با بزرگترین پنجره استیند گلس جهان آشنا شوید-قسمت اول

طی هزاران سال، تکنولوژی و تکنیک های استفاده شده در ساخت استیند گلس آنقدرها تغییر نکرده است. شیشه گران قطعات بزرگ شیشه های تزئینی استیند گلس را به تکه های کوچکتر برش می دهند و با استفاده از سرب مذاب آن ها را بیشتر به عنوان کارهایی برای استفاده در مکان های دینی و مذهبی به هم وصل می کنند. این کار فرآیندی زمان بر و طاقت فرسا است.
و همین کارها سبب تعالی آن می شود. تیم کوچکی از شیشه گران در کارگاهی عظیم، و کاملا جدید درست در اردوگاه استیپ روینز در آرویو سیکو در پاسادینای کالیفرنیا در حال ساخت چنین محصولاتی هستند که در آن از تکنیکی جدید استفاده می کنند که به وسیله یکی از بزرگترین شیشه گران برتر دنیا توسعه داده شده است.

پنجره استیند گلسمجموعه گارکاه های جادسن کسب و کاری است که به وسیله ۳۰ نفر از افراد یک خاندان اداره می شود و برای ۱۲۰ سال گذشته همیشه از روش های سنتی ساخت استیند گلس استفاده کرده اند. این شرکت که در دگرگونی قرن هنرها و صنایع دستی کالیفورنیا نقش داشته است، طراحی استیند گلس مشهور به سبک قدیم خود را برای کلیساها و مشتریان ثروتمند زیادی، از جمله شرکت والت دیزنی و چهره های مشهوری در هالیوود مثل برد پیت، باربارا استرایسند و جک نیکلسون ساخته است.
اما دو سال قبل، شرکت تصمیم گرفت تغییری بنیادی را به کسب و کار خود بدهد و به سرمایه گذاری بیش از ۱ میلیون دلاری در تاسیسات جدیدی که برای توسعه فرآیندی تازه به نام شیشه گداخته نیاز داشت.
نارسیسیس کواگلیاتا، از نیرو فعال در زمینه این فرآیند می گوید “پرتوهای نور از هزاران مسیر مختلف شیشه را مورد هجوم خود قرار می دهد”. “این پدیده مثل رقصی بین این کار و نور است. کاری خیلی قدرتمند است زیرا نور مستقیما تا روح آن نفوذ می کند.”

کواگلیاتا احتمالا پر مسئولیت ترین فرد در استفاده از شیشه گداخته به عنوان کاری هنری در کار های بزرگ است. او که در سال ۱۹۴۲ در رم به دنیا آمده است، برای بیش از ۴۰ سال با شیشه کار کرده است. او گنبد شیشه ای طرح کلاسیک نور کائوزیونگ، بزرگترین گنبد هنری شیشه ای نورپردازی شده جهان در تایوان را انجام داده است. کار او در موزه پایتخت نیویورک و گالری رنویک اسمیتسون به نمایش در آمده است.
مطالب مرتبط