هنر پتینه کاری

پتینه در لغت به بافت , رنگ و جرمی که بر اثر گذشت زمان و عوامل طبیعی باعث اکسیده شدن و تاثیر بر روی شی شده است گفته می شود . این تغییر هرچند نوعی تخریب محسوب می شود ولی از دیدگاه هنری زیبایی خاصی نیز دارد .
هنر پتینه در واقع استفاده از مواد و تکنولوژی روز است که با استفاده از آنها ایجاد بافت و رنگهای مختلف بر سطوح و اشیاء می کنیم به طوری که کهنه به نظر برسند . استفاده دیگری که از این هنر می شود ایجاد خطای دید برای بیننده است تا با ایجاد بافت و رنگهای مختلف جنسیت مورد نظر را در دید بیننده ایجاد کنیم .  به طور مثال بر روی مجسمه هایی از جنس پلی استر طوری رنگ آمیزی و پتینه انجام می شود که گویا از جنس چوب است و یا پتینه ستون گچی ساختمان به طوری که از جنس سنگ تراورتن یا گرانیت به نظر آید.

هنر پتینهدر دکوراسیون داخلی هنر پتینه این امکان را به ما می دهد تا بر خلاف گذشته که فقط می توانستیم از رنگهای محدودی استفاده نماییم , هر رنگ و بافتی که مد نظرمان است را ایجاد نماییم . انواع کهنه کاری , انواع بافتها ,ایجاد نمای مصالح مختلف مانند چوب و سنگ و… , پوشش  ورق طلا  بر روی سطوح مختلف و توانایی انجام پتینه بر روی تمامی سطوح مانند گچ , سفال , شیشه , چوب و …. دنیایی از طرحها را در اختیار هنرمند قرار می دهد تا بتواند نظر و سلیقه تمامی مشتریان را تامین نماید .
این هنر از سال ۱۹۸۰ وارد دکوراسیون داخلی شده است و تحولی در تزئینات ساختمان ایجاد کرده است.

هنر پتینهگروه ایراچی با بهره مندی از استادکاران و هنرمندان پتینه کار خود آماده اجرای انواع پتینه بر روی سطوح مختلف در پروژه های ساختمانی می باشد .
مطالب مرتبط