شومینه چشم‌نواز

در سالی که گذشت هوای سرد زمستان، مردم بسیاری از کشورهای جهان را غافلگیر کرد. در چنین شرایطی مردم به اهمیت داشتن گرما، آب و غذای کافی در فصل زمستان پی بردند.

به هر حال در سرمای زمستان هیچ چیز لذت بخش تر از نوشیدن یک لیوان نوشیدنی گرم و یا خوردن سوپ داغ مقابل آتش نیست. این آتش را می توان در قالب شومینه سنتی یا مدرن در هر خانه ای داشت آنهم با صرف بودجه ای اندک.

شومینه ای که در عکس مشاهده می کنید در میان دیوار جدا کننده دو ویترین طبقه بندی شده ساخته شده که از لحاظ بصری، هماهنگی خاصی به محیط بخشیده است.

این یک شومینه شناور و بدون قاب است. شاید تشریح این شومینه با زبان دشوار باشد اما از لحاظ بصری یک پدیده فوق العاده است. البته از این شومینه ها بیشتر در فضای های بزرگ استفاه می شود.

کاشی های به کار رفته اطراف شومینه نیز به زیبایی و ترکیب اعجاب انگیز آن افزوده است.

شومینه سنتیاین شومینه عمدا به گونه ای طراحی شده که محیط اطراف خود را تحت تاثیر قرار ندهد. هر فردی که وارد این اتاق شود اولین چیزی که توجه اش را جلب خواهد کرد معماری بالای شومینه است و سپس به سراغ شومینه خواهد رفت.

در واقع اینجا شومینه نقش دوم را در این فیلم بازی می کند.

البته باید توجه داشت اگر می خواهید از چوپ اطراف شومیه استفاده کنید حتما باید حداقل ۶ اینچ از دهانه شومینه فاصله داشته باشد. البته برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که این فاصله به ۱۲ اینچ افزایش یابد.

این شومینه دوطرفه در این اتاق سنتی، زیبایی آن را دوچندان کرده است. با قرار دادن شومینه در دیوار بیرونی می توان هم به پاسیوی مسقف جلوه ای ویژه بخشید و هم از زیبایی آن در درون اتاق نشیمن استفاده کرد. بهتر است برای شومینه های دو طرفه از گاز به عنوان سوخت استفاده کرد.

به نظر می رسد که ترکیب چوب و آتش یک ترکیب معنوی و غیردنیوی باشد. زمانی تصور می شد که ترکیب چوی و آتش منجر به نابودی چوب خواهد شد اما به لطف خلاقیت مهندسان، هم اکنون کاشی های به شکل چوب ساخته شده که از آن می توان به عنوان چوب غرق در آتش در شومینه استفاده کرد. از این ترکیب بدون اینکه ترس از آتش سوزی وجود داشته باشد در بیشتر خانه ها استفاده می شود.

شومینه سنتی

چه کسی گفته که یک شومینه حتما باید یا مربع باشد یا مستطیل شکل؟ با استفاده از مصالح مختلف می توان اشکال هندسی مختلفی برای شومینه خلق کرد. در این تصویر، این شومینه غیر معمول، زیبایی خاصی به این اتاق آرام بخشیده است.

شومینه سنتیاین هم نوعی از شومینه هم سطح با زمین است. البته بهتر است که در شومینه های هم سطح از لوله کشی گاز استفاده کرد. البته اگر امکان استفاده از لوله کشی گاز نیز وجود نداشته باشد می توان با استفاده از ژل های آتش زا، شومیه را روشن کرد.

این هم نمونه ای از شومینه های سنتی است که با کنسول سنگی ساخته شده است. در واقع از کنسول سنگی پیش ساخته برای تزئیین این شومنیه استفاده شده است.

البته نقطه ضعف اصلی این کنسول ها این است که هنگام نصب کاملا با شومیه چفت نمی شوند و باید فاصله بین کنسول و شومنیه را با کاشی پر کرد.

مطالب مرتبط