انواع کوره

کوره برقی دکور شیشه

این نوع کوره برای پخت رنگهای پخت پایین بر روی شیشه استفاده  می شود و نیاز به دمایی در حدود ۵۵۰ درجه سانتیگراد دارد . این نوع کوره به شکل صندوقی بوده و درب آن از روبرو می باشد . ابعاد کوره محدودیتی ندارد و می تواند در سایز مورد نیاز مشتریان ساخته شود . المنتهای این کوره ها در دور تا دور بدنه تعبیه می شود و مانند کوره های برقی دیگر دارای پروگرام ۱۸ برنامه ای نیز می باشد .

انواع کورهکوره تونلی

کوره های تونلی یا به عبارت دیگر کوره ریلی , کوره هایی هستند که محصول در درون آنها حرکت می کند و نقاط مختلف آن دارای حرارتهای متفاوتی است . طول این کوره ها از ۱۵ متر تا ۳۰ متر و عرض آنها معمولا در حدود ۱ متر می باشد . ارتفاع آنها نیز بسته به نوع محصولی که در آنها پخت می شود از ۵  تا ۵۰ سانتیمتر متغییر است . این نوع کوره ها معمولا در کارگاههای بزرگی که تولید انبوه دارند و یا کارخانجات استفاده می شود .
در قسمت ابتدایی کوره دما در حدود ۳۰۰ درجه می باشد و رفته رفته که به جهنم کوره نزدیک می شویم دما بالا می رود تا به ماکزیمم حرارتی خود می رسد . پس از عبور از این قسمت دما کم می شود تا به دمای محیط می رسد . در طول این مسیر میزان حرارت و سرعت حرکت تسمه قابل کنترل می باشد و به همین دلیل پخت انواع محصولات از جمله شیشه , سفال , کاشی و سرامیک در آن امکان پذیر است .

کوره راکو

لعاب راکو که منشاء آن کشور ژاپن می باشد از انواع لعابهای احیایی است که در آن ترک نیز ایجاد می شود . کوره راکو بسیار ساده است و برای آن دسته از افرادی که تمایل به ساخت آثار خاص و متفاوت در زمینه لعاب دارند جالب و قابل دسترس می باشد . در این کوره بر خلاف انواع دیگر کوره ها شیء ثابت بوده و این بدنه کوره است که متحرک می باشد تا هنرمند بتواند به راحتی و سریع جسم را حرکت داده و در مخزن خاک اره قرار دهد و یا اینکه در کوره دود ایجاد کند .

انواع کورهکوره ثابت پخت سفال

این نوع کوره از انواع کوره های سنتی است که در محل به شکل ثابت ساخته می شود . در ساخت آن از آجرهای نسوز استفاده می شود و در صورت تمایل به عایق بندی کامل تر می توان یک بدنه فلزی ثابت را نیز برای آن ایجاد نمود تا از مواد نسوز دیگری نیز مانند پتوی نسوز جهت عایق بندی استفاده کنیم . این نوع کوره ها که معمولا در ابعاد بزرگ ساخته می شوند , گازی بوده و در داخل آنها طبقاتی تعبیه می شود که می توان کارها را بر روی این طبقات چید و به این شکل هم حجم زیادی از کار پخته می شود و هم آنکه حرارت یکنواخت و مناسبی ایجاد می گردد .

کوره ذوب فلز

 کوره های ذوب فلزات که برای مصارف هنری مانند ریخته گری برنز استفاده می شود , در  ۲ نوع گازی و برقی وجود دارد . مهمترین المان کوره های ذوب فلز وجود بوته است که فلز درون آن ریخته می شود تا ضایعاتی درون کوره ایجاد نشود .از آنجاییکه کوره های ذوب فلز به دمایی در حدود ۱۸۰۰ درجه نیاز دارند نوع حرارت دهی به شکلی که مصرف بهینه سوخت نیز در نظر گرفته شود به این شکل است که  در کوره های برقی  المنتها کاملا نزدیک به بوته قرار دارند و در نوع گازی مشعل به شکل اریب وارد کوره می شود تا شعله دور تا دور بوته را به خوبی احاطه کند و بالاترین میزان حرارت ایجاد شود .
انواع کوره

کوره ذوب شیشه

کوره ذوب شیشه نیاز به حرارتی تا حدود ۱۷۰۰ در جه سانتیگراد دارد . تا کنون بسیاری از کوره های ذوب شیشه در کارگاههای سنتی به استفاده از آجر معمولی ساخته می شد که هم هدر رفت حرارتی بالایی دارند و هم آنکه عمر کوتاهی دارند ولی امروزه با توجه به هزینه بالای سوخت این نوع کوره ها با استانداردهای مناسب تری ساخته می شوند .

مطالب مرتبط