سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد

سقف نورگیر استخر

سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد

مکان پروژه : سعادت آباد

ابعاد پروژه : ۳٫۸۰ – ۲٫۱۰ متر و ارتفاع ۵۰ سانتی متر

پروژه مربوطه با هدف روشنایی استخری مجهز در یک ساختمان زیبا انجام شد. مکان اجرای این پروژه سعادت آباد تهران است. با درخواست طراح مجموعه تصمیم گرفته شد که برای بهره گیری از نور طبیعی و لوکس جلوه دادن سقف استخر از شیشه‌های تزئینی استین گلاس (استیند گلس) استفاده شود.

اجرای این پروژه را به ایراچی سپردند. پس از چند اتود، تصمیم طرح قطعی شد و طراحی این سازه را شروع کردیم. در این پروژه  یک سقف نورگیر شیشه‌ای با طرح استین گلس ساخته‌ایم. که در این صفحه می‌‎خواهیم قسمت‌های مختلف این پروژه زیبا را برای شما نشان دهیم.

سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد
سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد

موقعیت استخر و سقف نورگیر

استخری در طبقه زیرین پارکینگ یک مجموعه ساخته شده است. طراح این مجموعه با بررسی گزینه‌های مختلف، ساخت یک سقف نورگیر شیشه‌ای را پیشنهاد داد. با توجه به موقعیت استخر، مهندسان ایراچی سازه را در ۶ متری نصب کردند. گفتنی است، بام این استخر، هم‌سطح با حیاط این ساختمان مسکونی است. به عبارتی دیگر، محل دقیق نصب فریم این سازه در حیاط ساختمان است.

 

شکل سازه

این سازه  از یک مستیط با ابعاد  ۳٫۸۰ – ۲٫۱۰ متر تشکیل شده است که یک مستیطیل کوچک دیگر و متناسب با آن در مرکز و ارتفاع ۵۰ سانتی متری آن، از طرفین به مستطیل اصلی وصل شده‌اند.

 

طرح شیشه‌های سازه

طرح و استایلی که برای تکمیل این سازه استفاده شد، استین گلس است. در حقیقت تکه‌های مختلف این سازه که با هنر دست هنرمندان ایراچی ساخته شده است. با کنار هم قرار گرفتن یک طرح بینظیری را تشکیل داده‌اند.  همانطور که در تصویر زیر هم می‌بینید، اشکال هندسی در مرکز یک شکل هندسی کامل‌تر (الهام گرفته شده از یک گل) را ساخته‌اند.

سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد
سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد

رنگ‌های فیروزه ای ، برنز، سند بلاست و بی رنگ رنگ‌ شیشه‌های استفاده شده در ساخت این نورگیر استیند گلسی است.  معمولا در ساخت نورگیر هدف اصلی انتقال نور بیشتر است، اما در این پروژه با توجه به ضرورت دیده نشدن درون استخر از حیاط ساختمان، مهندسان شرکت ایراچی شیشه‌ها را مات کردند.

مات بودن شیشه‌ها یا به عبارتی دیگر کاهش شفافیت شیشه، بیشتر نورهای تابشی را بازتاب می‌دهد. که این نور در مقایسه با شیشه‌های شفاف چند برابر بیشتر بازتاب می‌شود و از انعکاس نور شدید به درون جلوگیری می‌کند. سقف نورگیر مسجدی جابری بندرعباس و اتاقک شیشه‌ای چیتگر از دنمونه‌های دیگری که مربوط به این سبک از نورگیر‌های شیشه‌ای هستند. که ایراچی آن‌‎ها را طراحی و نصب کرده است.

سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد
سقف نورگیر شیشه‌ای استخر سعادت آباد

ویژگی‌هایی که این طرح را در بین شلوغی برجسته می‌کند:

  • استیندگلس‌های این سازه کاملا دست‌ساز و هنری است
  • سازه به دلیل شرایط خاص، مستحکم و مقاوم است
  • از طرحی جدید و لوکس استفاده شده است
  • شیشه‌ها مات هستند

دیگر پروژه‌های مرتبط ایراچی:

سقف نورگیر شیشه‌ای هرمی شکل ویلای آقای خواجه امیری

مطالب مرتبط