روشنایی هرچه بیشتر با کف شیشه ای

برای پخش نور، اتصال بصری طبقات فضا یا برانگیحتن جذابیت فضا، کف شیشه ای قطعا برترین انتخاب است
در یکی از مقالات قبلی من به بررسی پل های فضاهای داخلی پرداختم که تعداد زیادی از آن ها با کف شیشه ای ساخته شده بود.
شفاف یا نیمه شفاف، کف شیشه ای به نور اجازه می دهد از یک طبقه به فضای زیرین برود که اتصال بصری نیز بین فضاها ایجاد می کند.
این مقاله به طور کلی تری به کف های شیشه ای در پل ها و دیگر قسمت های خانه می پردازد. دلیل استفاده از این ویژگی هر چه که باشد، جلوه ای که ایجاد می کند همیشه تماشایی است.

به محض اینکه شیشه برای استفاده در کف انتخاب شود، اولین سوال این است، “چه نوع شیشه ای؟” شیشه شفاف مناظری را نمایش می دهد که ممکن است مطلوب نباشد پس شیشه نیمه شفاف اغلب مورد توجه است.
این پل نشان می دهد با استفاده از شیشه نیمه شفاف چه کاری می توان کرد : روشنایی که کف را روشن کرده است و حتی جذابیتی بیشتر ایجاد کرده است.
این خانه در سن فرانسیسکو اثر جان مانیسکالکو از راهرویی شیشه ای در کنار راه پله استفاده کرده است. با نورگیری که در بالای این راهرو قرار دارد، نوری که به سطوح پایین می رسد حداکثر شده است.
این عکس از طبقه زیرین عکس قبلی گرفته شده است که آشکار می کند راهرو به صورت تکه تکه و پشت سر هم قرار گرفته است. دقت کنید که کف شیشه ای طبقه پایین عریض تر است و اثر آن در عکس بعدی نشان داده شده است.
کف شیشه ای 
این کف شیشه ای در پایین ترین طبقه، به آوردن نور زیادی به این فضا کمک می کند. این کف درخششی ملایم را ارائه می کند که صافی سقف گچی سفید را در اطراف آن منعکس می کند.

مانیسکالکو از پلی شیشه ای در پروژه دیگری استفاده کرده است، این یکی نیز زیر نورگیر قرار گرفته است. به رنگ سبز شیشه توجه کنید که محتوای آهنی که به صورت طبیعی در مواد آن بوده را نشان می دهد.
این نوع شیشه معمولا در چنین کاربردهایی نامطلوب است ولی شیشه با آهن کم، همانطور که شیشه سفید-خاکستری است، هزینه ای بیشتر از حد معمول دارد.
کف شیشه ای اینجا یکی دیگر از پروژه های مانیسکالکو نشان داده شده است که باز هم کفی شیشه ای در زیر نورگیر است. این اثر این احساس را ایجاد می کند که فقط می خواهد دو طبقه را به صورت عمودی به هم گره بزند به گونه ای که هماهنگ با هم عمل می کنند.
کف شیشه ای محدود به راهروها و پل ها نیست. این کف شیشه ای با تکه های مربعی به بردن نور به کتابخانه زیرین آن کمک می کند.
این نما نشان می دهد چگونه قطعات ساختاری متقاطع که تکیه گاه شیشه هستند، به سقف هویتی قوی داده اند …  و به اضافه حسی از امنیت.
در اینجا کتابخانه ای وجود دارد که به عنوان راه پله نیز استفاده می شود. قفسه های بلند کتاب از چند طبقه تا پایین راه پله کار شده است. کف شیشه ای کمی به این دیوار کتابی پیوستگی بخشیده است.

این نما قطعه نازک شیشه را کنار کف چوبی نشان می دهد.
و نمای آخر بیننده را روی کف شیشه ای قرار می دهد که نشان می دهد چگونه این کف شیشه ای به پنجره کناری آن ارتباط دارد. همچنین کف شیشه ای نمایی از بام سبزی را نشان می دهد که حسی خوبی ایجاد می کند.
در این فضای بلند چند طبقه، کفی شیشه ای برای آوردن نور اضافی به فضای زیرین استفاده شده است. برای نشستن روی صندلی بر کف شیشه ای باید کمی به آن عادت کنید.
این نما کمی از نوری را که از بالا می آید نشان می دهد ولی اشیائی را هم که روی شیشه قرار دارند نیز نشان می دهد و از همه مهمتر ظاهر نیمه شفاف و مه مانند شیشه است.
کف شیشه ای این پروژه احتمالا دیوانه وار ترین کاربرد کف شیشه ای است که من پیدا کرده ام، یادگاری از بار فیلیپه استارک در هتل هادسون در نیویورک. در هر دو مورد، کف شیشه ای با یک طراحی عجیب و برخی عناصر نئوکلاسیک ترکیب شده است. جذابیت این خانه به سبب فضایی است که به آن دید دارد.
کف شیشه ای اینجا یک انبار شراب است، فضایی شبیه به کلیسا به جنس آرکلیک که با رنگ آبی می درخشد. می دانم که صاحابخانه پس از نصب این اثر فهمید که، “من به کفی شیشه ای نیاز دارم تا این فضا را به نمایش بگذارم!”
مطالب مرتبط