راهنمای انتخاب دستگیره برای کابینت

در این مقاله قصد داریم شما را برای انتخاب رنگ ، استایل و نوع مناسب کابینت آشپزخانه راهنمایی کنیم .
حتما با خود فکر میکنید بعد از این همه انتخاب های دشوار در طی بازسازی آشپزخانه ، انتخاب دستگیره های کابینت انتخاب آسانی خواهد بود . اما متاسفانه کاملا در اشتباهید . خیلی زود متوجه خواهید شد تنوع دستگیره های کابینت از تعداد ستاره های آسمان هم بیشتر است ! 
اصلا نگران نباشید و به هیچ وجه با عجله انتخاب نکنید همیشه یادتان باشد جزئیاتی مانند دستگره به اندازه خود کابینت مهم اند . به یاد داشته باشید دستگیره ها را قرار است هر روز ببینید و به آن دست بزنید . پس قبل از هر تصمیمی اول خوب تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید.

راهنمای انتخاب دستگیره کابینت :

دستگیره کابینت عکس بالا تنها قسمت کوچکی از مجموعه عظیم دستگیره ها است به این منظور گرفته شده که تنها تنوع آن نمایش داده شود . اما به یاد داشته باشید زمانی که نوع دستگیره خود را تصمیم گرفتید کار بسیار راحت تر خواهد شد .

دو روش معمول برای محدود کردن انتخاب ها :

  • اگر مد روز برایتان مهم است باید بدانید دستگیره های از جنس نیکل، کروم و برنز امروزه بسیار پر طرفدارند .
  • میتوانید دستگیره خود را مطابق با رنگ و مدل شیر آب آشپزخانه انتخاب کنید .
پیشنهاد ما این است که به یک مغتزه تخصصی دستگیره کابینت بروید . اگرچه ممکن است قیمت ها کمی بالا تر از مغازه محله تان باشد اما باور کنید ارزش آن را خواهد داشت . در این مغازه های علاوه بر دستگیره های معمول میتوانید مدل های خاص و سفارشی هم تهیه کنید  همچنین وجود یک متخصص که روزانه با ده ها مشتری با سلیقه های مختلف صحبت میکند ، میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد .

همانطور که گفتیم تنوع دستگیره ها بسیار بالا است با این حال چند مدل خاص سالیان سال است که مشتریان خود را دارند و در بسیاری از آشپزخانه ها نتیجه مطلوبی میدهند . در ادامه به معرفی این چند مدل پر طرفدار میپردازیم . 

مدل استریملاین مدرن :

دستگیره کابینتاین مدل الهام گرفته از المان های آرت دکو است و بر منحنی ها و جنبه های برجسته آن تاکید دارد . این نوع دستگیره ها از اواسط دهه ۱۹۳۰ میلادی بسیار پر طرفدارند و معمولا به شکل دستگیره های بلند و باریک افقی شناخته میشوند .
این دستگیره های ظریف و زیبا برای آشپزخانه های مدرن بسیار مناسب اند و با کابینت های چوبی تیره ترکیب بسیار زیبایی را تشکیل میدهند . علاوه بر آشپزخانه ها این نوع دستگیره ها در طراحی داخلی کابین های کشتی هم بسیار پر طرفدار اند .
بسیاری از مغازه های تخصصی دستگیره ، دستگیره های مشابه برای یخچال هم دارند که میتوانید برای هر چه هماهنگ تر کردن آشپزخانه از آن استفاده کنید .

مزیت ها : شیک ، زیبا و راحت
معایب : دستگیره های بزرگتر قطعا گران تر هم هستند .
برای چه کسانی مناسب است : اگر میخواهید به راحتی دستگیره را در دست بگیرید و فاصله آن با کابینت زیاد باشد این دستگیره برایتاتن مناسب است .
با چه سبکی مطابق است : این دستگیره ها برای آشپزخانه های با سبک مدرن ، کلاسیک ، آرت دکو و مدرن – کلاسیک بسیار مناسب است .

دستگیره های میله ای :

این دستگیره ها بسیار مستحکم و در عین حال ظریف اند و همین ویژگی موجب شده تقریبا برای همه آشپزخانه ها مناسب باشند . در عکس بالا دستگیره های میله ای نقره ای رنگ نه تنها حال و هوای گرم و امروزه آشپزخانه را به هم نزده بلکه آن را تقویت کرده علاوه بر این دیگر برای کشو های عریض نیازی به دو دستگیره هم نیست و یک دستگیره میله ای بلند کفایت میکند .

همیشه به عنوان یک قانون به یاد داشته باشید در درب هایی که عرض آن ۴۵ سانتی متر یا بیشتر است باید از دو دستگیره یا قلاب استفاده کنید اما اگر دستگیره ای پسندیدید که عریض است یکی کافی است .
دستگیره کابینت یادتان باشد برای اندازه این گیره ها هیچ قانون سفت و سختی وجود ندارد و بهترین گزینه آن است که میپسندید با این حال بیشتر طراحان منزل ترجیح میدهند طول دستگیره ۲/۳ یا ۳/۴ طول درب کابینت باشد .
در عکس بالایی طول دستگیره ها حتی از ۳/۴ هم بیشتر است با این حال بسیار زیبا جلوه میکند و با سبک آشپزخانه همخوانی دارد بهترین راهکار این است که چند دستگیره که میپسندید را بخرید و به خانه بیاورید تک تک آنها را بر کابنت امتحان کنید و بعد تصمیم بگیرید .

عکس پایینی نمونه موفق دیگری از کابرد دستگیره های میله ای است . همانطور که میبینید این فرم دستگیره ها بر روی کابینت های ساده که هیچ تزئینی ندارند بسیار عالی میشود.
دستگیره کابینت یکی دیگر از ویژگی های این مدل این است که رنگ بندی های متنوعی دارد و از نقره ای مات گرفته تا نقره ای تیره تر (نیکلی) ، سیاه مات و براق همگی تولید میشوند اما به یاد داشته باشید رنگ های براق تر زود تر از حالت مات آن خط و خش و کهنگی را نشان میدهند .

نکته دیگر اینکه دستگیره های میله ای برای افراد مسن بسیار مناسب تر از قلاب ها هستند .
نکته آخر اینکه فکر نکنید که دستگیره های بار یا میله ای فقط مناسب آشپزخانه های مدرن هستند همانطور که در عکس میبینید در این آشپزخانه کلاسیک که کابینت های آن کنده کاری شده ، همچنان دستگیره ها با فضای کلی آشپزخانه مطابقت دارند .
دستگیره کابینت مزیت ها : ظاهر ساده ، استفاده راحت و کاربردی
معایب : هر چه این مدل بزرگتر باشد عمق آن هم بیشتر خواهد بود در نتیجه بیرون زدگی بیشتری هم خواهد داشت .
برای چه کسانی مناسب است : اگر به دنبال نتیجه ای ساده اما شیک میگردید این دستگیره ها برای شما مناسب اند .
با چه سبکی مطابق است : این دستگیره ها در آشپزخانه های مدرن ، مینیمالیست ، سنتی ، مدرن-کلاسیک

دستگیره های فنجانی :

دستگیره کابینتاین دستگیره ها که در میانه قرن ۱۹ میلادی بسیار باب شدند به شکل فنجانی سر و ته هستند . این دستگیره ها برای ایجاد فضای مینیمالیست و قدیمی یا به اصطلاح وینتیج ایده آل است . دقیقا مثل نمونه بالا دستگیره ها کاملا با شیر های آب لامپ ها ، شیشه درب کابینت و مرمر روی کابینت مطابق و هماهنگ اند . در این آشپزخانه همانطور که میبینید دستگیره های فنجانی با قلاب های کوچک ترکیب شده اند و در حال سادگی بسیار زیبا به نظر می آیند .
دستگیره کابینت
در عکس پایینی همانطور که میبینید در این آشپزخانه با کابینت های به رنگ قهوه ای تیره ، دستگیره های فنجانی سیاه رنگ بسیار عالی دیده میشوند . یادتان باشد دستگیره های تنوع رنگی بالایی دارند پس اگر مدلتان را انتخاب کرده اید اول تمام رنگ ها را بر روی کابینت تان امتحان کنید بعد تصمیم نهایی خود را بگیرید .
نکته : در این مدل میتوانید رنگ لولا ها را هم رنگ دسنگیره ها بگیرید .
دستگیره کابینت مزیت ها : راحتی در استفاده ، راحتی در تمیز کردن و مهم تر از همه امکان ترکیب با انواع مدل کابینت
معایب : این دستگیره ها بیشتر مناسب آشپزخانه های سنتی هستند
برای چه کسانی مناسب است : اگر کشو هایتان سنگین هستند این دستگره ها برایتان مناسب اند .
با چه سبکی مطابق است : در آشپزخانه هایی با سبک سنتی ، ییلاقی ، قدیمی ، شیکر و سبک اکلکتیک این دستگیره بسیار جلوه میکنند .

دستگیره های پنجره های ارسی :

این دستگیره ها در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی برای بالا بردن پنجره های ارسی یا مشبک – که بجای چرخیدن روی یک پاشنه به سمت بالا باز میشدند – استفاده میشد.
دستگیره کابینت این دستگیره ها از همه نظر ایده آل اند هم از نظر ضاهری هم کاربردی . دستگیره های بکار رفته در عکس بالا تلفیقی از هنر و صنعت اند . همانطور که میبینید جنس و رنگ دستگیره ها جلوه صنعتی و زمخت دارند در حالی که تزئینات انتهایی آن ظرافت و هنر را به آن اضافه کرده . 

اگرچه در این عکس دستگیره ها با وسایل و چراغ های تیره ست شده اما فکر نکنید شما هم مجبورید همه چیز را ست کنید همیشه تریکب های مختلف را امتحان کنید .اما یادتاتن باشد بر خلاف چیزی که در مورد دستگیره های فنجانی گفته شد در این مدل رنگ لولا ها را نزدیک به رنگ کابینت انتخاب کنید و بگذارید تنها دستگیره ها بر روی درب کابینت جلوه گری کنند .

مزیت ها : راحتی در استفاده ، نوستالژیک
معایب : با استایل های محدودی مطابق میشود
برای چه کسانی مناسب است : اگر به دستگیره محکمی برای باز کردن و بستن نیاز دارید این مدل مناسب است .
با چه سبکی مطابق است : برای آشپزخانه هایی با سبک سنتی ، ییلاقی ، قدیمی و کلونیال این دستگیره ها مناسب هستند .

مطالب مرتبط