تیفانی , استین گلاس ( معرق شیشه )

هنر تیفانی یا به عبارتی استین گلاس که , سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی آن را به عبارت فارسی معرق شیشه نامیده است , هنری است وابسته به دست که با استفاده از انواع شیشه های رنگی , بافت دار وتراش دار و با استفاده از مفتولهای فلزی ساخته می شود . در وهله اول اگر بخواهیم تفاوت استین گلاس و تیفانی را از یکدیگر بدانیم باید گفت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند جز آنکه در ساخت استین گلاس از مفتولهای H شکل سربی استفاده می شود که در قسمتهای اتصال به یکدیگر لحیم می شوند در صورتیکه در تیفانی لبه شیشه ها توسط کاپر فویل که نواری است از جنس مس که پشت آن چسب دارد پوشیده می شوند و بوسیله قلع به یکدیگر لحیم می شوند .
هنر خاص , لوکس و بینظیر تیفانی سالهاست که در دنیا طرفداران خاص خود را دارد و در فضاهای ساختمانی از این شیشه دکوراتیو و تزیینی استفاده می شود و ارزش بالای آن بر هیچ کس پوشیده نیست چرا که تمامی مراحل کار آن از طراحی , برش , تراش , کلاف و آب بند شیشه با دست انجام می شود و محصولی که دست ساز است بی قیمت می باشد چرا که مهارت , خلاقیت , تفکر , ذوق و عشق سازنده خود را به همراه دارد .

تیفانیاستفاده از شیشه های تزیینی تیفانی در دربهای ورودی , درب چوبی ساختمان , در لابی , درب کابینت و ویترین , پنجره های شیشه ای , سقفهای کاذب , گنبدهای شیشه ای و کلیه فضاهای دکوراتیو و …. قابل استفاده است . در اینجا مختصری از مراحل کار تیفانی ( استین گلاس ) را برای علاقمندان توضیح می دهیم تا زمانیکه از این شیشه تزئینی در فضای زندگی خود استفاده می کنیم با مراحل ساخت این هنر زیبا نیز آشنا باشیم .
مرحله اول بازدید از محلی است که شیشه قرار است در آن نصب گردد , همکاران ما با اندازه گیری از فضا کار خود را آغاز می کنند . در بعضی از پروژه ها ساخت فریم نیز به عهده ماست که این کار هماهنگی بیشتری بین فریم و شیشه ایجاد می کند . پس از اندازه گیری و دادن مشاوره به کارفرما جهت مشخص نمودن نوع طرح کار , طراحی شیشه ها آغاز می شود . در زمان طراحی سلیقه مشتری به طور کامل اعمال می گردد .
مرحله بعد انتخاب نوع شیشه هاست , انواع شیشه های رنگی , شیشه های بافت دار و اسید واش  , شیشه های تراش دار و … گزینه هایی است که طراح با توجه به سلیقه مشتری آنها را انتخاب می نماید .
در مرحله بعد نوبت به برش شیشه ها می رسد که همگی با دقت فراوان و توسط دست برش می خورند . قطعاتی که نیاز به تراش داشته باشند پس از برش به کارگاه تراش فرستاده می شوند و در آنجا توسط دست تراش می خورند . این شیشه ها به شکل الماس گونه ای تراش می خورند که به خصوص در مجاورت نور درخشش بینظیری پیدا می کنند .

تیفانیپس از آماده شدن تمامی قطعات شیشه نوبت به مونتاژ یا به اصطلاح کلاف کردن شیشه می رسد . قطعات شیشه با استفاده از لدکیمهای سربی که به شکل H  هستند به شکل معرق در کنار هم قرار می گیرند و طرح را کامل می کنند .
سپس نوبت به لحیم کردن نقاط اتصال می رسد که توسط قلع واز هر دو طرف کار انجام می شود . مفتولهای استفاده شده در شیشه های استین گلاس در سه رنگ مشکی , طلایی و نقره ای موجود می باشند .
در ساخت شیشه های استین گلاس و تیفانی هیچ محدودیتی نه در زمینه طرح و نه ابعاد وجود ندارد . انواع طرحهای کلاسیک , مدرن , طبیعت و …. قابلیت اجرا با این تکنیک را دارند .

تیفانی

مطالب مرتبط