قیمت گذاری در بخش صنایع دستی

صنایع دستی به عنوان یکی از نقاط قوت ایران در بخش صادرات غیر نفتی می تواند ارز آوری چشمگیری را برای کشور داشته باشد . هرچند این مهم هنوز به طور کامل محقق نشده است ولی حرکتهای موثری انجام شده که در آینده با گسترش آنها می توان دورنمای خوبی را در این بخش شاهد بود . حضور هنرمندان تحصیلکرده در حوزه صنایع دستی که عموما جوانان فعال و پر انرژی و خلاق هستند امید به روز شدن محصولات صنایع دستی را قوت بخشیده است . فارغ التحصیلان رشته های صنایع دستی امروز با حضور در بخش تولید رشته های مختلف صنایع دستی باعث ارتقای سطح کیفی محصولات شده اند . این کارشناسان با حضور دراین بخش  شاخصهای مهمی را ارتقاء داده اند از جمله طراحی محصولات که از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که توجه به اصالت طرح در عین خلاقیت و نوآوری تعیین کننده ارزش آن است . جایگاه مهم دیگر این کارشناسان در بحث قیمت گذاری بر اساس کیفیت محصولات است چرا که یک محصول صنایع دستی اگرچه الهام گرفته از هنر است ولی زمانیکه به تولید نیمه انبوه می رسد تبدیل به کالایی تجاری شده و نیاز به قیمت گذاری کارشناسانه دارد . مورد بعدی توجه  به بحث کیفیت مواد اولیه در ساخت و تولید صنایع دستی است.
بخش صنایع دستی یک کارشناس صنایع دستی به خوبی می داند که اصالت مواد اولیه و استفاده از محصولات بومی در ساخت صنایع دستی آن منطقه از چه اهمیتی برخوردار است و تا چه حد به اصالت آن کمک خواهد کرد .مورد دیگری که در بحث قیمت گذاری بسیار مهم است استاد کار سازنده آن اثر است چرا که صنایع دستی گره خرده با تفکر و روح و وجود یک انسان است و تجربه , مهارت و سابقه وی در ارزش گذاری اثرش بسیار اهمیت دارد .
مهمترین امتیاز ورود مهندسین فنی در حوزه صنایع دستی بحث قیمت گذاری این محصولات می باشد چرا که این کارشناسان با علم به همه موارد از جمله کیفیت , اصالت و البته شرایط بازار می توانند قیمت گذاری صحیحی در این بخش داشته باشند چرا که برای بازاریابی مطمئن و فروش مناسب کالا در بازار های داخلی و خارجی قیمت صحیح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . تجربه فروش محصولات صنایع دستی این نکته را به ما نشان داده است که قیمت گذاری نادرست می تواند بازار فروش یک محصول را در مدت کوتاهی از بین برده و یا امکان فروش را به طور کلی از آن محصول بگیرد . به طور مثال اگر اثر هنری یک استاد کار در جایی با قیمت پایین قیمت گذاری شود و آن قیمت در ذهن مشتری جای گیرد هم باعث تحلیل رفتن توان آن هنرمند در ساخت و تولید محصول خود می شود و هم آنکه در قیمت گذاریهای محصولات دیگر مشابه آن نیز به دلیل مقایسه به اشتباه در سطحی پایین تر از ارزش واقعی جای خواهد گرفت و باعث رکود در تولید محصول خواهد شد . از سوی دیگر قیمت گذاری بالاتر از ارزش واقعی یک محصول نیز باعث ایجاد ذهنیت گران بودن در مشتری می گردد که به همان نسبت باعث عدم رغبت به خرید در مشتری شده که آن نیز نتیجه ای جز رکود در تولید و در نهایت تعطیل شدن کارگاههای تولیدی نخواهد داشت.
بخش صنایع دستیامروزه آثار و محصولات بسیاری از هنرمندان در حوزه صنایع دستی به دلیل عدم توانایی در عرضه با قیمت بسیار پایین در اختیار دلالان قرار می گیرد و آنها نیز بسته به شرایط فروش قیمت گذاریهای غیر کارشناسانه و بعضا بسیار بالایی انجام می دهند که باعث ضرر به هر دو طرف اصلی یعنی صنعتگر و خریدار می شود . از این روست که به نظر می آید باید به دنبال راههای جدیدی در حوزه فروش صنایع دستی باشیم . یکی از روشهای مناسب فروشهای اینترنتی است که باعث ایجاد ارتباط مستقیم بین صنعتگر و خریدار می شود که منجر به واقعی شدن قیمت در حوزه صنایع دستی خواهد شد .
یکی دیگر از عوامل اصلاح قیمت گذاری و شفاف سازی و قابل مقایسه بودن قیمت محصولات صنایع دستی حضور برندهای گوناگون در این صنعت است که البته بایستی توسط ارتباط صحیح مابین متخصصین فروش و کارشناسان صنایع دستی اتفاق بیفتد چرا که برند باید نشانگر کیفیت محصول بوده تا خریدار با اعتماد به نام تجاری محصول از کیفیت و قیمت آن نیز اطمینان حاصل نماید . امروزه بسیاری از مصرف کنندگان در ذهن خود محصولات صنایع دستی را با قیمتهای بالا می شناسند که تامین آنها در توان بسیاری از افراد نیست در حالیکه حوزه صنایع دستی از تنوع بالایی برخوردار است ومحصول مناسب با هر سلیقه و قیمتی در بازار یافت می شود . این موضوع توسط دسته بندی محصولات با برندهای مختلف برای مشتریان قابل دسترس بوده و خرید مطمئنی را در این بخش ایجاد می کند . قابل ذکر است فروش و برندینگ صنایع دستی چه به صورت مستقیم و چه به صورت اینترنتی اگر با کارشناسی درست و اصولی همراه نباشد قطعا به شکست منجر شده و باعث ایجاد سردرگمی مشتری و عدم فروش مناسب خواهد شد در صورتی که قیمت گذاری صحیح موجب ثبات در این بخش خواهد شد.
بخش صنایع دستیاز دیگر مزایای قیمت گذاری صحیح در بخش صنایع دستی امکان راهیابی به بازارهای جهانی و رقابت با محصولات جهانی است . هرچند بالا بودن قیمت صنایع دستی ایران در مقایسه با کشورهایی چون چین و هند دلایل عمده ای دارد که در جای خود باید بررسی شوند ولی یکی از ایرادات عمده , عدم کارشناسی درست محصول و قیمت است که امکان رقابت صحیح را در بازارهای جهانی میگیرد .
مطالب مرتبط