معروف ترین پنجره های استیند گلس جهان-قسمت دوم

در ادامه مقاله قبل (در اینجا بخوانید) به معرفی معروف ترین پنجره های استیند گلس جهان میپردازیم.

پنجره های استیند گلسگنبد های مرکز فرهنگی شیکاگو (شیکاگو، ایلیونز)

مرکز فرهنگی شیکاگو از دو گنبد استیند گلس حیرت انگیز تشکیل شده است. مشهورترین آن گنبد تیفانی ۳۸ فوتی است که در بالای سالن پرستون بردلی قرار دارد و گفته می شود که بلندترین گنبد تیفانی در جهان است. دیگری که شهرت کمتری دارد ولی چیزی از زیبایی کم ندارد، سقف گندوم گونی در سالن جمهوری ارتش بزرگ مربوط به زمان ملکه ویکتوریا است.

پنجره های استیند گلس
موسسه صدا و سیمای هلند (هیل ورسام، هلند)

سطح خارجی موسسه صدا و سیمای هلند با صفحات استیند گلس پوشیده شده است که هر کدام نقطه عطفی از تلویزیون هلند را نشان می دهد. تصاویر آن به صورت مورب است و این یعنی تنها از زوایای مشخصی می توان آن ها را درست دید. در نتیجه می توان با این آثار، گشتی بصری به تاریخ زد.

پنجره های استیند گلستعمیدگاه کلیسای جامع شهر کاونتری (کاونتری، انگلستان)

کلیسای جامع شهر کاونتری، که در سال ۱۹۶۲ ساخته شد تا جایگزین کلیسای جامع سنت میشل شود که در جنگ جهانی دوم تخریب شد، شاهکاری نوین است. ۱۹۵ صفحه پنجره تعمیدگاه آن به وسیله جان پیپر طراحی شده است. برای آنهایی که دوست دارند ببینند استیند گلس کلیسای جامع اولیه چه شکلی بوده است، چندین صفحه استیند گلس از آن کلیسا، قبل از بمباران برداشته شد و در کلیسای جدید به نمایش در آمده است.

پنجره های استیند گلسکلسیای جامع پایتخت سنت سباستین (ریودوژانیرو، برزیل)

کلیسای جامع پایتخت سنت سباستین که به نام کلیسای ریودوژانیرو نیز شناخته می شود، به عنوان مرکز اصلی اسقف اعظم ریو استفاده می شود. این ساختمان که در سال ۱۹۷۴ تکمیل شده است، شامل چهار ردیف مستقیم الخط پنجره های استیند گلس به بلندی ۲۱۰ فوت است که از کف تا سقف کشیده شده اند.

پنجره های استیند گلسپنجره های استیند گلس مسجد آبی (استانبول، ترکیه)

مسجد سلطان احمد یکی از آخرین مساجدی است که طی دوران باستان ساخته شده است و از هر دو عناصر معماری اسلامی و روم شرقی در آن استفاده شده است. این مسجد به دلیل رنگ آبی که در بازسازی های بعدی در آن استفاده شده است به نام مسجد آبی نیز شناخته می شود. این مسجد بیش از ۲۰۰ پنجره استیند گلس با رنگ هایی از آبی گرفته تا نیلی دارد که فضای داخلی را با رنگ و نور به هم آمیخته است.

پنجره های استیند گلساستیند گلس کلیسای جامع چارتر (چارتر، فرانسه)

پنجره های استیند گلس کلیسای چارتر به زعم خیلی از افراد از زیباترین درب استیند گلس ها در جهان است. خود کلیسا، یکی از میراث های جهانی یونسکو است و یکی از بهترین نمادهای معماری سبک گوتیک در فرانسه نیز هست. تعداد زیادی از پنجره ها به نیمه اول قرن سیزدهم برمی گردند، و گفته می شود که ۱۵۲ تا از ۱۷۶ پنجره ساختمان اولیه باقی مانده اند. شیشه با رنگدانه های زیادی پر شده است و رنگ های پررنگی به فضای داخلی کلیسا اضافه می کند.
مطالب مرتبط