مهر اصالت صنایع دستی

مهر اصالت یونسکو، گواهینامه ای است که از طرف دفاتر منطقه یی یونسکو به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می گیرد.
طبق مذاکراتی که مسوولان و دست اندرکاران صنایع دستی آسیا با بخش فرهنگی یونسکو به منظور حفظ صنایع دستی انجام داده اند، برنامه ی اعطای مهر اصالت یونسکو برای صنایع دستی برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی پایه گذاری و در سال ۲۰۰۱ اجرا شد و بعد از آن، در سراسر دنیا گسترش یافت و هدف آن کمک به صلح و امنیت در جهان از طریق همکاری بین المللی در زمینه های آموزشی،  علمی و فرهنگی به منظور افزایش احترام به عدالت، قانون مداری و حقوق بشر بر پایه ی منشور سازمان ملل متحد است . دیگر هدف آن حفظ , احیاء و تداوم ارزشهای بومی وسنتی هر منطقه ای است.
مهر اصالتیونسکو از این طریق می خواهد مکانیزمی دقیق برای استاندارد های مربوط به کیفیت صنایع دستی داشته باشد تا از این طریق اطمینان حاصل نماید که خریدار محصولی با کیفیت و با اصالت در اختیار دارد که به لحاظ مسائل محیطی نیز مشکلی برای طبیعت ایجاد نخواهد کرد .
آثار هنرمندان و صنعتگرانی که موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو می شوند, با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می شود و امکان عرضه کالا در بازارهای جهانی را به هنرمند می دهد .
آثاری موفق به در یافت مهر اصالت می شوند که نشان دهنده هویت فرهنگی و ملی کشورشان باشند همچنین خلاقیت در طرح , روش تولید و مواد اولیه از دیگر شاخصهای در یافت مهر اصالت است . نکته دیگری که کارشناسان در نظر دارند استفاده از مواد طبیعی است که  قابلیت بازیافت در طبیعت را دارند.

مهر اصالتایران تاکنون موفق به دریافت ۱۴۷ مهر اصالت در رشته هایی چون سراجی سنتی، نساجی سنتی، مسگری، گلیم گلابتون سازی، عبابافی، حوله بافی، کلاه نمدی، سفالگری، دولچه دوزی، قلم کاری و پارچه بافی  از یونسکو شده است که به نظر می رسد برای کشوری مانند ایران با این سابقه و تنوع بینظیر در صنایع دستی کم و ناچیز باشد . امید است با حمایتهای هر چه بیشتر سازمانها و همت هنرمندان بتوانیم این آمار را بالا برده و در راه افزایش کیفیت و دست یابی به بازارهای جهانی پیش رویم .

مطالب مرتبط