تزیین دیوار با کاشی و دوغاب

همه ما دوست داریم دیوار های حمام ، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مان به اندازه سایر اتاق های خانه شکیل و زیبا باشد اما معمولا به دلیل رطوبت و مسائل بهداشتی نصب تابلو و وسایل تزئینی مناسب نیست . اما یکی از راه های بسیار مناسب دیوار ها استفاده از کاشی شیشه ای رنگی و دوغاب های رنگی است.

 دوغاب رنگارنگ 

کاشی و دوغاباگر دوست دارید ظاهر دوغاب دیده شود اما به اندازه سیاه و سفید برجسته و خشک نباشد، می توانید با استفاده از ملات رنگی که حامل یک رنگ سرگرم کننده به جای سایه های خاکستری معمول است فضا ا تغییر دهید. این دوغاب رنگ زرد لیمویی را به این حمام اضافه می کند، اما به نظر نمی رسد طیف آن بیش از حد باشد، بنابراین طراحی کلی شاد و روشن خواهد بود.
به خصوص هنگامی که یک رنگ در کاشی یا دوغاب در جای دیگری در همان فضا یافت می شود، به نظر می رسد که تمامی آنها در هماهنگی باشد. این نوع و مدل قطعا برای همه مناسب نیست، اما برای کسانی که می خواهند یک دیدگاه منحصر به فرد داشته باشند، می تواند کاراکتر بسیار زیادی را به فضا اضافه کند. فقط به خاطر داشته باشید که دوغاب شما تقریبا به آسانی یک رنگ آمیزی ساده تغییر رنگ نخواهد داد، بنابراین مطمئن شوید که رنگی را که واقعا دوست دارید را انتخاب کنید تا ماندگاری بالاتری داشته باشد.
سعی کنید با استفاده از کاغذ الگو که اشکال یک الگوی کاشی را بازتاب می دهد از یک طرح اساسی تر برای کاشی های واقعی استفاده کنید. این یک رویکرد هوشمندانه برای خانه ای است که شما قصد دارید در کوتاه مدت از آن خارج شوید. ساکنان بعدی می توانند به سادگی کاغذ را تغییر دهند.

 کاشی رنگارنگ + دوغاب خاکستری 

کاشی و دوغابهنگامی که از رنگ سفید و یا سیاه و سفید محظ دور شوید، جفت و جور کردن کاشی رنگارنگ با طیف تیره دوغاب کمی سخت تر خواهد بود. سخت تر از آن مقدار دوغاب کاشی و یا مخلوط آن برای داشتن کنتراست است.
یک ترفند که می تواند به شما در طیف یابی رنگ کاشی کمک کند این است که یک عکس از کاشی گرفته و با استفاده از یک برنامه آن را به تصویر سیاه و سفید تبدیل کنید. هنگامی که رنگ را از معادله بیرون می آورید، می توانید ببینید که چقدر رنگ روشن یا تاریک است و یا یک مخلوط را انتخاب کنید یا سطح مقادیر را برای رسیدن به نتیجه مورد نظر انتخاب کنید یا آن را مطابقت دهید.
انتخاب یک دوغاب خاکستری که نزدیک به طیف رنگی کاشی است، باعث می شود که دوغاب در پس زمینه محو و کم رنگ شود.  استفاده از دوغاب کمی روشن تر و یا تیره تر به نظر می رسد ظرافت ظاهری را بیشتر کند تا الگو کاشی ها را بیرون بیاورد، اما با کاشی سفید نمی توان این ترفند را آزمایش کرد.

 کاشی های رنگارنگ + دوغاب سفید و یا روشن 

کاشی و دوغاب استفاده از یک دوغاب سفید یا بسیار روشن با یک کاشی شیشه ای طرح دار دارای طیف رنگی زنده ممکن است به نظر بیش از حد دراماتیک باشد، اما در واقع کمک می کند تا به رنگ آمیزی احساس بی وقفگی بیشتری بخشیده شود. دلایل متعددی وجود دارد که اغلب قرمزهای روشن را به همراه سفید می بینید.  این به این دلیل است که به رنگ کمک می کند تا سرزنده تر باشد.

 کاشی های رنگارنگ + دوغاب رنگارنگ 

کاشی و دوغاب اگر شما در حال حاضر اضافه کردن کاشی های رنگارنگ هستید، چرا ملات رنگارنگ را برای هماهنگی با آن اضافه نمی کنید؟  هماهنگ کردن رنگ هایی مانند این آبی و زرد احساس جسورانه و عجیب و غریبی را می بخشد.

 ملاحظات طراحی دیگر 

 علاوه بر رنگ کاشی و سایز، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند تاثیر ظاهری خود را داشته باشند.

محیط اطراف

کاشی و دوغابدر اینجا نمونه ای است که در آن یک دوغاب رنگارنگ در مقایسه با نمونه های قبلی چندان سرزنده احساس نمی شود. رنگ های شاداب این دوغاب در تن رنگی چوب اطراف آن فرو رفته، به طوری که با محیط اطراف ترکیب شده است.
با استفاده از کمی رنگ قرمز یا قهوه ای در دوغاب می توانید به راحتی با مواد مجاور مانند آجر، چوب، چرم یا سنگ هماهنگ شوید، بنابراین مطمئن شوید که تمام قسمت های نزدیک به ساختار کاشی و نه فقط خود کاشی را در نظر بگیرید.
متخصص طراحی داخلی یا پیمانکار شما معمولا می تواند نمونه هایی از دوغاب را همانند رنگ یا مواد دیگر به شما نشان دهد، بنابراین می توانید تمام رنگ ها و نمونه های خود را در یک مکان قرار دهید و ببینید که چگونه آنها با یکدیگر هماهنگ می شوند.
 محل
کاشی و دوغابجایی که کاشی در آن واقع شده است، میزان دوغاب مورد نیاز را تحت تأثیر قرار خواهد داد. یک کاشی که کف را پوشش داده است، به معنای واقعی کلمه کمتر از یک کاشی که بر روی یک دیوار قرار دارد در معرض چشم است، بنابراین شما می توانید کنتراست بیشتری را برای دوغاب خود داشته باشید. این کاشی کف با یک دوغاب روشن جفت شده است، اما این الگو هنوز هم در کف به اندازه کفایت برجسته است. به طور کلی، کف محل خوبی برای آوردن یک کنتراست غنی برای اضافه کردن به فضا است.
 لبه کاشی
کاشی و دوغابکاشی های سرامیکی می تواند “اصلاح شده” یا “غیر اصلاح شده” باشد که اساسا به معنی “لبه تیز” و یا “لبه طبیعی” است. کاشی های غیر اصلاح شده در این فضا، خطوط توخالی را به شکل ضخیم تر نشان داده، که به این دوغاب های سیاه ظاهر خطوطی را می دهد که با دست کشیده شده است. کاشی غیر اصلاح شده نمی توانند به اندازه نمونه های اصلاح شده به هم نزدیک شوند، که به این معنی است که میزان ضخامت خطوط دوغاب محدود است.
مطالب مرتبط