تاریچه آباژور های تیفانی-قسمت دوم

کوهاریک بیان می کند “لامپ های تیفانی همیشه گران بوده اند. ولی در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ آن ها را لوس و دمده می دانستند و خانواده های ثروتمند آن ها را به خدمتکارانشان می دادند”.
تا اواخر دهه ۱۹۶۰، که علاقه ای جدید به صنایع دستی و طراحی هنر نو جرقه زد، هیچ کس جز معدود دلالان و کلکسیون دارهای پیشگام، به لامپ های تیفانی اهمیت نمی دادند.
طبق گفته های کوهاریک، بعضی از آن ها را به خاطر میزان کم سربی که داشتند هم در طی جنگ جهانی دوم ذوب کردند.

حال قیمت های آن ها از حدود ۱۰۰۰۰ دلار در کمترین حالت تا چند صد هزار دلار یا بیشتر در بیشترین حالت متفاوت است. گل سرسبد فروش ۷ دسامبر حراجی Christie از لامپ ها و شیشه های تیفانی، یک لامپ قدی بزرگ و عجیب، Crica 1910 است.
طبق گفته های گیگلز، تخمین قیمت غیررسمی آن از ۱٫۲ تا ۱٫۵ میلیون دلار است. جنس دیگری که بیشترین قیمت تخمین زده شده را دارد یک لامپ رومیزی گل شیپوری، مثل طرح روی Crica 1910 است که انتظار می رود قیمتی از ۳۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ دلار داشته باشد.

در حراج ۱ دسامبر تیفانی Sotheby، یک کوزه با روکش مسی میناکاری شده همراه با طرح خشخاش های صورتی با قیمتی برابر با ۱۹۲۷۵۰ دلار فروخته شد در حالیکه قیمت آن ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ دلار تخمین زده می شد. کوهاریک قیمتی که برای این کوزه پرداخت شد را “بی سابقه” می خواند.
با وجود تعداد کم این کارها که سبب بالا رفتن قیمت این لامپ های شیشه ای سربی با طرح گل شده است، کلکسیون دارهایی که به دنبال کارها تیفانی با قیمتی کمتر از ۲۰۰۰۰ دلار می گردند، هنوز انتخاب هایی دارند.
گیگلز می گوید که قیمت لامپ های با حباب های مرصع کاری شده یا با شیشه های دمی، به جای شیشه های با سرب به هم متصل شده،از ۸۰۰۰ شروع می شود و تا ۱۲۰۰۰ دلار می رسد. در ضمن، کوهاریک به این نکته اشاره می کند که لامپ های با طراحی های هندسی به جای لامپ های با نقش و نگارهای گلدار، نیز قیمتی حدود ۱۰۰۰۰ دلار دارند.
کارگاه های تولیدی تیفانی همچنین تعداد زیادی گلدان، ظروف شیشه ای و همچنین فلزکاری ها، میناکاری ها و جواهراتی را تولید کرده است که بیشتر آن ها بسیار مقرون به صرفه تر از آن لامپ های شناخته شده اند.
کوهاریک می گوید “شما فکر می کنید که همه چیزی را دیده اید ولی هیچ پایانی در این موضوع وجود ندارد”.
مطالب مرتبط