اولین گنبد استین گلاس در ایران ساخته شد

 اولین سازه محدب شیشه ای با تکنیک استین گلاس در یکی از واحدهای خاص و منحصر به فرد در تهران ساخته شد . این پروژه که با در خواست و نظارت مهندس یگانه توسط هنرمندان گروه ایراچی ساخته شده یکی از منحصر بفردترین سازه های شیشه ایست که تا کنون در ایران ساخته شده است .
استین گلاس نوعی از شیشه است که با اتصال قطعات شیشه توسط مفتولهای سربی  به یکدیگر ساخته می شود و به همین دلیل علاوه بر زیبایی , استحکام بسیاری داشته و به عنوان یک سازه شیشه ای از امنیت بسیاری نیز برخوردار است .
در دنیا شرکتهای محدودی در این زمینه فعالیت داشته اند و نمونه هایی به شکل محدب اجراء کرده اند ولی در ایران تجربه ساخت چنین سازه ای تا کنون وجود نداشته است . ولی خوشبختانه با توجه و اهتمام مهندس جلال الدین یگانه و اعتماد ایشان به هنرمندان و صنعتگران داخلی , در پروژه سنبل واقع در فرمانیه تهران , برای اولین بار چنین سازه ای اجراء شد و با وجود بسیاری از مشکلات و سختیهای آن این سازه با کیفیت بسیار مناسب و بدون کوچکترین نقصی ساخته و در محل نصب شد .
مراحل اجرایی کار شامل :
۱ . ساخت فریم فلزی به شکل دو تکه در کارگاه و نصب آن در محل .
۲ . ساخت قالب از روی فریم .
۳ . طراحی شیشه استین گلاس با توجه به فریم  و قالبها .
۴ . ساخت شیشه های استین گلاس در کارگاه و نصب آنها در محل .
در ساخت این سازه تجربه هنرمندان ما در ساخت انواع درب و پنجره کمک فراوانی کرد تا بتوانند این پروژه را به خوبی به پایان برسانند به طوری که هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد .
امید است با توجه بیشتر طراحان به توانمندیهای هنرمندان داخلی و به کار بردن چنین طرحهایی در پروژه ها علاوه بر حمایت و رونق از صنایع دست ساز داخلی , گامی برداریم در هر چه زیباتر و خاص تر شدن فضاهای زندگی خود .

 

مطالب مرتبط