نکات قابل توجه در طراحی آشپزخانه

آشپزخانه به عنوان قلب تپنده هر خانه، از نظر محل قرار گیری و همچنین دکوراسیون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بخش عمده و مهمی از فعالیت های خانگی در آشپزخانه صورت می گیرد و وقت زیادی از اوقات اعضای خانواده در این محیط سپری می شود. صبحانه، ناهار، شام که اوقات با هم بودن و صمیمیت اعضای  خانواده محسوب می شود ارتباط تنگاتنگی با آشپزخانه دارد، از این رو توجه به این فضا در طراحی و دکوراسیون از اهمیت به سزایی برخوردار است. آشپزخانه ها با توجه  به نقشه اجرا شده، ابعاد واندازه های متفاوتی دارند.گروه طراحی ایراچی آشپزخانه ها را بر اساس ابعاد آنان دسته بندی کرده و طبق ابعاد، طراحی های خود را ارائه می دهد، چرا که معتقد است بیشتر از هر عاملی، ابعاد آشپزخانه در طراحی و دکوراسیون آن تاثیر گذار است. در این دسته بندی، متراژ خاصی را نمی توان برای هر بخش مشخص کرد و شاخص این بخش بندی، طراحی و دکوری است که می توان در هر بخش پیاده کرد.

طراحی آشپزخانهآشپزخانه های کوچک

 در آشپزخانه های کوچک کمبود فضای کافی برای قرارگیری وسایل و همچنین وجود فضای کافی برای فعالیت افراد در آن دغدغه اصلی طراحی و دکور محسوب می شود. بنابراین طراحی کابینت های سرتاسری و جادار، چیدمان مناسب وسایل و استفاده از متریال هایی که بتواند از نظر بصری فضا را بزرگتر نشانم دهد، جزء اولویت های طراحی به حساب می آید. قطعا در یک آشپزخانه کوچک، نباید به فکر جزیره یا قرار دادن میز نهار خوری افتاد! در عوض می توان محل قرار گیری میز نهار خوری را بیرون از آشپزخانه و در نزدیکترین فضا قرار داد. به طور کلی بهره مندی حداکثری از فضا نیز امری است که در طراحی باید مد نظر قرار گیرد. این مورد با طراحی وسایل دکوراتیو مناسب میسر خواهد بود. رنگ آشپزخانه های کوچک نیز بهتر است از طیف رنگ های روشن باشد تا فضا را بازتر نشان دهد. قطعا استفاده از وسایل آشپزخانه با حجم کمتر کمک شایانی به چیدمان آشپزخانه های کوچک خواهد کرد.

طراحی آشپزخانهآشپزخانه های متوسط

 در آشپزخانه های متوسط شاید بتوان یک میز صبحانه خوری کوچک قرار داد، چیدمان را با دستی بازتر انجام داد و وسایل آشپزخانه را با اندازه دلخواه انتخاب و خریدکرد. در این آشپزخانه ها نیز چیدمان مناسب، رنگ بندی، نورپردازی و استفاده حداکثری از فضا مورد توجه است.

طراحی آشپزخانهآشپزخانه های بزرگ

 آشپزخانه های بزرگ فضای کافی برای جزیره را دارند. همچنین با توجه به علاقه و سلیقه اعضای خانواده می توان یک میز صبحانه خوری در آن قرار داد. می تواند فضای ویژه ای به قرارگیری میز نهارخوری اختصاص یابد که از فضای آشپزی جدا باشد اما رتباط آن با آشپزخانه حفظ شود. در آشپزخانه های بزرگ دست طراح برای چیدمانی آزادانه کاملا باز است. نکته ای که حائز اهمیت است رسیدگی نور کافی به تمام نقاط آشپزخانه به دلیل گستردگی آن است که می توان این کار را با بهره گیری از نور طبیعی و مصنوعی انجام داد. ایجاد یک پایه اصلی در طراحی و پیروی از آن در تمام فضا برای ایجاد هماهنگی و هارمونی فضایی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا بتوان در عین ایجاد تنوع، تفاوت و شاید تضاد، فضا از نظر بصری زیبای خود را حفظ کند.

مطالب مرتبط