انواع پایه ها و حباب های آباژور تیفانی

چند نکته و واقعیت درباره امضای حباب لامپ های معتبر تیفانی و همچنین پایه های لامپ معتبر تیفانی :

پایه ها

 

۱ . تیفانی برای بیشتر بخش های پایه ها، از آلیاژ برنز به عنوان پایه های لامپ های رومیزی و ایستاده استفاده کرده است. به جز چند استثنا، تمام پایه های تولیدی آن بر روی صفحه زیرین پایه، یا اگر “چند پایه” داشت، در زیر یکی از پایه ها، عبارت “TIFFANY STUDIOS NEW YORK” با عددی در زیرش، و همه عبارت با حروف بزرگ، درج می شد.
این علامت حدودا در بین سال های ۱۹۰۰-۱۹۲۸ استفاده می شد، گرچه نمونه هایی از آخرین کارهای او نیز وجود دارد که این علامت را دارند. این امضاء در روی قمست فلزی درج می شود.
این امضا باید در کار موجود و خوانا باشد، مگر در مواردی که صفحه زیرین پایه جایگزین شده باشد. دو عکس موجود در این صفحه با نوع اصلی این امضاء را می توانید ببینید.
گهگاهی ممکن است کسی امضای دیگری را از دیگر شرکت های تیفانی ببیند. از دیگر علائمی که ممکن است بعضی اوقات دیده شوند عبارتند از : “امضای با ترکیب حروف” که از حروف اول کلماتی متشکل از “TGDCO” ( که از اسم “Tiffany Glass and Decorating Company”، ۱۸۹۲-۱۹۰۰ گرفته شده است) ساخته شده است، یا Tiffany Furnaces, Inc. (1902-1919) و یا Louis C. Tiffany Furnaces, Inc. (1920-28).
متداول ترین امضایی که در کارها پیدا می شود، “TIFFANY STUDIOS, NEW YORK” است. درصد کمی از پایه ها هم هستند که علامت و امضایی ندارند. به هر حال، اگر امضایی وجود داشته باشد، باید نام “TIFFANY” را که تمام حروف آن به صورت بزرگ است، داشته باشد.
۲ . تیفانی همچنین در بعضی از پایه لامپ هایش، تماما از شیشه دمی استفاده کرده است، گرچه این نوع پایه ها خیلی زیاد نیست. در زیر یک لامپ شیشه ای تیفانی اصل، ممکن است کلمات “L.C.T. Favrile”  بر روی شیشه حکاکی شده باشد. این علامت را می توان به راحتی روی کار تراشید، پس این نوع پایه ها را [به منظور اعتبارسنجی] باید به دقت بررسی کرد.
بعضی از پایه ها هم اصلا امضایی ندارند. بنابراین تمام آن ها باید اعتبارشان بررسی شود.
۳ . به ندرت، کارگاه های تیفانی از هنر سفالگری برای تولید پایه هایش استفاده کرده است. این پایه ها امضایی با استفاده از کلمات “LCT” و احتمالا شماره مدلی در زیر آن دارند، که تمام این علامت را روی سفال قبل از اینکه کار “گرما ببیند و پخته شود” حکاکی می کنند.
این پایه های سفالی را کمتر می توان پیدا کرد و خیلی بین کلکسیون دارها طرفدار ندارد. دوباره می گوئیم، چون تمام پایه های سفالی امضا ندارند، باید اعتبارشان به وسیله یک متخصص تشخیص داده شود.

حباب ها

 

۱ . تیفانی هم از حباب های با شیشه های سرب کاری استفاده کرده است و هم از شیشه های تزئینی دمی. امضای حباب های شیشه سرب کاری شده (با فرض اینکه امضایی داشته باشند) تقریبا همیشه روی لبه انتهایی داخلی حباب، روی فلز درج شده است. این امضا باید به صورت “TIFFANY STUDIOS NEW YORK” با حروف درشت باشد.
ترکیب کلمات با حروف بزرگ و کوچک، جزء امضاهای معتبر نیستند. بعضی اوقات شماره مدلی هم در سمت راست امضایی که در لبه کار درج می شود، دیده می شود. معمولا این شماره، البته به جز چند استثنا، عددی چهاررقمی است.
از آنجاییکه همه لامپ ها امضاء ندارند (اکثریت این کارها مارک و امضایی بر روی آن ها درج شده است)، اعتبارسنجی حباب های شیشه ای و تمام چیزهای دیگر باید به وسیله یک متخصص انجام شود.

نمونه عکس ها 

 

هر لامپی که به وسیله کارگاه های تولیدی تیفانی ساخته شده است، یک کار هنری منحصر به فرد و دست ساز بوده است. تنوع طرح ها و سبک ها زیاد است و عکس هایی که در اینجا ارائه شده است فقط چند نمونه از آن ها است.
شیشه های تزئینی
مطالب مرتبط