صنایع دستی و طبیعت

صنایع دستی از گستردگی بسیاری برخوردار است و همه کشورها دارای این هنر هستند چرا که انسانهای بسیاری در دنیا هستند که تمایل به ساخت اشیاء و محصولات مختلف دارند . این احساس از ابتدای پیدایش انسا ن تا به امروز با او همراه بوده است ولی در پی ماشینی شدن زندگی و به دنبال انقلاب صنعتی انسانها کمی گرایش خود را به صنایع دستی از دست دادند و شاید همین امر باعث گشت که بسیاری از هنرمندانی که در این بخش کار می کردند مجبور به ترک کار خود شوند ولی پس از گذشت سالیان که مردم با محصولات ماشینی روزگار گذراندند و اثرات نا مطلوب آن را در زندگی خود به وضوح دیدند , دوباره علاقمند به استفاده از محصولات دست ساز شدند چرا که می دانند بهترین محصولاتی که می تواند با طبیعت و وجود انسان هماهنگ باشد همان محصولات صنایع دستی است چرا که از موادی ساخته می شوند که سازگار با محیط اطراف است .
صنایع دستیاین خصیصه در صنایع دستی وجود دارد که هنرمندان و صنعتگران از ابتدای پیدایش یرای ساخت اشیاء مورد نیازشان از مواد طبیعی که در اطرافشان وجود داشته استفاده می کردند و امروز که انواع و اقسام مواد مصنوعی وجود دارد ولی همچنان هنرمند برای حفظ اصالت هنر خود از مواد طبیعی استفاده می کند . این مواد طبیعی سازگار با بدن انسان بوده و پس از سالها که از چرخه طبیعی خارج شوند به راحتی به طبیعت باز می گردند چرا که از دل طبیعت آمده اند.
بعد از این همه آسیبهایی که مواد مصنوعی مانند پلاستیک به طبیعت اطراف ما وارد کرده است , دیگر باید این موضوع را دریافته باشیم که استفاده از اشیایی که از مواد طبیعی ساخته شده اند تا چه حد می تواند زندگی انسانها را بر روی کره زمین از بحران نجات دهد و طبیعت اطرافشان را حفظ کند . جایگزین کردن مصنوعات دست ساز ساخته شده با مواد طبیعی به جای کالاهای ماشینی و مصنوعی علاوه بر آنکه باعث حفظ سلامت بدن می شود کمک شایانی به حفظ طبیعت , این سرمایه ارزشمند بشر نیز می کند.صنایع دستی
متاسفانه امروزه علاوه بر محصولات کاربردی که با انواع مواد پلاستیکی ساخته می شوند شاهد آن هستیم که کالاهای تزیینی بسیاری نیز توسط این مواد ساخته می شوند و راهی بازار می گردند که در آینده عواقب وخیمی را برای نسل بشر بوجود خواهند آورد .
هرچند در سالهای اخیر و بخصوص در کشورهای پیشرفته مردم به ضرر و زیان این کالاها پی برده اند و از همین روی به محصولات دست ساز و طبیعی روی آورده اند ولی امید است که این تحول در کشورهایی مانند کشور ما که به لحاظ صنایع دستی نیز بسیار غنی می باشد اتفاق افتد تا هم شاهد حفظ طبیعت باشیم و هم با رونق روز افزون تولید این دست ساخته ها  شاهد رونق کسب و کارشان باشیم و همه از فواید آن منتفع گردیم .
مطالب مرتبط