معجزه معماری ، خانه ای کوچک اما جادار

توکیو یکی از شهر های فوق العاده شلوغ و پر تراکم جهان است و به همین دلیل هم منطقی است که زمین در آن کم یاب و فوق العاده گران است . برای همین خانه های کج و معوج و قناس در این شهر خیلی هم نا معمول نیستند .
همین مشکل به مرور موجب شده طراحان و معماران ژاپنی مهارت خاصی در و مهم تر از همه استفاده هر چه مفید تر از فضا بدست آورند.
در این مقاله یکی از بهترین نمونه های نبوغ دکوراسیون منزل معماران ژاپنی را برای تان معرفی میکنیم این خانه که بر روی زمینی مثلثی شکل به مساحت کلی ۲۹ متر بنا شده دارای فضای کلی ۵۵ متری است . یک زوج جوان به همراه دو کودک خود در این خانه زندگی میکنند .
صاحبان خانه برای چندین سال در همین منطقه در خانه های اجاره ای زندگی میکردند اما همواره دوست داشتند خودشان خانه ای داشته باشند برای همین زمانی که در همین منطقه به دنبال خانه میگشتند هیچ محدودیتی نگذاشتند .
خوشبختانه به دلیل شکل قناس و کوچک بودن زمین قیمت آن بسیار پایین تر از میانگین قیمت بازار بود . اما مهم تر از قیمت آن سوال این بود که آیا اصلا امکان ساخت خانه ای بر روی همچین زمینی هست یا خیر .
بعد از مشاوره خریداران با یک متخصص معماری به این نتیجه رسیدند با وجود تمام محدودیت ها میتوان فضای کافی برای یک خانه را در این زمین کوچک ساخت .
بزرگترین چالش ساخت خانه این بود که به دلیل باریک بودن امکان ریزش و تمایل آن به یک طرف در هنگام زلزله بسیار زیاد بود برای همین میبایست از ستون های زیادی در خانه استفاده میشد که به دلیل محدودیت فضا این گزینه هم امکان پذیر نبود برای همین معمار از دیوار های حامل کوچک در جای جای خانه استفاده کرده این دیوار ها علاوه بر نقش ستون به تفکیک فضای خانه به اتاق های مختلف کمک کرده .
این خانه کوچک با کمال تعجب حتی فضایی برای پارک ماشین هم دارد. معمار میگوید : ” زمانی که از من درخواست شد در این فضای بسیار محدود جایی برای پارک ماشین قرار دهم بسیار متعجب شدم اما با این حال موفق شدیم با بکار گیری فضای  گوشه ای زمین مکان برای این کار قرار دهیم .”
نمای بیرونی ساختمان به اندازی دکوراسیون داخلی آن حائز اهمیت است و برای همین در دکوراسیون فضای خارجی این ساختمان هم نهایت دقت رعایت شده .
طبقه اول با سرامیک های سفید رنگ و طبقه دوم با صفحات فلزی بلوطی رنگ پوشیدهه شده این تغییر رنگ و بافت متریال در جبه بیرونی سازه موجب شده شکل عجیب و ناقص آن کمتر به چشم آید .
همچنین به دلیل عدم وجود ناودان سقف و دیوار ها به صورت یکتا و متصل به هم دیده میشوند . اگرچه عدم استفاده از ناودان حرکت بسیار جسورانه ای است اما به دلیل شیب زیاد سقف مطمئنا مشکلی با باران ها برای خانه پیش نمی آید .
به دلیل اینکه زمین خانه پایین تر از پیاده روی کنار رودخانه است و طبقه اول از پیاده رو قابل رویت است . اتاق نشیمن خانواده در طبقه دوم تعبیه شد بدین صورت علاوه بر اینکه دیگر کسی دیدی به خانه ندارد خانواده میتواند از منظره رودخانه براحتی لذت ببرند .

 

برای جلوگیری از خطر فرو رفتن در آب هنگام بالا آمدن رودخانه طبقه اول ۲۴ اینچ بالای زمین ساخته شده و با سه پله کوچک قابل دسترسی است . همچنین به دلیل نزدیکی به رودخانه در زیر طبقه اول یک تهویه هوا ۲۴ ساعته تعبیه شده تا نم و رطوبت زمین را از بین ببرد .

طبقه اول شامل ورودیه ، اتاق خواب و حمام است . در سمت راست تصویر کمد بزرگ برای کفش ها قرار دارد و برای جلوگیری از کوچکنشان دادن فضا هم از بالا هم از پایین از سقف و کف اتاق فاصله دارد در امتداد کمد راه پله ای را مشاهده میکنیم که به طبقه دوم یعنی اتاق نشیمن ، اتاق غذاخوری و آشپزخانه منتهی میشود .
فضای زیر پله ها برای یک قفسه و ماشین لباسویی در نظر گرفته شده در این خانه هیچ فضای بلا استفاده نمانده .

سمت چپ تصور قسمت قسمت اتاق خواب است که تمامی خانواده در کنار هم از آن استفاده میکنند این قسمت توسط یک پرده سید از ورودیه جدا میشود داخل این بخش یک کمد قرار دارد باز هم در آن از پرده به عنوان جایگزین در استفاده شده .
این کار علاوه بر پایین آوردن هزینه ها فضای کوچک خانه را دلباز تر و بزرگ تر نشان میدهند .
حمام و دستشویی متصل خانه توسط یک شیشه و دیواره نیمه از هم جدا شده . در تمامی خانه برای جلوگیری از حس خفگی از طیف های مختلف سفید استفاده شده این کار علاوه بر دلباز و بزرگ کردن فضا به زیبایی و سادگی خانه هم افزوده .

 

در طبقه بالا قسمتی توسط دیوار های حامل جدا شده و به عنوان انباری از آن استفاده میشود . قفسه های سمت چپ تصویر برای جایی برای وسایل صوتی تصویری خانواده بکار میرود و حتی یک میز کامپیوتر کوچک هم در این اتاق تعبیه شده .
در سمت راست نیمکت چوبی به عنوان مبلمان بکار میرود و جعبه های زیرین آن به عنوان انباری استفاده میشود . حریم خصوصی خانه در شب توسط پرده های ضخیم و سفید رنگ تامین میشود .
به دلیل وجود اتاق زیر شیروانی سقف اتاق کمی کوتاه است اما به لطف پنجره های بلند و بزرگ به هیچ وجه حس بدی ندارد .
 در انتهای طبقه دوم آشپزخانه و میز ناهار خوری کوچکی برای خانواده در نظر گرفته شده که کاملا جوابگوی نیازهایشان است اتاق زیر شیروانی هم در حال حاضر به عنوان اتاق بازی بچه ها در نظر گرفته شده .
مطالب مرتبط