انتخاب مبلمانی که برای سال های سال سالم و زیبا بماند

فرقی نمیکند چگونه از آن نام ببرید کاناپه ، راحتی ، مبل یا هر چیزی دیگر به هر حال این وسیله یکی از مهم ترین وسایل دکوراسیون داخلی خانه است و خرید آن مانند سرمایه گذاری است .
برای اطمینان از این که سرمایه گذاری خود را به درستی انجام میدهید و مبلمان تان تا سال های سال عمر خواهد رد از ۵ قانون معرفی شده در پایین پیروی کنید.

فریم را چک کنید :

یک اسکلت بندی و فرم محکم به معنای یک مبل سالم و مستحکم است . چوب اسکلت مبلمان بسیار مهم است برای مثال چوب کاج اگرچه ارزان و مقرون بصرفه است ولی در طی ۵ سال یا کمتر تاب برداشته یا حتی میشکند.
چوب های محکم تری مانند چوب بلوط ، زبان گنجشک و راش استحکام کافی برای استفاده در فریم مبلمان را دارند .از خرید مبلمانی که دارای اسکلت پلاستیکی ، فلزی و یا چیز دیگری هستند جلوگیری کنید .احتمال اینکه این فریم ها ترک خورده و بشکنند بسیار زیاد است .
پایه های مبل باید یا جزئی از فریم باشند و یا با میخ و پیچ به آن متصل شوند . اگر پایه ها تنها با چسب متصل اند به زودی خراب خواهند شد
نکته : برای آزمایش استحکام فریم یکی از پایه های جلویی مبل را  بلند کنید ، باید پایه دیگر هم از زمین بلند شود اگر بعد ۱۵ سانتی متر هنوز پایه دیگر بر روی زمین قرار دارد مبلمان فریم قوی ندارد و مناسب نیست.

درباره اتصالات فریم بپرسید:

حتما از مسئول فروش بپرسید و ترجیحا با چشم خود ببینید که چگونه قطعات فریم مبل به هم وصل شده اند .
هرکدام از موارد زیر مناسب اند: رول پلاک های چوبی ، پیچ های چوبی دو طرفه ، پیچ فلزی ، براکت . منگنه ها و میخ ها میتوانند برای محکم کاری استفاده شوند اما هیچ گاه مبلمانی که اتصالات آن تنها به وسیله چسب ، میخ و منگنه ایجاد شده را خریداری نکنید.

فنر ها راچک کنید:

بیشتر مبل ها دارای فنرهایی سینوسی شکل هستند . قطعاتی که در کنار هم قرار میگیرند تا از وزن فرد نشسته پشتیبانی کنند تا فشاری بر فریم نیاید .
در مبلمان های با کیفیت از فنر های هشت راه استفاده میشود که با دست به مبل وصل میشوند  ، این مبل ها بسیار راحت و با دوام هستند اما قیمت این مبل ها چندین برابر مبل های معمولی است . سعی کنید با دست فنر های زیر مبل را حس کنید فنر ها باید نزدیک هم و نرم باشند.
هرگز مبلی که فنر ندارد خریداری نکنید این مبل ها ناراحت و بی دوام هستند.

 

کاناپهبه مواد داخل مبل اهمیت بدهید :

فوم پلی یورتان یکی از متداول ترین موادی است که برای پر کردن بالشت مبلمان استفاده میشود این فوم ارزان است و نگه داری از آن راحت است . میزان راحتی و دوام این فوم ها به میزان تراکم و سفتی آن دارد .
فوم هایی که دارای حالت ارتجاعی بالا هستند گران تر اما به همان اندازه راحت تر و با  دوام تر اند. فیبر پلی استر هم گران است اما خیلی زود حالت خود را از دست میدهد . پر غاز و اردک هم بسیار راحت اند اما ممکن است داخل مبل گوله شده و بد شکل شود.
بهترین حالت این است که از ترکیب پر های زیرین غاز و پر استفاده شود . این ترکیب کاملا پف دار ، بسیار گران (تقریبا دو برابر فوم) و نیازمند مراقبت زیاد است بدین معنی که هر چند وقت یکبار باید بالشت ها را بکوبید و پف دهید.
دو گزینه راحت با قیمت معقول یکی فوم ارتجاعی پیچیده شده در لایه ای از پر های زیرین غاز و دیگری فوم معمولی پیچیده شده در لایه ای از پنبه پلی استر است .

پارچه مبل باید محکم باشد:

به علت استفاده متداول و روزانه از مبل ها پارچه آن باید محکم و مقاوم باشد .  پارچه های لینن و کتان برای این منظور بهترین هستند . اما در انتخاب این دو نوع پارچه باید حواستان به تراکم آن باشد .اگر تراکم پارچه پایین باشد زود نخ کش میشود.
پارچه های نانو هم برای این منظور بسیار ایده آل هستند بعلاوه اینکه معمولا لک نمیگیرند و به راحتی تمیز میشوند . معمولا پارچه هایی که ترکیبی از الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی اند یک سال نگذشته کرک دار میشوند .
پارچه های پشمی و چرم طبیعی بسیار عالی و مقاوم ولی بسیار گران هستند . ابریشم براق و زیبا اما بی دوام است .
اگر به پارچه های طرح دار علاقه مند هستید یادتان باشد پارچه هایی که طرح ها در بافت پارچه وجود دارد بسیار بهتر از آنهایی است که طرح بر روی آن ها چاپ شده .
نکته : از فروشنده بخواهید تکه ای از پارچه مبل &ndashترجیحا بزرگتر از پارچه های نمونه- را به شما بدهد پارچه را به خانه برده و در جایی که قرار است مبل ها قرار گیرند قرار دهید . رنگ و طرح پارچه را در نور طبیعی و هنگام شب در دکوراسیون منزل تان بررسی کنید تا از آن مطمئن شوید.
مطالب مرتبط