آشنایی با ۳ ساختمان شگفت انگیز با شیشه های رنگی

همان طور که می دانید استفاده از شیشه های رنگی در ساختمان ها و بناهای عظیم الجثه که عموما کارکرد مذهبی داشته اند، از قرون وسطی آغاز شده و امروزه نیز مورد توجه معماران و طراحان بسیاری قرار می گیرد.
البته استفاده از شیشه های رنگی در پنجره ها و سقف بناها پس از قرن ۱۹هم، تنها محدود به اماکن مذهبی همچون مساجد و کلیساها نمانده است و از همان زمان تا کنون، ساختمان های مشهور بسیاری به عنوان هتل، گالری، بناهای فرهنگی هنری و غیره، با استفاده از این شیشه های مزین شده و نمایی خارق العاده و ماندگار را رقم می زنند.

کلیسای جامع آخن در کشور آلمان

 

این کلیسا که در سال ۷۹۶ میلادی ساخته شده است، به عنوان عنصر مرکزی میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و دارای پنجره هایی به ارتفاع ۲۵ متر می باشد که از شیشه های رنگی بسیار زیبایی ساخته شده اند و از عظمت و شکوهی مثال زدنی بهره می برند.
البته این پنجره ها در جریان جنگ جهانی دوم، آسیب های بسیاری را متحمل شدند و در سال های بعدی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و تا به امروز زیبایی خود را حفظ نموده اند.

کلیسای سنت شاپل در کشور فرانسه

 

این کلیسا که یکی از شاهکارهای معماری در جهان است، در قرن ۱۳ میلادی و به دستور لویی یازدهم ساخته شده است. این کلیسا دارای شبستانی مشهور با ۱۵ ردیف پنجره است که همگی آن ها از شیشه های رنگی با زیبایی خیره کننده، ساخته شده اند و تمامی نگاه ها را به خود جلب می نمایند.
شواهد نشان می دهد که در سال های اخیر هزینه های هنگفتی را صرف مرمت و بازسازی این بنای تاریخی نموده اند تا زیبایی و شکوه آن را برای نسل های آتی حفظ نمایند.

ساختمان فرهنگی شیکاگو در آمریکا

 

این ساختمان قدیمی به خاطر داشتن گنبدی شیشه ای که به عنوان بزرگ ترین گنبد شیشه ای دنیا شناخته می شود، به شهرت رسیده است و از زیبایی و شکوه بسیاری بهره می ببرد.
جالب است بدانید که این گنبد شیشه ای توسط شخص لوئیس کافورت تیفانی ساخته شده است و دارای ۳۰ هزار قطعه ی شیشه ای می باشد.
این بنا در سال ۱۸۹۷ ساخته شده است و در سال های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است و همچنان نیز از زیبایی بی نظیری بهره می برد.
مطالب مرتبط