انواع لامپ های تیفانی

دسته بندی لامپ های تیفانی

 

حباب لامپ های تیفانی را می توان در سبک ها و اشکال زیر گروه بندی کرد :
لامپ های شیشه ای Favrile : تیفانی به طور کلی از نام تجاری “Favrile” برای تولیداتش استفاده می کرد. این عبارت به معنی دست ساز است و اولین و ساده ترین حباب هایی را که به وسیله تیفانی تولید شده است، شامل می شود.
شیشه Favrile چندین نوع از شیشه هایی را شامل می شود که تیفانی نیز آن ها را در ساخت پنجره های استیند گلس و همچنین حباب های سرب کاری شده و دمی خود استفاده کرده است. امروزه، عبارت Favrile برای توصیف چنین حباب هایی و دیگر انواع شیشه های “با ادوات فلزی” استفاده می شود (مثل گلدان های “floriform”).

 


حباب های شیشه ای هندسی : حباب های هندسی تیفانی گروهی از حباب های شیشه ای سرب کاری شده با ساده ترین طرح ها است و این طرح ها شامل اشکال استانداردی مثل مربعات، مثلث ها، مستطیل ها و بیضی های می شود که بر روی شیشه های مخروطی و صفحه ای و حباب ها کره ای و گوی شکل استفاده شده است.
برخلاف حباب های دمی اش (که اغلب با “مرصع کاری” (“damascene”) از آن نام برده می شود)، حباب های هندسی تیفانی از تکه هایی از شیشه های تیفانی ریخته گری شده، ساخته شده اند که به صورت تکه های کوچک برش خورده اند و با ورق های مسی در لبه های به هم چسبیده و جوش خورده اند.
در پایان کار نیز یک پتینه برنز یا “Rinse” نیز به خطوط سربی یا مسی اضافه شده است تا ترکیب خوبی شکل گیرد.
گروه حباب های هندسی تیفانی را می توان به دو نوع تقسیم کرد : حباب هایی که با تعداد کم تکه های شیشه های تزئینی، مثل کارهای مشهور و پرطرفدار “Turtleback tiles” ساخته شده اند، و حباب هایی که با تعداد زیادی از تکه شیشه ها کوچک ساخته شده اند.

 


حباب های با طرح گل (Floral) : گروه با طرح گلدار ترکیب یا مخلوطی از حباب های با طرح گل و حباب های هندسی است. این کارها حباب های کره ای با طرح ساده هندسی را شامل می شود که به آن تصویر گل، خوشه انگور و برگ اضافه شده است.
گروه با طرح گل را می توان به دو دسته تقسیم کرد، یکی حباب هایی با الگوهای گل و برگ پراکنده و فراوان که در تمام زمینه هندسی موجود است و حباب های هندسی با حاشیه هایی که “Belts” یا “کمربند” گل ها و خوشه های انگور نام دارد. حباب های نوع دوم با نام حباب های با طرح گل “Belted” شناخته می شوند.

 


حباب های به شکل مخروطی : الگوهای گلدار به طرز وسیعی در حباب های مخروطی مورد استفاده قرار گرفته است. حباب های مخروطی اساسا صفحات صافی هستند که به لبه های دایره ای ختم می شوند.
ساخت آن ها نسبت به حباب های سرب کاری شده با لبه های منحنی شکل و گرد آسانتر و ارزانتر بود. در نتیجه، تعداد قابل توجهی از حباب ها وجود دارند که به چنین شکلی ساخته شده اند. حباب های مخروطی را نیز می توان در “گروه [حباب های] هندسی” پیدا کرد ولی آن ها را بیشتر بر اساس طراحی شان نامگذاری کرده اند تا شکل شان. یک طراحی خیلی مهم که تیفانی هم به آن علاقه داشت، و معمولا برای حباب های مخروطی شکلی بهتر از آن استفاده می شد، طرح سنجاقکی (Dragonfly) بود.
الگوی سنجاقکی بیشتر در حباب های کره ای شکل و با لبه پایینی “نامنظم” (در ادامه) استفاده می شد. این کارها بسیار مطلوب اند و اغلب قیمت های بالایی در بازارهای امروزی دارند.

حباب های کره ای شکل : حباب های کره ای شکل ساده تر و گلدار نسبت به حباب های مخروطی شکل، ساخت سخت تر و با جزئیات بیشتری داشت. طراحی یا شکل گنبدی به صنعتگران کمک کرد تا بر روی حباب هایی کار کنند که چشم انداز یا “تصویر” واقعی تری از گل یا طراحی الهام گرفته از حشرات را که در این کارها استفاده شده بود، ایجاد کنند.
حباب های کره ای شکل، قطرهایی در محدوده اندازه های دوازده تا بیست و هشت اینچ دارند. این کارها همیشه به عنوان حباب های لامپ های ایستاده استفاده می شدند.

 


حباب های با “لبه های پایینی نامنظم” : این حباب ها با لبه های پایینی دور آن که موج گونه و “مارمانند” است، شکل بسیار طبیعی تری دارند. در این گروه از حباب ها، می توانید لبه پایینی منحنی شکل و نامنظمی را ببنید.
تقریبا تمام حباب هایی که از لبه های پایینی با شکل نامنظم استفاده کرده اند، کره ای و گوی شکل هستند.

گروه با لبه های بالایی و پایینی نامنظم : این گروه کارها از جمله ماهرانه ترین و پیچیده ترین شکل حباب هایی بودند که به وسیله صنعتگران آباژور تیفانی ساخته شده اند.
این حباب ها هم در بالا و هم در پایین لبه هایی نامنظم دارند. در این گروه از کارها، لبه های معمولا صاف در دهانه (روزنه) بالای حباب با یک طراحی “تاجی” شکل جایگزین شده است و به گونه ای ساخته شده که شبیه شاخه های درخت باشد.
“قبه های” کوچک بالای کار نیز حذف شده اند و نور و گرما از طریق مجرای تاج بالایی به بیرون می آید. یک مثال خوب از یکی از بهترین این نوع حباب ها، حباب لامپ با الگوی “Wisteria” (“گلیسین”) تیفانی است.
این دسته جزء پرطرفدارترین و ارزشمندترین طراحی هایی است که تیفانی تولید کرده است و مثل بیشتر حباب های گلدارش، این کارها نیز ترکیب رنگ های متنوعی دارند، با برش های زیبا و پیچیده ای که در آن از رنگ های ملایم و روشن تا رنگ های پررنگ و عمیق استفاده شده است.
مطالب مرتبط