ترکیب معماری شرقی و غربی در خانه ای در ونکوور

در محله ای که بیشتر خانه های آن دارای معماری و ظاهری ساده و کلاسیک غربی هستند . معمار آرنو ماتیس با ایجاد تضادی اقدام به ساخت بنایی با دکوراسیون داخلی و معماری ترکیبی شرق و غرب زده درحالی که هنور شما و تم کلی محله صدمه ای نخورده.

 


در محله قدیمی دانبار واقع در ونکوور کانادا که نقطه اوج ساخت ساز در آن مربوط به دهه های ۳۰ و ۴۰ میشود ، امروزه بسیاری از خانه های قدیمی توسط صاحبانشان تخریب شده تا به طبیعت و جنگل اطراف اجازه رشد بدهند گاهی هم کاملا برعکس خانه هایی با معماری جسورانه با گنبد شیشه ای و گاهی بدون توجه به طبیعت و محیط اطراف جایگزین خانه های قدیمی شده اند .
یکی از همین خانه های تخریب شده در کنار خانه ساخته شده توسط ماتیس قرار دارد که خوشبختانه جای خود را به فضای سبز و درختان جنگل داده .

 

معماری ترکیبی
بر خلاف ساختمان های تازه ساخته شده در اطراف ماتیس بنا به درخواست مشتریان خود قصد داشت بنایی کاملا سازگار با محیط طراحی کند . در واقع مصالح استفاده شده در این ساختمان از چوب، شیشه و سنگ تشکیل شده  صفحه های چوبی بر روی ساختمان علاوه بر زیبایی و نقش و بافت دادن به نمای آن برای تعدیل نور طبیعی و کاهش دید در نظر گرفته شده .
مشتریان ماتیس و در واقع صاحبان خانه در واقع زوجی متخصص هستند که بسیار به آسیا سفر می کنند این زوج که دیگر کم کم قصد بازنشستگی داشتند خانه ای می خواستند که علاوه بر اینکه جایگاهی برای وسایل عتیقه و مورد علاقه شان که از کشورهای آسیایی خریداری کرده بودند داشته باشد و همچنین در دوران بعد بازنشستگی برای آنها آرامش و راحتی بیاورد.
معماری ترکیبی
طراحی خانه سه طبقه ای ماتیس به شکلی بود که قصد داشت تا جای ممکن المان های پایه ای ساختمان را پنهان و با محیط اطراف جنگل مخلوط کند.
برای همین تمام ساختارهای پایه ای خانه کوچک شدند و از عواملی مانند پنجره شیشه ای استین گلس استفاده شد تا در حین ایجاد پوشش لازم خانه در دل طبیعت باشد.

بجای تعداد زیادی ستون های نگه دارنده یک ستون بزرگ در مرکز خانه در نظر گرفته شد که با قرار گیری دو شومینه دردو طبقه ساختمان بر روی ستون بزرگ در واقع حضور آن بیشتر به شکل المانی تزیینی و لوکس دیده می شود.

معماری ترکیبی
از دیگر المان های جالب این خانه راه پله معلق آن است که در واقع تنها به یک است استرینگر فولادی متصل است. سقف معلق با کمک ترکیب درستی از فولاد و بتن در جای خود قرار گرفته.
از دیگر المان های شاخص خانه می توان به آب نماها و فضای سبز به سبک قصر های سلطنتی چین، استخر بی انتها در جنوب ساختمان، آبشارها مصنوعی روبروی باغ ساختمان و تراس وسیع آن در سرتاسر ساختمان اشاره کرد.
مطالب مرتبط