بررسی نقش شیشه های تزئینی در اماکن مذهبی

اماکن مذهبی از دیرباز تا کنون، مکانی برای پرورش قدرت معنوی افراد و نزدیک کردن آن ها به خداوند بوده اند و نوع معماری و متریال به کار رفته در آن ها نیز به گونه ای انتخاب می شود که در همین راستا، بیشترین تاثیر را بر روی افراد داشته باشد.

استفاده از شیشه های رنگی استیند گلس و تیفانی در اماکن مذهبی، یکی از رایج ترین روش هایی است که به معماران کمک می کند تا فضایی معنوی را در درون مسجد و یا مکان مورد نظر، به وجود آورند و تاثیری ماندگار را بر روحیات افراد داشته باشند.

در ادامه به کاربرد شیشه های تزئینی در اماکن مذهبی خواهیم پرداخت و شما را با مزایای استفاده از آن ها در این اماکن آشنا خواهیم نمود.

 

کاربرد شیشه های تزئینی در اماکن مذهبی

از رایج ترین و متداول ترین کاربردهای شیشه های تزئینی در اماکن مذهبی، استفاده از آن ها در ساخت درب ها، پنجره ها و گنبدهای شیشه ای می باشد که در مقیاس متفاوتی پیاده سازی شده و موجب زیباسازی فضا می گردند.

برای مثال پنجره های شیشه ای عظیم الجثه که با شیشه های رنگی پوشانده شده اند، از اصلی ترین مولفه های مساجد قدیمی ایرانی می باشند و ورود به آن ها حال و هوایی متفاوت را، در درون افراد پدید می آورد.

گنبدهای شیشه ای استنید گلس نیز از دیگر شاخصه هایی هستند که افراد با دیدن آن ها به یاد اماکن مذهبی می افتند و آن ها را سمبلی از معنویت می دانند.

مزایای استفاده از شیشه های تزئینی در اماکن مذهبی

استفاده از شیشه های تزئینی در رنگ ها و طرح های متنوع باعث می شود تا نور طبیعی آفتاب به صورت انعکاسی از رنگ های مختلف در فضا منتشر گردد و بهشتی نورانی را برای افراد به وجود آورد.

نگاه کردن به این شیشه های رنگی و نشستن و راه رفتن در زیر این پرتوها، احساسی خارق العاده را در افراد پدیدی می آورد و آنان را از دنیای مادی جدا می کند. استفاده از شیشه های تزئینی در اماکن مذهبی باعث می شود تا جلوه ای از آسمان و شکوه و عظمت نهفته در آن، برای افراد تداعی گردد و قدرت معنوی افراد پرورش یابد.
برای آشنایی با نمونه های بیشتر می توانید، به بخش های مختلف سایت ایراچی مراجعه نموده و ضمن آشنایی با کاربرد شیشه های تزئینی در اماکن مختلف، به کسب مشاوره و راهنمایی از نیروهای متخصص این گروه حرفه ای نیز بپردازید و پروژه های مورد نظر خود را، با  بالاترین کیفیت ممکن اجرا نمایید.

مطالب مرتبط