۱۰ اشتباه معمول دکوراسیون داخلی و نحوه اصلاح آن ها

آیا دکوراسیون تان برای بار اول خوب از آب در نیامد؟ مشکلی نیست شما می توانید اشتباهاتتان را در طراحی فضای داخلی به موفقیت تبدیل کنید
اگر سرتان را می خارانید و به این فکر می کنید که چرا دکوراسیون بعضی فضاها در خانه شما هیچ احساس خاصی در شما ایجاد نمی کند، چاره کار یا حداقل بهبودی در آن خیلی دور نیست.
چه اتاقی بی روح باشد که شما درباره رنگ آمیزی آن مطمئن نیستید یا قرار دادن بالش هایی باشد که هر چقدر آن ها را مرتب می کنید درست از آب در نمی آید، در اینجا ترفندهایی را معرفی می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا تردید در تصمیمات دکوراسیون داخلی تان را به موفقیت تبدیل کنید.

دکوراسیون

۱ . دیوارهای تیره شما به یک تغییر نیاز دارند

 

نیلی جوهری، خاکستری مفرغی و رنگ سیاه شب هیچگاه به این اندازه محبوب نبوده است. اگر شما از ظرافت و زیبایی آن ها وسوسه شده اید اما این رنگ ها کمی فضای شما را بسته نشان می دهد، در اینجا بیان می کنیم چطور این حس زندان گونه را از بین ببرید.
چه باید بکنید :
 روشنایی و نورپردازی خوب برای آشکار ساختن پیچیدگی های رنگی در رنگ های تیره پررنگ و اشباع شده ضروری است. چندین منبع نوری به شما اجازه می دهد تا نقش و نگارها و جهت نور را کنترل کنید.
نورهای رو به بالا و رو به پایین را ترکیب کنید و اجازه ندهید سقف در تیرگی محو شود. برای مثال چراغ هایی که در دو طرف تخت اینجا قرار گرفته است بهترین نمایش را از یک دیوار پیچیده آبی-سیاه دارد.
همچنین این را در نظر بگیرید که فضایی با اسباب و وسایل زیاد نسبت به اتاقی با وسایل کم و ساده بیشتر شبیه به یک غار به نظر می رسد. وسایل اضافی و غیرضروری را حذف کنید.

 

دکوراسیون
داستایوفسکی می نویسد “هرچه شب تاریک تر باشد، ستاره ها درخشان تر هستند.” حرکت شجاعانه شما بهانه ای عالی برای استفاده از کنتراست های رنگی غنی و تماشایی به شما می دهد.
دیوارهای تیره را با سنگ های گرانبها، چوب طبیعی، فلزات منعکس کننده، کارهای هنری  سبز و تماشایی تزئین کنید.
دیوارهای تیره دور از محدود کردن رنگ آمیزی، وقتی جان می یابد که با رنگ هایی مثل آبی کم رنگ و نعنایی، خاکستری نقره ای، سبز دودی، خردلی، شفقی و زرد کدویی استفاده شود. رنگ سفید هم که همیشه مناسب است.
روش دیگر آن است که خیلی ساده رنگ تیره را انتخاب کنید و تصیم بگیرید که از یک رنگ بهره ببرید، همانطور که در این اتاق خواب اسکاندیناویایی دست کم گرفته شده از این روش استفاده شده است.
ترکیب و لایه بندی، کلید دستیابی به این ظاهر است. پارچه های مخملی تیره و کتان نرم و پارچه های ابریشمی لذتبخش را هم مد نظر قرار دهید.

 

دکوراسیون۲ . طبقات قفسه ها پر از وسایل جورواجو است

 

قرار دادن هر وسیله تزئینی که دارید روی قفسه های باز اغلب به ترکیبی درهم از اجسام نامعین تبدیل می شود. ایجاد یک کانون از آن ها به مرتب کردن آن ها نیاز دارید.
چه باید بکنید :
من توصیه های متحول کننده ماری کوندو از اجناس تشریفاتی و سپس مرتب کردن آن ها بر این اساس را پیشنهاد می کنم. توصیه دیگر می تواند روش ” زیبا، دلچسب یا بدون استفاده” باشد.
قفسه هایتان را خالی کنید و سپس تصمیم بگیرید که چه وسایلی باید در آن ها باشد. مجبور نیستید وسایل را دور بیندازید، ولی این بهترین شانس است تا کاری که کوندو می گوید را انجام دهید.
قفسه هایی که در اینجا دیده می شوند استفاده هوشمندانه ای از فضا دارند که جلوه تمام اشیاء را بهبود می بخشد.

 

دکوراسیون
وقتی تصمیم گرفتید فقط اشیاء زیبا و معنی دار را استفاده کنید، نوبت به نمایش گذاشتن آن ها می شود. شما می توانید پشت قفسه هایتان را نقاشی کنید تا بر اشکال و رنگ های زیبا بین کلکسیون انتخابی تان تاکید کنید؛ وسایل سفید روبه رو رنگی سیاه برجسته به نظر می رسند.
از پس زمینه های با الگوها و بافت های زیاد بپرهیزید چون می تواند چشم ها را سردرگم کند.
به جای چیدن کتاب ها به صورت ایستاده و صف مانند، آن ها را روی هم قرار دهید تا قفسه کتابی مینیمال را ایجاد کنید، عنوان های جذاب و اندازه کتاب هایی را انتخاب کنید که با نمای شما هماهنگ است.

 

دکوراسیون۳ . کاناپه شما به رنگ روشن و جذاب است ولی کاملا بی فایده است

 

شما احتمالا فراموش کرده اید که سگ، گربه، کودکان، انگشتان نوچ، نوشیدنی تمشک و موی حیوانات خانگی با کاناپه های روشن جور در نمی آید.
چه باید بکنید :
باید به دقت پارچه آن را تمیز نگه دارید و مراقب آن باشید. بدانید که هیچ ماده ضدلکی بی عیب و نقص نیست و اینکه کارایی آن به پارچه بستگی دارد. فرمولاسیون های جدید به الیاف پارچه نفوذ می کنند و بیشتر آب و دیگر مواد موجود را می زدایند.
اسپری های ایروسل که می توانید خودتان آن را به کار بگیرید راه حلی کوتاه مدت است ولی تنها سطح را پوشش می دهد و بعد از یکبار شستشو از بین می رود.

 

دکوراسیون
حال ما عاشق رویه های کاناپه شده ایم. آن ها را به صورت دلخواه روی کاناپه قرار دهید و بالش های بزرگ روی آن بگذارید تا بدترین لکه ها و چرک ها را از آن ها دور کنید.
راه دیگر پوشش های کاناپه است که وقتی کثیف شوند می توان آن ها را با ماشین لباس شویی تمیز کرد.
اگر چیزی برای پوشش کاناپه استفاده نمی کنید، با برس خیلی تمیز جاروبرقی آن را تمیز کنید. اگر مایعات روی آن ریخت، لکه گیری را با دقت انجام دهید و هرگز آن را نمالید.

دکوراسیون۴ . قاب عکس های شما شبیه به میزهای پیشخوان به نظر می رسد

 

 قاب عکسی مثل این، راهی زیبا برای به نمایش گذاشتن گنجینه ها و ایجاد هویت است. این عکس ها، پرتره ای کوچک از شخصیت شما است، پس اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید، این قسمت را بخوانید.
چه باید بکنید : 
با انتخاب محل قرارگیری قاب شروع کنید و آن را بسازید. عدم تقارن، ظاهر خشک و رسمی را ندارد. میان اشکال و بافت ها کنتراست ایجاد کنید. با زمینه، رنگ یا حالت روحی ارتباط برقرار کنید.

 

دکوراسیون
در این قاب عکس با سلیقه، زوایا با منحنی ها کنتراست دارند، بافت های درخشان و مات پشت سر هم قرار گرفته اند و رنگ آمیزی سیاه و سفید، پس زمینه آن را تشکیل می دهد. وضعیت نامتقارن است ولی به لطف چینش دقیق، هنوز حس تعادل وجود دارد.
بهتر از همه، آینه دکوراتیو است که شخص بیننده را برای نگاه از نزدیک به سمت خود می کشد.

 

دکوراسیون۵ . فضای خانوادگی شما حس دوستانه ای ندارد

 

ما می خواهیم مهمانانمان با فضاهای عمومی خانه ما تحت تاثیر قرار گیرند ولی اغلب سبک بر راحتی پیشی می گیرد و در نهایت فضایی شیک و رسمی داریم که خشک و ناخوشایند است.
چه باید بکنید :
این مسئله ممکن است به سادگی نحوه قرار گیری وسایل منزل باشد. جای نشستن را باید به صورتی چید که افراد را به ارتباطات اجتماعی با هم ترغیب کند.
وقتی کاناپه ها و صندلی های راحتی را می چینید، تصور کنید که آن شخص چطور با شخصی دیگر ارتباط برقرار می کند. جای نشستن را به جای اینکه فقط پشت به دیوار باشد، که در نتیجه در مرکز فضای شما مکانی خلوت می شود، به نحوی در نزدیکی هم قرار دهید که افراد را ترغیب به گفت و گو کند.
دکوراسیون
هیچ چیز مثل حس خوشمزگی سبب راحتی مهمانان نیست، پس کمی حس و حال عجیب و غریب را به فضای پذیرایی خود اضافه کنید. ممکن است نخواهید زرافه ای با کلاه لبه دار را استفاده کنید که تمام توجه را به خود جلب می کند ولی مطمئنا یخ فضا را می شکند.

 

۶ .  شما نمی توانید روش آویزان کردن هنرهای آویزی را یاد بگیرید

 

هنر چه برای شما به مفهوم بوم نقاشی باشد یا قاب عکس های چاپی، عکس ها بزرگ، اثری اصل پرارزش باشد، گنجینه ای موروثی باشد یا نقاشی کشیده شده به وسیله فرزندتان، تاثیر آن به نحوه نمایش داده آن بستگی دارد.
آیا می خواهید بهترین نمایش را از هنر خود داشته باشید؟
چه باید بکنید :
اگر اثر هنری، ویژگی هویت داری در خانه شما است، کمک گرفتن از شخصی حرفه ای برای نصب آن سرمایه گذاری درستی خواهد بود. یکی از اشتباهات معمول آویزان کردن کار هنری در ارتفاعی خیلی بالا است.
اندازه یک انسان را در نظر بگیرید و مرکز کار هنری را در سطح دید فضایی که افراد در آن می ایستند و در سطحی پایین تر برای فضایی که در آن می نشینند آویزان کنید.

 

۷ . آشپزخانه سفید شما مناسب است ولی گرما را کم دارد

 

آشپزخانه ها بیشتر از همیشه مورد توجه هستند و اغلب به دیگر فضاهای خانه راه دارد. با وجودی که فضای کاملا سفید برای آن معمول است ولی سردی بی احساسی را به آن می دهد.
چه باید بکنید : 
ظروف آشپزخانه فراتر از کاربردی بودن رفته اند و به چیزی ارزشمند برای به نمایش گذاشتن تبدیل شده اند. وسایل برقی در نقش ها و رنگ ها و سبک ها مختلفی وجود دارند و تجهیزات پخت به نحوی طراحی شده اند که ارزش دیدن را داشته باشند.
تمام این زیبایی ها را در قفسه ها پنهان نکنید : ماهی تابه های با ظاهر زیبا را از قلاب ها دیواری آویزان کنید، پشته ای از ظروف را روی هم و در دید بچینید یا ظرفی را با میوه ها و سبزیجات پر کرده و روی پیشخوان آشپزخانه قرار دهید.

 


آنه الارد، طراح آشپزخانه، اعتقاد دارد که آشپزخانه ای با رنگ سفید یک بوم نقاشی خالی است. الارد می گوید “تزئینات برجسته ای از رنگ ها را با وسایلی مثل کتاب ها، گل ها یا وسایل برقی کوچک به آن اضافه کنید که همه آن ها را می توان به سادگی عوض کرد.
یا با کاشی شیشه ای رنگی پشت کابینتی، برجستگی ترئیناتی رنگ را بیشتر جلوه دهید.”
کارهای هنری درخشان، وسایل چوبی، چند گیاه و باغچه های  کوچک گیاهان به از بین بردن بی روحی فضا کمک می کند و به آشپزخانه ای یکدست، حس آسایش بیشتری می دهد.

 

دکوراسیون۸ . نقاط کانونی شما در همه جای فضا باشند

 

اگر وارد فضایی شوید و هیچ چیز یا همه چیز چشمان شما را جذب کند، پس هیچ نقطه کانونی وجود ندارد. این عبارت پر استفاده در بین طراحان، به معنای مکانی ابتدایی است که چشم شما قبل از کل فضا به آن دوخته می شود.
فضایی بدون یکی از این نقاط کانونی، زندگی، تعادل و هارمونی را کم دارد.
چه باید بکنید :
 نقطه کانونی می تواند ویژگی معماری، یک نما، اثری هنری، شومینه، وضعیت یکی از وسایل منزل، یک آینه، بافت و الگوی یک سطح یا همانطور که در این جا دیده می شود، یک فرش حیرت انگیز باشد.
کار ساده تر آن است که کانون را مشخص کنید و بقیه دکوراسیون فضا را اطراف آن بچینید. اگر ترجیح می دهید که با همین وضعیتی که دارید کار را شروع کنید، ببینید نقطه کانونی شما چیست و سپس وسایل موجود را برای هدایت توجهات به آن مرتب کنید.

 

دکوراسیون
وقتی به این عکس نگاه می کنید اول چه چیزی را می بینید؟ آیا نگاهتان مستقیم به بز زیبای روی دیوار معطوف می شود؟
انحناهای شاخ های او در دو طرف با گیاهی تیغ دار و لامپی مدرن همراه شده است، کاناپه سبک ساده ای دارد و صندلی های چوبی به سبک قدیمی و میز، بافت های طبیعی را در این کار هنری منعکس می کنند. این عکس مثالی عالی در ایجاد موفقیت آمیز یک نقطه کانونی است.

 

دکوراسیون۹ . نمی توانید عادت به بالش خود را کنترل کنید

 

همه ما یک چیز را می دانیم : یک فرد معتاد به بالش که نمی داند کی آن را تمام کند. شاید این شخص شما باشید؟ در اینجا به شما کمک می کنیم.
چه باید بکنید :
بالش های زیادی رو کاناپه، صندلی یا تخت خواب همیشه چیز زیادی به فضا اضافه نمی کنند.  اگر نمی توانید بدون قرار دادن بالش ها روی کف اتاق، روی کاناپه بنشینید یا روی تخت دراز بکشید، آن ها هدف استفاده خود را از دست می دهند.
سعی کنید بالش ها را به دو تا برای کاناپه در دو طرف، یکی (یا هیچی) برای صندلی راحتی و سه تا برای تخت محدود کنید.

 

۱۰ . برای سال ها چیزی را تغییر نداده اید

 

آیا پوچی دکوراسیون شما را آزار می دهد؟ تا زمانی که وضع به همین منوال باشد، شما هم احساس پوچی می کنید. ما همه سبک های مورد علاقه خود را داریم ولی ادامه دادن به همان وضعیت گذشته راحت است.
چه باید بکنید : 
همه چیز را متحول کنید. اشتیاق تان را دوباره شعله ور کنید و انرژی و علاقه تازه ای با ترکیب چیزهایی که دارید یا اضافه کردن وسایل جدید ارزان به آن، به خانه تزریق کنید.
تخت خواب ها و بالش ها را عوض کنید و گیاهان خانگی، صندلی ها، لامپ ها و فرش ها را جابه جا کنید. مکان وسایل منزل را برای ایجاد چشم اندازی تازه تغییر دهید اینکار ارزان و همچنین جالب است.
عکس این اتاق خواب نشان می دهد که چطور وسایل کمی که با دقت انتخاب شده اند می تواند فضای زیبا و دلپذیر را ایجاد کند.
مطالب مرتبط