها تجربه در زمینه بررسی آن ها دارد نشان دهید.
چون تیفانی لامپ های سفارشی زیادی تولید کرده است، قوانین سختی برای اینکار وجود ندارد. اگر بخواهیم اعتبار یک کار را مشخص کنیم، تنها باید ترکیبی از عوامل را بررسی کنیم.
اما اگر شما می خواهید از لامپی که در خانه دارید شروع کنید و یا می خواهید از یک حراج دارایی یا فروشگاه عتیقه فروشی لامپی بگیرید، این مشخصه ها را در آن بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا کار اصل هست یا نه.
پایه لامپ : تیفانی اکثر لامپ های خودش را با پایه های برنزی ساخته است. تسدل می گوید، هیچ چوب، پلاستیک، برنج یا پایه ای از جنس روی وجود ندارد، چیزی که بیشتر در نسخه های ارزانتر این لامپ ها به کار رفته است.
البته خیلی به ندرت، پایه هایی هنری از جنس سفال نیز ساخته شده است.
شیشه لامپ : سندبرگ می گوید، کارگاه های تولیدی تیفانی بیشتر شیشه های دکوری با کیفیت بالایش را در نیویورک ساخته است. تیفانی از چند تکنیک استفاده کرده است که لامپ هایش را بی نظیر و منحصر به فرد می کند.
یکی از آن ها شیشه های Confetti (کاغذ رنگی) است، که در آن ترکیبی از نقاط مختلف با رنگ های متفاوت در یکی از چندین کار شیشه ای استفاده شده است. دوم اینکه رنگشیشه های تزئینی هنگام روشن شدن لامپ تغییر می کند.
مطالب مرتبط