نحوه نگهداری از آباژور تیفانی

چطور آباژور های به سبک تیفانی را تمیز کنیم

مقاله ای در روزنامه “نیویورک تایمز” گزارشی از قرن ۱۹ را منتشر کرد مبنی بر اینکه گروهی از زنان شیشه گر در شهر نیویورک چیزی را ساختند که  قطعا بهترین بهره برداری از کارهای لوئیس کامفورت تیفانی بود : آباژور تیفانی. آباژور های تیفانی زیبای اصل به ارزش هزاران دلار در حراجی های به فروش می روند در حالیکه نمونه های کپی شده آن با قیمتی بسیار کمتر موجودند.  به هر حال آباژور های تیفانی اصل و کپی شده ویژگی مشترکی دارند : حباب موزائیکی شیشه رنگی روی پایه ای از فلز سنگین، که هر دوی آنها را باید به صورت دوره ای تمیز کرد تا زیبایی اش را حفظ کند.
آباژور تیفانی

حباب ها و پایه های تیفانی

اگر حباب آباژور های تیفانی شما از شیشه های تزئینی یا سنگ یشم ساخته شده است، از مواد شیمیایی مثل آمونیاک یا سفیدکننده برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. به جای آن با تمیزکننده وسایل ساخته شده از روغن لیمو، پارچه ای را خیس کنید و داخل و بیرون حباب را پاک کنید. تمیزکننده های روغن لیمو همچنین از لحیم کاری ها فلزی که برای اتصال موزائیک های شیشه ای استفاده می شود – در برابر اکسید شدن حفاظت می کند. از این تمیزکننده ها می توان برای پایه آباژور هم استفاده  کرد. اگر برای اتصالات حباب آباژور تیفانی شما از قطعات شیشه ای شفاف استفاده شده است، از یک پارچه بدون پنبه و شیشه پاک کن برای پاک کردن داخل و خارج آن استفاده کنید. شما می توانید تمیزکننده های روغن لیمو را در سوپرمارکت های مجهز، فروشگاه های وسایل تمیزکننده خانگی یا فروشگاه های ابزارآلات تهیه کنید.

 تمیزکاری و نگهداری منظم 

آباژور های تیفانی خود را به طور منظم با گردگیرهای از جنس پر گردگیری کنید. اگر لام تیفانی تان نزدیک یا در آشپزخانه قرار دارد، دقت کنید که مثل هر وسیله دیگری در آشپزخانه، ممکن است سطح آن بر اثر پخت و پز چرب شود. برای تمیزکاری آباژور استیند گلس که سطحی چرب دارد، دستکش های پلاستیکی دست کنید و مقدار کمی رقیق کننده یا مایعات چربی زدا به پارچه ای بزنید تا با آن حباب آباژور و پایه آن را تمیز کنید.
مطالب مرتبط