تزئین ساختمان های مذهبی با سازه های استیند گلس

سالن کنسرت موسیقی کاتالان، بارسلونا

این سالن کنسرت با چارچوب فولادی که به وسیله معمار هنر سبک نوین کاتالان، لوئیس دومنیک آیمونتنر و در سال ۱۹۰۸ تکمیل شده است، از گنبد شیشه ای طرح کلاسیک بهره می برد که  تصویر سه بعدی از خورشید دارد. این سالن موسیقی که در سال ۱۹۹۷ به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو ثبت شده است، کارهای هنری بی شمار دیگری از جمله مجسمه آنسلم کلوی و بتهوون را در دو طرف استیج خود دارد.

تزئین ساختمان های مذهبی با سازه های استیند گلسکلیسای دلا سانتیسیما نونزیاتا دل واستاتو، جنوا، ایتالیا

کلیسای ولخرج دلا سانتیسیما نونزیاتا دل واستاتو در جنوا، وقتی که به دنبال صنعتگرانی برای کار بر روی این بنا بود، بعضی از هنرمندان مشهور سبک باروک قرن ۱۷ را به خدمت گرفت. این کلیسا خسارات بسیاری را طی جنگ جهانی دوم بر اثر بمباران متفقین به خود دید، بنابراین نیاز به بازسازی داشت.

تزئین ساختمان های مذهبی با سازه های استیند گلسکلیسای جامع سالزبورگ، اتریش

کلیسای جامع سالزبورگ در اتریش که به وسیله معمار فرانسوی، سانتینو سولاری طراحی شده است، در شهری که پر از معماری های حیرت انگیز است، منحصر به فرد جلوه می کند. این کلیسای جامع که در قرن ۱۷ ساخته شده است، مکان غسل تعمید و نامگذاری ولفگانگ آمادئوس موتسارت بوده است.

تزئین ساختمان های مذهبی با سازه های استیند گلسصومعه ی مِلک، اتریش

نقاشی های آبرنگ قرن ۱۷ روی سقف کچی صومعه مِلک در اتریش به وسیله نقاش خوشنام سبک باروک، یوهان مایکل راتمایر انجام گرفته است. این صومعه بر روی تپه ای صخره ای قرار دارد که چشم اندازی از رودخانه دانوب را در بر می گیرد.  
تزئین ساختمان های مذهبی با سازه های استیند گلس

نوتردام، پاریس

این کلیسای جامع مقدس در کنار معماری مشهور سبک گوتیک فرانسوی خود، از برخی از تماشایی ترین شیشه های تزئینی استیند گلس جهان نیز بهره برده است. از جمله این کارها، پنجره سرخ رنگ جنوبی است هدیه ای از طرف شاه لوئی نهم فرانسه که به وسیله ژان چلز و پیر مونترویل طراحی شده است. این پنجره که در سال ۱۲۶۰ نصب شده است، شعاعی برابر با ۴۲ فوت دارد و ۸۴ قطعه شیشه را شامل می شود که در چهار دایره تقسیم شده اند. این پنجره به عنوان نقطه مقابل پنجره شمالی است که یه دهه قبل از آن تکمیل شده است.
تزئین ساختمان های مذهبی با سازه های استیند گلس
مطالب مرتبط