زیباترین سازه های استیند گلس ( استین گلاس ) جهان

استیند گلس از قرون وسطی در زیبایی بناها نقشی موثر داشته است و تا به امروز عاشقان معماری و طراحی را به سمت خود جذب کرده است. این کارهای هنری که از شیشه ها رنگی با لبه ها و اتصالات آن به وسیله نوارهای سربی انجام می شود، در پنجره ها و گنبد شیشه ای تزئینی استیند گلس مورد استفاده قرار می گیرند و گرچه معمولا در بناهای مذهبی مثل کلسیاهای جامع و مسجدها دیده می شوند، اما محبوبیت آنها برای استفاده در مکان های غیرمذهبی هم از قرن ۱۹ شروع شد و امروزه زینت بخش خانه ها، هتل ها، مکان های فرهنگی و فروشگاه های بزرگ است. حال نگاهی به زیباترین پنجره های استیند گلس در جهان می اندازیم، از کلیسای کوچک سبک گوتیک گرفته تا هتلی در مکزیکوسیتی، و میبینیم که چطور معمارانی مثل فیلیپ جانسون، اسکار نیمایر و آنتونی گائودی از این کارهای هنری در بعضی از تماشائیی ترین طراحی های خود استفاده کرده اند.
سازه های استیند گلسکلیسای جامع برازیلیا، برزیل
اسکار نیمایر  این کلیسای جامع منحصر به فرد را با استیند گلس هایی طراحی کرده است که  صنعتگری به نام ماریان پرتی در سال ۱۹۹۰ آن ها را ساخت. این کار هنری که ۲۲۰۰۰ فوت مربع است از رنگ های آبی، سبز، سفید و قهوه ای بهره برده است.
سازه های استیند گلسکلیسای جامع آخن، آلمان
ساخت این بنا که حالا جزء میراث جهانی یونسکو است، در سال ۷۹۶ تحت نظارت امپراطور شارلمانی ساخته شد و طی قرون وسطی گسترش یافت. دور تا دور این جایگاه مقدس با معماری به سبک گوتیک، پنجره های استیند گلس به ارتفاع ۸۴ فوت قرار دارد، که بعد از تخریب شیشه کاری های اولیه آن طی جنگ جهانی دوم، دوباره به وسیله والتر بنر و آنتون وندلینگ طراحی شده است.
سازه های استیند گلسکلیسای سنت جوزف، لو آور، فرانسه
این کلیسای به سبک نوین گوتیک در دهه ۱۹۵۰ ، در شهر بندری فرانسه، به احترام ۵۰۰۰ شهروند آن که طی جنگ جهانی دوم هنگام تخریب کامل شهر جان باختند، ساخته شده است. معماری به نام آگوست پرت که در برنامه بازسازی شهر حضور داشت، این کلیسا را طراحی کرد که منار مخروطی ۳۵۰ فوتی از جنس استیند گلس دارد.
سازه های استیند گلسکلیسای سلطنتی دروازه بهشت، پاریس
این کلیسای به سبک گوتیک که در قرن ۱۳ به وسیله لوئی نهم آغاز ساخته شد، در جزیره سیته قرار دارد و از ۱۵ صفحه استیند گلس در رواق اصلی کلیسا و محراب آن استفاده شده است که بیش از هزاران تصویر از کتاب مقدس را به تصویر می کشد. این صفحات اخیرا طی یک دوره ۷ ساله و با هزینه ۱۰ میلیون دلاری بازسازی شدند، که طی آن درب استیند گلس برداشته شده و با لیزر تمیز شدند.
مطالب مرتبط