چراغ‌های گنبدی

امروزه در اغلب خانه ها، چراغ های گنبدی بزرگ روی میزهای غذاخوری به چشم می خورد. اما واقعا چه دلیلی دارد که این چراغ ها تا این حد مورد توجه قرار گرفته اند؟ دلایل مختلفی می توان مطرح کرد؛ از مد رایج در معماری مدرن تا تغییر کارکرد اتاق غذاخوری.

به هر حال نمی توان هجوم این چراغ های گنبدی را در خانه های امروز نادیده گرفت.

«رندل وایت هد» که کارشناس و طراح در زمینه نورپردازی است علت بزرگ بودن این چراغ های گنبدی را افزایش ارتفاع سقف خانه ها و همچنین کوچک شدن مساحت خانه ها می داند.

او می گوید:« این چراغ های گنبدی بزرگ قادر هستند یک جزیره کوچک را به سرزمینی بزرگ تبدیل کنند به ویژه اگر سقف خانه بلند باشد.» خود این کارشناس چراغ های بزرگ را به چراغ های کوچک ترجیح می دهد:« این چراغ های را می توان به طلاو جواهر تشبیه کرد که در این شبیه سازی، چراغ های گنبدی، نقش گوشواره را ایفا می کنند.»

 وایت هد چراغ های گنبدی را به دو دسته تقسیم می کند؛ غیرشفاف و شفاف. چراغ های غیر شفاف نور را به سمت پایین هدایت می کنند و نسبت به چراغ های شفاف، کاربردی تر هستند.

داخل برخی از چراغ های گنبدی غیرشفاف، طلایی است که زرق و برق بیشتری به محیط می دهند. این نور طلایی باعث می شود که نور سرد و بی روح لامپ های ال ای دی، گرم شود.

اما چراغ های گنبدی شفاف بیشتر جنبه تزئینی دارند و توجه بیشتری جلب می کنند.

چراغ های گنبدییکی از کارشناسان طراحی، چراغ گنبدی غیر شفاف برای این میز صبحانه در نظر گرفته است چون اعضای خانه از این میز صبحانه به عنوان میز کار هم استفاده می کنند.

در طراحی مدرن، میز به تدریج در آشپزخانه ها کوچک و کوچکتر می شود. همچنین با توجه به توسعه تکنولوژی بی سیم، اعضای خانواده می توانند هر گوشه از خانه را به میز و دفتر کار خود تبدیل کنند.

با توجه به اینکه از چراغ های گنبدی غیرشفاف می توان به عنوان چراغ مطالعه و کار استفاده کرد به همین دلیل میز غذاخوری عملا تبدیل به میز کار هم می شود.

چراغ های گنبدیبا آنکه حجم بالای این چراغ ها باعث می شود که فضای کلی اتاق تحت تاثیر قرار بگیرد اما منعطف بودن این چراغ ها باعث می شود که بتوان استفاده های متنوعی از آنها کرد. مثلا می توان رنگ این چراغ ها را با محیط هماهنگ کرد و یا ارتفاع چراغ را بلند و کوتاه کرد.

در این تصویر، طراح، از یک چراغ استیل برای روشنایی میز غذاخوری استفاده کرده است. در واقع می توان از چراغ های گنبدی در طراحی داخلی مدرن استفاده کرد و به اتاق های مربع شکل فضایی زنانه داد.

البته نباید فراموش کرد که چراغ های گنبدی به خودی خود برای زیبا کردن یک محیط کافی نیستند بلکه باید روشنایی از منابع مختلف را لایه لایه وارد محیط کرد تا هماهنگی بین این منابع نورانی ایجاد شود.

مطالب مرتبط