تبدیل تراس به فضایی کاربردی و متفاوت

تراس به عنوان شش های خانه و مکانی برای استفاده از نور طبیعی، هوای تازه، دید شهری و محیطی و همچنین پرورش گیاهان می تواند بسیار مورد توجه طراح قرار گیرد. شاید در نگاهی سطحی، تراس مکانی برای آویزان کردن لباس های شسته شده باشد، که این نوع استفاده از تراس خالی از اشکال است اما از نظر حرفه‌ای تراس فضایی با کاربری های بیشتر و والاتر است. در تراس هایی که نور نامطلوب و مزاحم(غرب و شرق) می گیرند، می توان با تعدیل نور، تراس را به فضایی دلپذیر تبدیل کرد. در تراس های که دید و منظر مناسب ندارند نیز میتوان باتعدیل دید، از آن حداقل به عنوان فضایی که هوای تازه دارد و آسمان از آن قابل رویت است لذت برد.

شاید سوالی پیش آید که پنجره ها و بازشوها در هر نقطه دیگری از خانه نیز این چنین ویژگی هایی را دارا هستند. اما باید گفت که تراس فضایی نیمه باز محسوب می شود و با فضای بسته ای مانند اتاق که پنجره ای رو به بیرون دارد، کاملا متفاوت است. از نظر روانشناسی محیطی ، احساس انسانها در فضای بسته در مقایسه با فضای نیمه باز یا باز با هم متفاوت است و ادراک انسان از محیط در این نمونه فضاها از یکدیگر متمایز است . این موضوع توجه به طراحی تراس را به عنوان فضایی متفاوت در هر خانه ای، قابل اهمیت می کند. تراس ها دارای ابعاد متفاوتی هستند اما باید گفت که کوچکترین تراس های موجود در خانه را نیز باید غنیمت دانست. کاربری هایی که برای تراس ها می توان منظور کرد عبارتند از: مکانی برای پرورش گیاه، صبحانه خوری،  تنفس برای اعضای خانه، کباب پزی، شستشو، خشک کردن لباس ها، آشپزی و …

تبدیل تراستراس های کوچک: (زیر۴متر)

 اگر تراس شما در منزل کوچک است. به هیچ وجه نگران نباشید. طراحی و دکور مناسب برای آن می تواند تراس را به محیطی دلپذیر و مطابق با سلیقه شما تبدیل کند. طرح و دکوری که در آن به کف، نرده ها و سقف توجه شود و برای تک تک جزئیات فکری داشته باشد. پروش گیاه و اهمیت به سبزینگی در تراس از دیگر اصولی است که همواره مورد نظر طراحان ایراچی قرار گرفته است. تراس های کوچک وسایل دکوراتیو خاص و متناسب با ابعاد خود را می طلبد که بتواند در عین کاربری و زیبایی، فضای زیادی را اشغال نکند. با توجه به کاربری های متفاوت تراس، شاید نتوان درتراسی با ابعاد کوچک، میز غذاخوری بزرگی قرار داد یا کباب پزی با اندازه معمولی گذاشت. اما اگر طراحی و دکوراتوری، مختص آن فضا باشد شاید با توجه به ابعاد آن، استفاده های اینچنینی دور از دسترس نباشد.

تبدیل تراستراس های متوسط: (بین ۴ تا ۶ متر)

 در تراس هایی با این ابعاد (البته اگر کشیدگی آن خارج از حد معمول نباشد) قطعا می توان با طرح و دکور و چیدمانی مناسب، به کاربری حداکثری از تراس نزدیک شد، قرار گیری یک میز صبحانه خوری کوچک در تراس و صرف صبحانه در کنار گلدان‌ها و استشمام فضای آزاد قطعا می تواند فضایی متفاوت و لذت بخش را برای آغاز روز فراهم کند. گاهی ورودی تراس از فضاهای عمومی خانه مانند آشپزخانه، نشیمن و پذیرایی است که جایگیری مناسبی برای تراس محسوب می شود و همه اعضای خانواده و مهمانان بدون هیچ محدودیتی در هر زمانی می توانند از آن استفاده کنند اما گاهی ورودی تراس ها در فضاهای خصوصی مانند اتاق خواب است که این موضوع شاید باعث ایجاد برخی از محدودیت ها شود. در هر دو صورت نباید طراحی و دکور تراس را نادیده گرفت. در مورد دوم نیز طراحی، دکور و چیدمان تراس می تواند آن را تبدیل به فضایی برای استفاده حتی یکی از اعضای خانواده تبدیل کند و گاهی نیز دور هم نشینی اعضای خانواده در آن صورت پذیرد. سعی طراحان ایراچی همواره برآن است تا در طراحی و دکور تراس با توجه به متریال، بافت، نور، دید، شکل و رنگ بتوانند کیفیت مطلوبی را برای آن فراهم آورند.

تبدیل تراستراس های بزرگ: (بالاتر از ۶متر) 

در تراس های بزرگ با توجه به نکاتی که درطراحی تراس های کوچک و متوسط گفته شد، آزادانه تر می توان به طراحی پرداخت. اختصاص فضایی برای نشیمن، غذاخوری، ایجاد محرمیت در گوشه ای از تراس بنابر سلیقه اعضای خانواده و توجه به سطح بندی و تفکیک فضایی مواردی است که در طراحی و دکور تراس های بزرگ می توان به آنها توجه نمود.

مطالب مرتبط