صنایع دستی , کالایی لوکس

صنایع دستی لوکس

امروزه در فروشگاههای مختلف که قدم می زنیم انواع کالاها را می توانیم ببینیم که بسته به تنوع و قیمتی که دارند مورد توجه افراد قرار گرفته و خریداری می شوند . همچنین در خانه تک تک ما نیز کالاهای مختلفی وجود دارد که هر یک تعریف خاص خود را نیز دارد. این گستردگی تولیدات برای برخی جالب و برای بعضی دیگر زیاد مطلوب نیست . افرادی که در نوع تفکرشان تمایل به متفاوت و خاص بودن دارند هیچگاه نمی توانند خود را با کالاهایی که در بازار به وفور یافت می شود راضی کنند .
از سوی دیگر انسانهای امروز به دنبال تغییر در سبک زندگی خود بوده و شاید از این همه ماشینی شدن کالاهای دورو برشان خسته اند وبه دنبال تفاوت و تجملات هر چه بیشتر در زندگی  خود هستند.
افرادی که به دنبال کالاهای لوکس و متفاوت می گردند معمولا علاقمندند تا کالایی که در اختیار دارند در انحصار خودشان و یا تعدادی از افراد همسطحشان باشد که در زمان استفاده از آن کالا بیننده احساس تفاوت در کاربر آن محصول داشته باشد . جدای از آنکه این تفکر از کجا نشات گرفته و یا آیا درست است یا خیر , ما در اینجا به این بحث می پردازیم که مشخصات کالای لوکس چیست ؟ واینکه آیا محصولات صنایع دستی را می توان در زمره کالاهای لوکس در نظر گرفت؟
صنایع دستی لوکسبا توجه به آنکه شرایط اقتصادی کشور ما به شکلی است که واردات کالاهای لوکس به سادگی نمی تواند انجام شود و همچنین به لحاظ اقتصادی مصرف کننده را در مشکل مالی قرار می دهد , و از سوی دیگر نیاز به چنین کالاهایی در جامعه و مصرف کنندگانی در سطحهای خاص وجود دارد , توجه به ساخت و تولید کالاهای لوکس در داخل به نظر نکته ایست که باید مورد توجه قرار گیرد .
یکی از راههایی که بحث ما در این زمینه مرتبط است توجه به دست ساخته هاست . امروزه در دنیا بسیاری از برندهایی که ما آنها را در زمره محصولات لوکس میشناسیم اقدام به تولید کالاهای دست ساز کرده اند و این نکته را به عنوان امتیاز کالای خود در نظر دارند که محصول دست ساخته است . حال باید بدانیم دلیل این موضوع چیست ؟  آنها این نکته را دریافتند که محصولی که با دست یک هنرمند ساخته می شود از ارزشی چندین برابر یک محصول ماشینی برخوردار است . محصولی که هنرمند از ابتدای جرقه تولید آن در ذهن خود , تا زمان طراحی و سپس انتخاب بهترین مواد و متریال و تا جایی که دست به آفرینش می زند چه راه طولانی و با ارزشی را می پیماید و بهمین دلیل است که محصولی که خلق می شود دارای ارزشی وصف ناشدنی است .
از آنجاییکه یک محصول دست ساخته در تعداد محدود تولید می شود و چون آثار ساخته شده دست ساز توسط هر شخص با دیگری متفاوت است پس یک دست ساخته  نمونه مشابه نیز ندارد . همچنین اهتمام هنرمند در اجرای با کیفیت اثر باعث می شود آثار دست ساخته بسیار خاص و منحصر به فرد باشند که همین موضوع باعث می گردد ما دست ساخته ها را محصولاتی لوکس و نفیس بدانیم . البته در تعریف محصولات لوکس مفاهیم دیگری نیز نهفته است مانند حس تزیینی بودن که برکاربرد غالب می گردد و یا قیمت بالاتر محصول بدلیل محدودیت تولید که البته این شاخصها در آثار دست ساز وجود دارد.
صنایع دستی لوکسزمانیکه بحث از یک محصول لوکس در صنایع دستی به میان می آید باید ذهن خود را از محصولات ساده ای که با تیراژ بالا و در کارگاههای قدیمی و توسط کارگران ساخته می شد  خالی کنیم و تصور کارگاههای مجهزی را در ذهن داشته باشیم که هنرمند با تحصیلات و یا تجربه سالیان , خود دست به تولید و ساخت این آثار می زند و در این راه از تکنولوژی روز و ماشین آلاتی استفاده می کند که می تواند او را در هر چه بهتر به ظهور رساندن ذهنیات خود یاری دهد . حال کالایی که توسط این هنرمندان ساخته شده است از ارزش بسیاری برخوردار است و به طور قطع می توان آن را کالایی لوکس دانست .
امتیاز استفاده از این کالاهای دست ساز هنرمندان و صنعتگران داخلی به جای استفاده از کالاهای خارجی در این است که بدلیل حضور هنرمند و امکان تبادل نظر به طور رودر رو , هنرمند می تواند نظر و خواست مصرف کننده را تا حد زیادی تامین نماید و گاه حتی مصرف کننده می تواند طبق سفارش خود محصولی را در اختیار داشته باشد که منحصر به خود اوست و در اختیار هیچ شخص دیگری قرار ندارد .
این موضوع به نحوی به هر دو طرف کمک می کند تا هم صنعتگر بتواند پایه های کسب و کار خود را پایدار کند و هم مصرف کننده با قیمت مناسب به بهترین کیفیت می تواند کالایی لوکس و منحصر به فرد در اختیار داشته باشد . با این نگاه به آثار صنایع دستی لوکس , دیگر مفهوم کالای لوکس ما ذهن ما را به سمت کالاهایی صرفا تزیینی و بی فایده نمیبرد بلکه می دانیم که استفاده از آنها هرچند در اختیار عده ای محدود است ولی می تواند چرخ اقتصادی کشورمان را به خوبی به حرکت در آورد .
مطالب مرتبط