راهنمای انتخاب کوسن تزئینی برای مبلمان

اگر قصد دارید کمی در محیط زندگی تان تنوع و تفاوت ایجاد کنید و بودجه کمی هم دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید . میتوانید تنها با چند کوسن تزئینی در مدت کوتاهی مانند دو روز آخر هفته فضای کلی اتاق نشیمن و هال تان را تغییر دهید.
اگرچه به نظر نمی آید ولی انتخاب کوسن های تزئینی کار بسیار سختی است ، بخاطر اینکه تنوع شکل ، اندازه طرح ، نقش و رنگ  آنها بسیار زیاد است و انتخاب کوسن مناسباز بین آنها میتواند بسیار گیج کننده و سخت باشد.
برای همین در این مقاله قصد داریم شما را در این راه راهنمایی و کمک کنیم تا بهترین  ومناسب ترین کوسن تزئینی را برایدکوراسیون منزل تان انتخاب کنید.
قیمت
این توصیه ای که فارق از پروژه باید در همه انتخاب هایتان  در نظر بگیرید: اولین چیزی که مد نظر میگیرید ، بودجه تان باشد.
بازه قیمتی کوسن های تزئینی بسیار وسیع است و میتواند از چند ده هزار تومان تا صد ها هزار تومان تغییر کند. قبل از رفتن به هر فروشگاهی ، ابتدا باید تصمیم بگیرید به چند کوسن احتیاج دارید و تا چقدر حاضرید برای آنها خرج کنید.
تعداد کوسن ها کاملا دلبخواهی است اما معمولا برای میل های تک نفره یک تا دو و برای مبل های دو و سه نفره بسته به اندازه و شکل شان سه تا پنج یا بیشتر کوسن نیاز خواهید داشت.

 

کوسن تزئینیجنس

اگر فرزند کوچک و یا حیوان خانگی در خانه دارید از پارچه هایی که به سختی پاک میشوند مانند ابریشم یا مخمل دوری کنید. هرچند خیلی ظریف یا نرم نیستند اما پارچه هایی که برای مبلمان فضای باز در نظر گرفته شده اند بسیار مقاوم تر اند و راحت تر شسته میشوند .
حتما لیبل کوسن را مطالعه کنید که آیا قابل شستشو در ماشین لباسشویی هست یا خیر.
حتی اگر کوسن تان قابل شستشو در ماشین لباسشویی است با این حال بهتر است آن را با دست بشویید تا از کم رنگ شدن و پوسیدگی سریع آن جلوگیری کنید.

 

کوسن تزئینیسایز

معمولا سایز کوسن های تزئینی بین صورت است که چنان چه مربعی باشند بین ۱۴ تا ۲۰ اینچ  و چنان چه مستطیلی باشند ۱۲*۱۶ و یا ۱۶*۲۶ اینچ هستند. باید تصمیم بگیرید که آیا میخواهید کوسن هایتان در شکل ها و سایز های مختلف باشد (مثل نمونه قبلی) یا همه در یک شکل و سایز باشند (مثل نمونه بالا).
برای یک ضاهر مدرن و تمیز بهتر است از کوسن هایی استفاده کنید که از نظر رنگ ، سایز و شکل یک فرم هستند. اما اگر به دنبال ظاهری کلاسیک هستید از ترکیبی از کوسن های مختلف در شکل ها ، رنگ ها و سایز های مختلف استفاده کنید.

رنگ و نقش

انتخاب رنگ و نقش کوسن ها جذاب ترین و لذت بخش ترین قسمت خرید آنها است . برای کسانی که هنگام خرید در در انتخاب رنگ بسیار مردد هستند بهتر است رنگ های خانه را به به ۵ دسته مختلف تقسیم کنیم . رنگ های سرد ، رنگ های گرم ، رنگ های خنثی ، رنگ های خنثی با جزئیات متضاد و آخر از همه رنگارنگ و ترکیبی.
قبل از اینکه هر دسته را توضیح دهیم بهتر است با نحوه انتخاب رنگ در هر خانه ای آشنا شوید . اگر خانه نو  است و یا میخواهید آن را از نو بسازید بهتر است اول از قطعات بزرگی شروع کنید که تنوع پایینی دارند .
برای مثال در یک اتاق نشیمن بهتر است ابتدا درباره رنگ کفپوش ، دوم درباره مبلمان ، میز ها و تابلو های بزرگ ، بعد فرش ها و پرده ها و در آخر درباره کوسن و وسایل تزئینی تصمیم بگیرید.
البته گاهی اوقات میخواهید با استفاده از وسایل موجود تغییر دکوراسیون منزل دهید و یا یک قطعه را خیلی دوست دارید و بقیه وسایل و رنگ ها را طبق آن انتخاب میکنید.

 

 کوسن تزئینی

 

رنگ های سرد : یکی از بهترین راه های اینکه تشخیص دهید از چه رنگی خوشتان می آید یک نگاه کوتاه به کمد لباس تان است . اگر بیشتر لباس هایتان به رنگ های سبز ، آبی ، خاکستری و بنفش است به احتمال زیاد رنگ های سرد را دوست دارید.
به طور مشابه اگر کفپوش ، دیوار ها و وسایل بزرگ مبلمان تان در طیف های سرد هستند انتخاب کوسن های تزئینی در طیف های سرد عاقلانه ر است . با محدود کرد طیف رنگی تعداد زیادی از گزینه ها حذف شده و انتخابتان بسیار راحت تر خواهد شد.
یکی دیگر از مزایای محدود کردن بازه انتخاب تان بر حسب طیف رنگی این است که در اینصورت با وجود اضافه کردن رنگ های مختلف به اتاق باز هم همه وسایل هماهنگ و ست دیده خواهند شد.

 کوسن تزئینی

رنگ های گرم : مطمئن نیستید که باید از رنگ های گرم استفاده کنید یا سرد ؟ کافی است آب و هوای شهرتان را بررسی کنید. اگر آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی میکنید گرم است بهتر است با استفاده از رنگ های سرد ، حس خنکی و تازگی به محیط بدهید و بلعکس اگر در منطقه ای سردسیری زندگی میکنید میتوانید با کمک رنگ های گرم مانند زرد ، نارنجی ، قهوه ای و قرمز فضای خانه تان را گرم و صمیمی کنید.
از ترکیب رنگ های مختلف در یک طیف نهرساید یادتان باشد شما دارید از یک طیف رنگی استفاده میکنید که تمام رنگ های داخل آن با هم هماهنگی دارند.

 کوسن تزئینی

رنگ های خنثی : بعضی های رنگ های سرد را ترجیح میدهند و بعضی ها رنگ های گرم اما خیلی ها هم ترجیح میدهند از رنگ های خنثی استفاده کنند .

اتاق ها یی که با رنگ های خنثی مانند طیف های سفید ، خاکستری و چوبی تزئین شده اند بسیار آرامش بخش هستند. در این اتاق ها بهتر است از نقش ها کمک بگیرید و یا از سایه های مختلف یک رنگ استفاده کنید.

 کوسن تزئینی

رنگ های خنثی با جزئیات رنگی: بر خلاف نمونه بالا همانطور که در این مورد میبینید میتوانید در اتاقی که غالبا از رنگ های خنثی تشکیل شده از کوسن های رنگی و شاد استفاده کنید .

در نمونه بالا کوسن ها از هر دو رنگ های گرم و سرد استفاده شده ولی به دلیل اینکه تنها دو رنگ نارنجی و سبز بکار رفته حس شلوغی و نامرتبی ایجاد نکرده.

 کوسن تزئینی

رنگ های ترکیبی و شاد: اگر استفاده تنها از رنگ های سرد ، گرم یا خنثی هیجان زده تان نمیکند میتوانید از همه رنگ ها در کنار هم استفاده کنید .

تنها حواستان به انتخاب طرح کوسن ها باشد زیرا که میتوانند به راحتی فضا را نامرتب و شلوغ جلوه دهند. عکس بالا نمونه موفقی از استفاده از کوسن های رنگی در یک اتاق رنگی بدون ایجاد حس شلوغی است
رنگ های نارنجی و آبی کاملا با هم متضاد هستند برای همین بهتر است اجازه دهید یکی از آنها پر رنگ (مثل مبل نارنجی) و دیگری کمی ملایم تر باشد (دیوار آبی روشن در پشت مبل).
مطالب مرتبط