۱۰ راز دکور یک اتاق خواب آرامش بخش

چگونه می توان فضای اتاق خواب را آرامش بخش و پر آسایش کرد؟

 

اتاق خواب شما باید گوشه دنج و ایمن شما از جهان باشد، جایی که در پایان روز به آن پناه می برید تا در آن راحت باشید، استراحت کنید، به تمدد اعصاب بپردازید و از آرامش آن لذت ببرید قبل از اینکه وارد خواب خوشی شوید. ارامشی که در دنیای شلوغ و بیقرار امروز کمتر به سراغمان می آید.

اگر قصد دارید اتاق خوابی آرامش بخش و دنج بسازید، باید بدانید که آرامش فقط نبود سر و صدا نیست. آرامش به معنای نبود شلوغی است و شلوغی در انواع گوناگونی وجود دارد.

صداهای ناخواسته و ناهنجار قطعا شلوغی هستند ولی شلوغی فقط شنیدنی نیست. منابع گوناگونی از شلوغی هستند که ممکن است آن ها را نادیده بگیرید، مثل درهم و برهمی، نور ناخواسته یا تم نوری بیش از اندازه روشن. شلوغی را از اتاق حذف کنید و آن را با چیزهایی جایگزین کنید که برایتان آرامش بخش هستند.

در ادامه به ۱۰ نکته که در دکور اتاق خوابی ایده آل نقش دارند اشاره می کنیم :

۱ – نورپردازی ملایم

نور بسیار روشن و تیز به شلوغی تصویری اتاق می افزاید و می تواند ساعت بیولو&zwjژیک بدن شما را ساعت ها بعد از اینکه چراغ را خاموش کردید در حالت بیداری نگاه دارد.

به جای یک چراغ سقفی بزرگ و مرکزی، چند چراغ کوچک را در ارتفاع های گوناگون در اطراف اتاق قرار دهید، مثلا یکی روی دراور بزرگ، یکی روی دراور کوچک و یکی روی پاتختی و آن ها را طبق نیاز، در زمان های گوناگون روشن کنید.

چراغ های ۳ طرفه نیز بسیار مناسب این هستند که نور را به میزان و زاویه مورد علاقه خود تنظیم کنید تا فضایی آرامش بخش بسازید. چراغ خواب ها نیز تاثیر بسزایی در بر دارند.

به دنبال چراغ خواب هایی باشید که پوشش درونی آن ها متالیک طلایی است، آن ها نور دوست داشتنی و ملایمی ایجاد می کنند.

اتاق خوابنور ملایم، تخت خواب و ملافه مخمل و عدم هرگونه درهم ریختگی، این اتاق خواب را تبدیل به فضای آرامش بخش و زیبا کرده است.

۲- تم رنگی ملایم

هر قدر که به آبی طاووسی، نارنجی یا سبز سیبی علاقه مند هستید، این رنگهای روشن و زنده بیشتر مناسب آشپزخانه یا دفتر کار هستند تا شما را سرحال و سرشار از انرژی نگه دارند.

در پایان یک روز طولانی، رنگهای بیش از حد روشن یا ترکیب رنگی دارای کنتراست بالا، شما را خسته، حواس پرت و بی حوصله می کند.

برای ایجاد فضایی آرامش بخش و پر آسایش، اتاق تان را با رنگ های ملایم و تسکین دهنده پر کنید، مثل خاکستری کبوتری (dove gray) ، مرجانی ملایم (light coral)، طلایی کمرنگ (pale gold) ، صورتی پاستلی (pastel pink) ،آبی معدنی (spa blue) و سبز کرفسی کمرنگ (pale celery green). اگر عاشق رنگ ها هستید، نگران نباشید، رنگ های بسیاری هستند که بدون شلوغ کردن فضا می توانید به اتاق اضافه کنید.

رنگ دیوار، پرده، رو تختی و ملحقات پنجره همه فرصت های گوناگون رنگ آمیزی هستند.

۳ – یک تخت خواب بهتر  

تخت خواب شما باید مانند پیله ابریشم شما باشد. البته انسانهای گوناگون ایده های مختلفی از شکل تخت خواب ایده آل شان دارند. بعضی زیر انداز بسیار سفت احتیاج دارند، بعضی ها ترجیح میدهند در چیزی نرم غرق شوند.

بر اساس نیازتان انتخاب کنید و حتما مطمئن شوید که به اندازه کافی جا دارید. یک خانم لاغر و باریک می تواند به راحتی روی یک تخت تکنفره جا شود در حالی که یک مرد بلندتر روی تخت یکنفره شاید بسیار اذیت شود.

به زوج ها توصیه می کنیم، کودکان را نیز در نظر بگیرید و مطمئن شوید جا برای همه به اندازه کافی وجود دارد. بهترین تشکی که را که می توانید هزینه کنید بخرید و نهایتا چند بالشت پف کرده با ضخامت و توپُری های مختلف نیز اضافه کنید.

چند روتختی نیز تهیه کنید، یکی سبک برای هوای گرم و دیگری سنگین برای هوای سردتر.

۴ –  یک گوشه برای خواندن

خواندن یک فعالیت آرامش بخش است که به شما اجازه می دهد آسوده و ریلکس شوید. خواندن از لحاظ ذهنی نیز شما را از فضاهای شلوغ به فضایی آرام بخش و ساکت انتقال می دهد.

در گوشه ای از اتاق خواب یک صندلی مخصوص مطالعه یا یک صندلی و یک میز عسلی قرار دهید. مطمئن شوید صندلی اندازه مناسب شماست و چراغ مطالعه را کنار آن قرار دهید تا گوشه مطالعه مناسبی داشته باشید.

هر شب حداقل ۱۰ دقیقه مطالعه کنید و هرگز  این فعالیت را ترک نکنید.

۵ – نویز سفید (white noise) 

با اینکه نام آن شلوغی سفید است بسیار برای ایجاد فضایی آرامش بخش مناسب است. نویز سفید یک صدای کم، ولی ادامه دار است که ذهن آن را حذف می کند و گوش هایتان آن را نمی شنوند.

نویز سفید صداهای مخل محیطی را از بین می برد، مثل صدای سگ، تلوزیون و موسیقی. خیلی از مردم نیز با صدای نویز سفید به خواب فرو می روند.

صدای کم کولر یا پنکه یا حباب ساز آکواریوم نوعی نویز سفید است. امروزه دستگاه های سازنده نویز سفید نیز وجود دارند که صدای جیرجیرک، اقیانوس یا باران را می سازند.

۶ – رایحه درمانی

بو و رایحه های خاص فضای بسیار آرامش بخشی می سازند. تحقیقات دانشمندان نشان داده که بعضی بوها مثل بوی گل سنبل و یاسمن اثرات آرام بخش دارند، رایحه ای را انتخاب کنید که دوست دارید و شما را علاقه مند به وقت گذراندن در تخت خوابتان می کند. در حین مطالعه یک شمع معطر روشن کنید یا قبل از خواب کمی کرم دست معطر به دستانتان بزنید.

۷ – پرده بسیار ضخیم و تیره

پرده بسیار ضخیم از موارد بسیار مهم است. هیچ چیز مثل یک اتاق تاریک برای خوابیدن نیست. پرده های سیاه و ضخیم نه تنها جلوی نور صبحگاهی را می گیرند، بلکه نورهای ناخواسته شب مثل نور ماشین ها را نیز حذف می کنند و بسیار مناسب چرت در طول روز نیز می باشند. روز یا شب، این پرده ها فضایی مثل غار می سازند و دنیای شلوغ را از شما دور می سازند.

۸ – موسیقی ملایم

موسیقی در فضاسازی غوغا می کند. در اتاق خواب هدف از پخش موزیک ایجاد فضایی آرامش بخش است، پس موسیقی مربوطی بیابید و آن را پخش کنید.

بیت و تمی ملایم و آرام را انتخاب کنید. صدا را کم نگه دارید و آن را تنظیم کنید تا پس از مدت کوتاهی خاموش شود.

۹ – در اتاق خواب، فقط بخوابید

مطالعات نشان داده اگر در اتاق خواب فعالیت های گوناگون انجام دهید، اتاق در ذهنتان تبدیل به محلی برای فعالیت و استرس می شود نه محلی برای آسایش و آرامش.

پس لوازم ورزشی، کاری، کامپیوتر، کتاب ها و تلوزیون را از اتاق بیرون ببرید. فقط چند فعالیت را استثناء بگذارید مثل خواندن،لباس پوشیدن و موسیقی گوش دادن .

۱۰ – اتاق را فضایی بدون شلوغی کنید

خلاصی از شر شلوغی به طور دائمی، بخش مهمی برای ساخت فضایی آرامش بخش است. شلوغی را می توان نویز تصویری معنی کرد که حواس پرت کن، خسته کننده و استرس زاست.

کمدتان را تمیز و مرتب نگه دارید تا بتوانید همه وسایل اتاق خواب را سر جایشان قرار دهید تا مجبور نباشید آن ها را در دید قرار دهید و اسباب اثاثیه نا ملزوم را نیز حذف کنید.

مطالب مرتبط