با بزرگترین کلکسیون تیفانی جهان آشنا شوید-قسمت سوم

بخش ویژه کلکسیون که اکنون در معرض نمایش نیست ولی احتمالا در آینده می تواند باشد از کارهای تقلبی تیفانی تشکیل شده است، که معتقدند نویستات آن ها را احتمالا در اواخر زندگی خود و سهوا خریده است. تا آن زمان کلکسیون او بهتر شناخته شده بود و احتمالا غریزه طبیعی او دیگر از بین رفته بود.
پاروت می گوید “بعضی از کارهای تقلبی واقعا قابل توجه هستند، و می توانید دلیل اینکه چرا او گول خورده است را درک کنید. توملین اضافه می کند
“در برخی موارد این کارها واقعا عالی هستند، ساخت استادانه ای که در آن ها به کار رفته است قابل رقابت با آن چیزی است که تیفانی ساخته است اما به هر حال شیشه آن ها، آن چیزی نیست که باید باشد. مرز بسیار باریکی بین کاری رنگارنگ و استادانه و کاری است که فقط زرق و برق دارد”.
همزمان با اینکه ما از میان قفسه هایی از شیشه قدم می زنیم و به کارهای سفالی، صفحاتی به بزرگی دو فوت طول و سطل هایی پر از قطعات شیشه ای پنجره تزئینی تیفانی نگاه می کنیم، توملین توضیح می دهد که چقدر فرآیند ارزیابی، مستندسازی و طبقه بندی کردن هر کار شیشه ای و ساختن آرشیوی از این مواد اولیه، کار عظیم و طاقت فرسایی بوده است. او اشاره می کند که تنها یک شیشه سبز رنگ وجود ندارد، بلکه تقریبا ۴۷ نوع مختلف رنگ سبز وجود دارد.
“هیچ کدام از دو نوع کار تیفانی با هم یکسان نیست. یعنی، در یک صفحه از شیشه تزئینی، می توانید ببینید که یک طرف کاملا شفاف و زرد روشن است و وقتی سمت داخل می روید پررنگ تر می شود و تقریبا به صورت شعله های قرمز-نارنجی است. توضیح آن هم سخت است”.
این کلکسیون سیستمی را توسعه داد تا به هر رنگ، قفسه ها، اعداد، برچسب ها و شناسه های ثبتی متمایزی را در پایگاه دادهی آنلاین اختصاص دهد. تمرکز اولیه بر روی تعیین شیشه های پارچه ای (Drapery Glass) بود، که ۹۰ درصد آن مستندسازی و آرشیو شده اند.
شیشه پارچه ای صفحات با طرح تندیس و ناصافی و طرح داری هستند که اغلب در موزائیک های تیفانی استفاده شده اند، تا چیزهایی مثل بال پرنده ها (که زیرگروهی از آن “Feathered Glass” نام دارد و برای بال های پرنده ها و فرشته ها استفاده می شود) یا جامه و لباس را نشان دهند.
پاروت می گوید “اگر در کارگاه های تیفانی کار کرده بودید و قرار بود شیشه ها را گلچین کنید، شما هم قفسه بندی شیشه ها را بسیار شبیه به کاری که انجام شده است، انجام می داید.
شما باید رنگ دقیق و فام و درجه رنگ آن رنگ را پیدا می کردید و سپس باید دقیقا همان ها را در کارهای شیشه ای از صفحات بزرگ پیدا می کردید
“.
کلکسیون شیشه های دکوراتیو نویستات همچنین منبع مهمی در کمک به توضیح فرآیندی که از طریق آن لامپ های تیفانی تولید می شدند به شمار می رود.
توملین، کسی که برای ۵۰ سال در این زمینه کار کرده است، علاوه بر حفظ و ترمیم کارها و نظارت بر آرشیو شیشه، مدل حباب لامپ هایی را با مواد امروزی ساخته است و در نمایشگاه های سیار نویستات به نمایش گذاشته است تا به عموم مردم درباره هنر و تکنیک هایی که تیفای از آن ها استفاده می کرده است آموزش دهد.
پاروت، در حالیکه توملین به دقت یک قطعه کار شیشه ای سبزرنگ را علامت می زند تا نشان دهد چقدر فرآیند برش آن سخت است، می گوید “این یکی از دلایلی است که چرا لامپ های تیفانی اینقدر گرانند فقط بحث مواد مورد استفاده نبود، بحث رنج و زحمتی است که به کار رفته بود”.
اگر خودتان وارد فرآیند شوید “متوجه می شوید که چطور یک قطعه شیشه برش داده می شود، اما همچنین می بینید که چطور اینکار می تواند به اشتباهی ناامیدکننده ختم شود و همچنین این حس که وقتی می گوئیم کاری غیرممکن است، یعنی چه”.
پاروت ادامه می دهد “درک اینکه چه کاری منجر به ساخت این اشیاء و همچنین نقاشی های روی آن ها شده است، نه تنها کاری بود که خودمان هم آن را انجام داده ایم بلکه چیزی بود که خود را ملزم به انجام آن کردیم.
یعنی اگرچه سازمان ما کوچک است، ولی واقعا روشی غنی و مبتکرانه است که به این مواد اولیه نگاه کنید و کاری کنید که این اشیاء، جان بگیرند”.
مطالب مرتبط