۷ اصل دکوراسیون داخلی

۷ اصل دکوراسیون داخلی

 

این ۷ اصل را به کار بگیرید تا دکوراسیون منزلتان حرفه ای جلوه کند

میخواهیم اسرار طراحی و دکوراسیون داخلی را برایتان شرح دهیم. در واقع این اسرار تکنیک های اصلی طراحان داخلی است و ترکیبی از این ۷ اصل در هر خانه ای که طراحی درستی دارد وجود دارد.اگر همه آن ها را به کار ببندید طراحی داخلیتان همانند طراحی داخلی حرفه ای ها خواهد بود.

 

هر اتاق باید جزئی از کل باشد

اتحاد

اتحاد،&zwnjیکپارچگی و هارمونی برای متصل کردن فضاهای داخلی ضروری هستند. استفاده از چندین سبک گوناگون، شلوغی تصویری ایجاد می کند. هر کدام از فضاهای داخلی تان باید جزئی از کل باشند.

اجزای طراحی شبیه به هم استفاده کنید تا تم طراحیتان یکپارچه گردد. برای مثال هر اتاق با رنگی متفاوت چشم نواز نیست، درحالی که اگر فضاها را با یک پالت رنگ محدود رنگ آمیزی کنید، جریان و هارمونی تصویری زیبایی خواهید ساخت.

 

تقارن بسیار چشم نواز است

تعادل

تعادل در طراحی داخلی یعنی توزیع صحیح اشیا در اتاق برای ایجاد تعادل تصویری. ۳ راه برای ایجاد تعادل وجود دارد :

استفاده از تقارن، که بسیار معمول است. برای ایجاد تقارن روی یک شومینه، یک شی بزرگ وسط قرار دهید و دو شی شبیه به هم در دو طرف آن.

تعادل غیر متقارن نیز حس آرامش بخش تری خواهد ساخت. در مثال شومینه، می توانید به جای دو شی شبیه، دو شی متفاوت ولی با اندازه های یکسان قرار دهید.

 

نوعی تعادل رادیال (دایره ای)

تعادل دایره ای یا رادیال

تعادل دایره ای چینش اشیاء حول محور یک شی مرکزی است. بهترین مثال آن میزی است که وسط پذیرایی قرار میگیرد. صندلی ها و دیگر اثاثیه بر اساس میز به عنوان نقطه کانونی قرار میگیرند.

 

 

ریتم

موزیک و طراحی داخلی بسیار شبیه هم هستند. اجزای تکراری طراحی یک اتاق را ضرب آهنگ یک موسیقی ریتم دار در نظر بگیرید. شما با ضرب آهنگ موسیقی ضرب میگیرید و چشمانتان در اتاق به دنبال آن اجزای تکراری می گردند تا زیبایی را حس کنند. حس ریتم و حرکت را می توانید با رنگ، شکل، طرح و بافت با انجام تکرار، تسلسل و تحول به اتاق بیاورید.

 

رنگ های تکراری در اتاق ریتم می سازد

 

تکرار به سادگی  ایجاد می شود. مثلا تکه های نارنجی در گوشه های اتاق این کار را میکند ولی دقت کنید که تکرار بیش از حد، مثل بیش از حد گوش دادن یک ضرب آهنگ تکراری است.

 

 

این طرح یک تسلسل زیبا را به نمایش گذاشته است.

تسلسل توسط اجسامی که یک شکل هستند ولی چند اندازه گوناگون دارند ایجاد می شود. کلکسیون صدف ها یا شمع های کوچک و بزرگ مثالی از تحول هستند.

 

تحول طاق ها، فضاهای گوناگونی می سازد

توضیح تحول سخت تر است. تحول چشم را از جسمی به دیگری انتقال میدهد. درهای طاق شکل، پنجره ها و اثاثیه قوس دار بهترین اجزای تحول در طراحی هستند.

 

استفاده از مشکی و سفید کنتراست زیبایی می سازد

کنتراست

کنتراست دراتاق می تواند مربوط به رنگ، اندازه و استفاده از فضا باشد. کنتراست مثل تکرار است، کمی از آن تاثیر فراوانی می گذارد.

یکی از راه های ایجاد کنتراست رنگ است ، مثل سیاه و سفید.

یکی دیگر از راه های ایجاد کنتراست توسط شکل است. مثلا استفاده از آینه ای بزرگ و گرد در کنار دو میز عسلی مربع، کنتراست مربع و دایره را می سازد.

کنتراست شامل فضاهای مثبت و منفی در اتاق نیز می باشد. در حالی که اجزای اتاقی را می چینید ،همانطور که از فضاهایی با انر&zwjژی فعال و مثبت استفاده می کنید،&zwnj از فضاهای خالی نیز استفاده کنید.

 

شومینه و آینه ها مثالی از تاکید در اتاق هستند

 

تاکید

تاکید را همه می شناسیم، تاکید یعنی هر اتاقی یک نقطه کانونی دارد که می تواند شی یا جزئی از خانه باشد. استفاده از شومینه در این زمینه بسیار شایع است.

اجزای طراحی داخلی مثل رنگ، بافت و شکل برای تاکید بر نطقه کانونی استفاده می شوند. مثلا برای ایجاد تاکید رنگ و بافت می توانید شومینه را با لیوانهای برنز زیبا کنید.

 

 

اثاثیه بلند اندازه اتاق را بزرگتر نشان می دهند

 

مقیاس و نسبت

تابحال در اتاقی بزرگ بوده اید که اثاثیه آن کوچک به نظر برسد؟ اهمیت مقیاس در این فضاها مطرح می گردد. مقیاس به اندازه اشیا در فضا گفته می شود.

نسبت به اندازه اشیا در مقابل یکدیگر گفته می شود. برای مثال یک صندلی بزرگ و یک میز کوچک کنار آن دارید. نسبت این دو اشتباه است. یک صندلی ظریف تاشو بسیار مناسب تر است.

 

 

جزئیات را فراموش نکنید، مثل کوسن ها

 

جزئیات

جزئیات در طراحی داخلی مثل تزئینات روی کیک هستند. آن ها کوچک و زیرکانه چیده شده اند تا تاثیر فراوانی بر اتاق بگذارند. چیزهایی مثل کوسن ها تاثیر بسزایی بر طراحی خانه شما می گذارند.

مطالب مرتبط