بلوک های شیشه ای هنوز هم جذاب هستند

طراحان فکر می کنند مصالحی که زمانی دمده شده بودند دوباره آینده ای درخشان در پیش رو دارند
وقتی عبارت “بلوک شیشه ای” را می شنوید، ذهنتان فورا به فضاها داخلی روشن و قدیمی دهه ۸۰ می روند. نگران نباشید، این دکوراسیون در دهه خودش باقی ماند و خوشبختانه هرگز دوباره دیده نشد.
اما برای یک مشتاق هنر معماری، این عبارت طراحی های شیک و تماشایی مثل خانه شیشه ای (Maison de Verre) اثر پیر چارو، ویلای استنرسن (Villa Stenersen) اثر آرن کورسمو یا اثر جدیدتر خانه هرمس (Maison Hermes) ساخته رنزو پیانو در توکیو را به یاد می آورند.
ریچارد پتیت، موسس شرکت طراحی و معماری لس آنجلسی The Archers می گوید ” در هر دیوار حمام با بلوک شیشه ای که خود افراد آن را درست کرده اند و ظاهری زشت دارد و عکس آن را در اینترنت می بینیم، شما می توانید نمونه های شگفت آوری از بلوک های شیشه را برای الهام گرفتن از آن ها پیدا کنید”.

پتیت ادامه می دهد “در دهه ۱۹۳۰، معماران آمریکایی مثل آندرو ربوری اهل شیکاگو و ویلیام لسکیز اهل نیویورک، با دنباله روی از چارو، ساختمان هایی مسکونی ساختند که در آن ها از بلوک هایی شیشه ای برای ایجاد جلوه ای شاعرانه استفاده شده بود”.

و وقتی آن ها در این بناها از بلوک های شیشه در نماهایی تاثیربرانگیز از کف تا سقف استفاده کردند، طراحان امروزی به دنبال راه هایی هستند تا این عناصر را به فضاهای داخلی بیاورند بدون اینکه حس و حال دهه ۸۰ خود را داشته باشند.
برای مثال پتیت و تیم او از بلوک های شیشه ای به جای پنجره های تزئینی سالن Mare در هالیوود غربی استفاده کردند و این زمینه را برای دیوارهای با طراحی متفاوت سراسر فضای داخلی ادامه دادند.
معمار سوئدی کریستین هالورد دیوارهای تماشایی از بلوک های شیشه ای در فروشگاه Byredo نیویورک ساخت تا سطوح روشن چوبی و موزائیک های مرمرنمای ایتالیایی را تکمیل کند.
و شرکت نیویورکی ASH NYC نیز کاشی های شیشه ای را با موزائیک ها مرمرنما در حمام هایی که برای هتل Siren در دیترویت طراحی کرد، با هم ترکیب نمود.

 


کلید استفاده از بلوک شیشه ای در خانه بدون اینکه جلوه گذشته خود را داشته باشد چیست؟ پتیت توصیه می کند که ” دیوارهای با بلوک های شیشه ای خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید.
در سالن …  ما دیوارهای بلوکی را با چهارچوب های به رنگ سیاه تقسیم کردیم به گونه ای که شبیه صفحه های Shoji [درهای کشویی ژاپنی] شدند. چهارچوبی سیاه شما را به خلیج بسکین و بخش [قسمت های مسکونی در فرانسه] هفتم می برد.
از دیگر عوامل مهم سبک  پتیت می گوید “سبک ابری الگویی است که معمولا با دهه ۱۹۸۰ ارتباط دارد.” و غیر از خود بلوک ها یعنی الگوی بافت های اطراف است : به لبه هایی فلزی و رنگ های گرم فکر کنید.
زیبایی بلوک شیشه آن است که آن ها تابشی سیاه رنگ را منتشر می کنند در نتیجه هر رنگ تند یا سطوح براقی در نزدیکی آن ها طراحی را با شکست مواجه می کند.

در کنار ظاهر منحصر به فرد و جلوه روشنی که بلوک های شیشه نمایان می کنند، این عنصر به سبب مزایایی که در بهره وری انرژی دارد همه جا در حال شناخته شدن است.
نه تنها ایزوله سازی آن از میزان میانگین پنجره های چهارگوش بیشتر است بلکه شرکت های انرژی خورشیدی به سمت طراحی می روند که در آن از این بلوک ها به عنوان گزینه دیگری برای صفحات خورشیدی استفاده می کنند.

 


از نظر تولید، بلوک های شیشه ای مربعی خورشیدی، قادر به تولید و ذخیره انرژی خورشیدی هستند در حالی که به طور همزمان نور را هم عبور می دهند؛
این یعنی خانه شما دیوارها و سقف های با بلوک شیشه ای همراه با ظهری جذاب خواهند داشت و قبض مصرف انرژی شما نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
مطالب مرتبط