دست ساخته های ایراچی

امروزه در دنیا هرچند ماشین آلات و فناوریهای بسیاری در صنایع مختلف مشغول به ساخت محصولات فراوانی هستند که دیگر گویا  محدودیتی برای ساخت هیچ محصولی وجود ندارد , ولی با این حال یک کار دست ساز که هنرمندی با فکر و ذهن خود ساعتها و روزها وقت صرف ساخت آن کرده است بسیاربا ارزش و گاه بی قیمت است . طراحیهای خاص و منحصر به فرد , ساخت محصولات با دقت و تمرکز فراوان , همانند نبودن هیچ یک با دیگری همه و همه باعث می شود تا یک محصول با عنوان دست ساز ارزشی چند برابر محصولی به ظاهر مشابه پیدا کند .
ایران و ایرانی در طول سالها با این پدیده آشنا بوده و به ارزش آن پی برده  است , به همین دلیل است که ایران جزء چند کشور اول در تولید و ساخت صنایع دستی در جهان است . امروزه علاوه بر صنایع دستی سنتی و قدیمی که سالها و بلکه قرنهاست که در کشور تولید و ساخته می شود , صنایع و تکنیکهای جدیدی نیز وارد شده که بعضی از آنها هر چند شاید تکنیکی ایرانی نباشد ولی در طول سالیان اخیر آنچنان با ذوق و هنر ایرانیان گره خورده که گویی هنری به ذاته ایرانی است . از این دست آثار می توان به هنرهای چون فیوز گلاس و استین گلاس  اشاره کرد که پس از ورود تکنولوژی آنها به ایران بسیار مورد استقبال و علاقه ایرانیان قرار گرفت .
از دیگر تغییرات در هنرهای سنتی و صنایع دستی می توان به ارتقای هنرهای قدیمی اشاره کرد که با بالا رفتن کیفیت آنها و یا ورود طرحها و ایده های هنرمندان جوان , اقبال عمومی نسبت به آنها بالا رفت و بیش از پیش  مورد استفاده قرار گرفت مانند انواع لعابها که با تنوع رنگی خود هنر سفال و سفالگری را ارتقاء بخشید و یا هنر مینا کاری که با ورود به ساخت انواع جواهر خود را از یک هنر تزئینی  به هنری کاربردی مبدل ساخت و مصرف کنندگان خاص خود را یافت.

 

دست ساخته

ایراچی در راه رسیدن به این هدف که همانا آشنا شدن مردم با هنرمندان کشورشان و در عین حال استفاده از آثار آنان در زندگی روزمره شان بوده است قدم برداشته است تا هر چه راحت تر و سریعتر این هدف به سرانجام برسد . آثاری که هر ایرانی با دیدن آنها شور و شوقی فراوان سر تا سر وجودش را می گیرد و خوشحال است از اینکه محصولاتی اینچنین نفیس و زیبا را به راحتی می تواند در داخل کشورش تهیه کند , از آن استفاده نماید و با افتخار آن را دست ساخته نفیس ایرانی بنامد . باشد که ایراچی در راه نیل به این هدف و انجام رسالت خود هرچه بیشتر موفق گردد .
مطالب مرتبط