تاریچه آباژور های تیفانی-قسمت اول

لامپ های تیفانی امروزه به قدری شناخته شده اند که دیگر به نظر نمی رسد متعلق به زمان یا مکان خاصی باشند. با این حال تولید و موج اولیه محبوبیت آن در گذر به قرن بیستم با پیشرفت الکتریسیته و همچنین ظهور سبک جدید زیبایی شناسی یعنی هنر نو (Art Nouveau) در این سمت از اقیانوس اطلس همراه شد.
این شرایط تاریخی، سبک جدیدی از هنر دکوراسیون را ایجاد کرد و این سبک همانقدر که به صنایع دستی مدیون است، به صنعت بازرگانی و تجارت نیز مدیون است  درخششی ملایم که از طریق دنباله ای از طرح گل ها و درختان بیرون می آید.
لوئیس کامفورت تیفانی، پسر جواهرسازی به نام چارلز تیفانی، حرفه خود را به عنوان یک نقاش آغاز کرد، او سپس تمرکز خود را بر روی طراحی و هنرهای دکوراسیون داخلی گذاشت.
او در سال ۱۸۷۹ یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی را تاسیس کرد و بیشتر کارهای او برای مشتریان ثروتمندی بود که شامل پنجره های استیند گلس ظریف و دقیق و موزائیک ها می شد. او در دهه ۱۸۹۰ با تاسیس مجموعه کارگاه های تولیدی شیشه تیفانی، به سمت تولید کارهای شیشه های تزئینی خودش روی آورد.
اما تولید این لامپ های مشهور تا اواخر دهه ۱۸۹۰، حوالی دورانی که استفاده از لامپ های الکترکی در حال گسترش بود، آغاز نشد.
تیفانی با این لامپ ها بر روی صنعت جدیدی سرمایه گذاری کرد که به او اجازه می داد تا نسخه کوچکتر و قابل حملی از پنجره های شاهکارش را بسازد و به صورت عمومی به فروش برساند.

شیشه تیفانی

گرک کوهاریک عضو سازمان هنرهای دکوراسیون قرن بیستم در شرکت Sotheby می گوید “تیفانی فقط یک طراح عالی نبود، بلکه یک ترقی دهنده و مروج خوب هم بود.
او کارهایش را به رخ جهانیان کشید”. طبق گفته های کوهاریک، تیفانی فروشنده ای در پاریس داشت و کارهایش را در سراسر اروپا می فروخت. در نتیجه، تیفانی یکی از معدود طراحان آمریکایی است که حتی امروزه نیز او را می شناسند.
اروپایی ها، کانادایی ها، مردم آمریکای جنوبی و آسیایی های همه تیفانی را می شناسد و لامپ ها و کارهای شیشه ای او را در کلکسیون های خود جمع آوری می کنند.
پگی گیلگز عضو سازمان هنرهای دکوراسیون قرن بیستم در حراجی Christie می گوید “اوج بازار کارهای آباژور تیفانی در سال های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ بود، یعنی زمانی که قیمت کارها در دست خریداران ژاپنی بود”.
بعد از رکودی در اوایل دهه ۱۹۹۰، قیمت ها در اواسط این دهه پله پله شروع به بالا رفتن کرد. در ۱۹۹۷، حراجی Christie یک لامپ Lotus تیفانی را به ارزش ۲٫۸ میلیون دلار فروخت، که رکورد کنونی حراج را در این دسته از عتیقه جات از آن خود کرده است. 
مطالب مرتبط